Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury » Wydarzenia aktualne
Wacław Kisielewski – pianista. Fot. [Krzysztof Wójcik]
Wacław Kisielewski – pianista. Fot. [Krzysztof Wójcik]
Wacław Kisielewski – pianista legendarnego duetu fortepianowego „Marek i Wacek” będzie bohaterem książki Jarosława Śliwińskiego. Przy okazji warto wspomnieć, że pianiści zespołu Marek Tomaszewski i Wacław Kisielewski spotkali się w 1960 roku w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Warszawie. Uczyli się w klasie fortepianu wybitnego prof. Zbigniewa Drzewieckiego, gdzie poza programem realizowanym w ramach studiów błysnęli umiejętnością improwizacji na różne tematy, m.in. zaczerpnięte z muzyki klasycznej.

„Prząśniczka” Stanisława Moniuszki, temat z Sonaty d-moll Ludwiga van Beethovena, utwory Fryderyka Chopina czy „Łabędź” Camille’a Saint-Saënsa i wiele innych w wykonaniu duetu zachwycały spontanicznością, jaką może nieść improwizacja. Ich działalność koncertowa trwająca ponad 20 lat rozpoczęła się w 1963 roku. Duet występował z ogromnym powodzeniem w kraju i za granicą w najbardziej prestiżowych salach koncertowych, m.in. u boku legendarnej Marleny Dietrich i Jacques’a Brela. Ich lekkość stylu gry potrafiącego łączyć muzykę klasyczną z elementami jazzu zaowocowała również nagraniami ok. 30 płyt. W studiu nagrań Polskiego Radia Szczecin „Marek i Wacek” zarejestrował swój ostatni album w roku 1984.

Koncepcję adaptacyjną duetu Lucjan Kydryński określał słowami: „klasyków grają tak, jak się gra przeboje, przeboje natomiast grywają tak, jak się gra klasyków”. Publicysta pisał również w swojej książce pt. „Marek i Wacek – historia prawdziwa”, o tragicznej śmierci Wacława Kisielewskiego: „(…) W środę 9 lipca 1986 r. Wacław z partnerką Magdą i zaprzyjaźnionym kierowcą został zaproszony przez znajomego Grzegorza Gąskiewicza do daczy pod Wyszkowem. Po obiedzie z alkoholem Gąskiewicz namówił Kisielewskiego na samochodową wycieczkę nad pobliską rzekę. Po odpoczynku nad rzeką skłonił pianistę, by ten zasiadł za kierownicą jego „Saaba” i kierował się do daczy. Kisielewski spełnił prośbę znajomego, jednak jechał „zbyt powoli i ostrożnie”, przez co gospodarz zdecydował, że ostatni fragment drogi pokona osobiście. Ruszył więc na tyle ostro, że „Saab” przewrócił się na zakręcie przy prędkości około 120 km/h. Kisielewski wypadł przez przednią szybę auta i stracił przytomność. Pomimo szybkiego przyjazdu wezwanej przez jednego z okolicznych mieszkańców karetki, stan artysty był na tyle ciężki, że nie była możliwa dłuższa podróż, jak tylko do szpitala w Wyszkowie. Nie doszedł także do skutku planowany na drugi dzień transport chorego helikopterem do najlepszej kliniki w RFN. Przeprowadzona w czwartek 10 lipca trepanacja czaszki uświadomiła lekarzom, że stan Kisielewskiego jest beznadziejny. Doznał złamania podstawy czaszki, stłuczenia pnia mózgu i innych obrażeń. Muzyk nie odzyskał przytomności i zmarł w sobotę 12 lipca 1986 roku”.

Fascynująca postać Wacława Kisielewskiego, który również znacząco wpisał się w walkę o Wolną Polskę, skłoniła Jarosława Śliwińskiego do napisania książki o Artyście żyjącym zaledwie 43 lata.
Posłuchaj rozmowy Doroty Zamolskiej z Jarosławem Śliwińskim
 

Zobacz także

2024-03-03, godz. 17:00 Biograf Kossakówien Rafał Podraza ze Złotym Ekslibrisem Książnicy Pomorskiej [ROZMOWA i ZDJĘCIA] Złoty ekslibris Książnicy Pomorskiej najwyższe, honorowe wyróżnienie przyznawane przez bibliotekę otrzyma dziś Rafał Podraza - dziennikarz, autor książek… » więcej 2024-03-03, godz. 17:00 „Kosmogonia” Krzysztofa Pendereckiego. Filharmonia w Szczecinie w 90. rocznicę urodzin Mistrza [ROZMOWA, ZDJĘCIA] Projekt „Kosmogonia” nawiązujący do dzieła Krzysztofa Pendereckiego powstał z okazji 90. rocznicy urodzin Maestra. Swoisty dyptyk fotografii autorstwa… » więcej 2024-03-03, godz. 17:00 Rune Bergmann poskromił „Symfonicznego boa dusiciela”. Filharmonia w Szczecinie obchodzi dwusetną rocznicę urodzin… „Symfoniczny boa dusiciel”. Tak Johannes Brahms określił Antona Brucknera (1824-1896) – austriackiego kompozytora tworzącego innowacyjne symfonie, które… » więcej 2024-02-26, godz. 01:11 "Jak dawniej ale od nowa - XXVII Urodziny Czarnego Kota Rudego" [RELACJA] 4 i pół godziny trwał pierwszy wieczór "Urodzin Czarnego Kota Rudego" czyli sceny kabaretowej Teatru Polskiego w Szczecinie. Po raz 27. publiczność tłumnie… » więcej 2024-02-26, godz. 01:52 "Kupujemy karnety i zwiedzamy cały świat". 18. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży [POSŁUCHAJ] "W kilka dni można zwiedzić cały świat" - tak o Włóczykiju mówią widzowie. Dziś (25 lutego) kończy się Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży. Po raz… » więcej 2024-02-26, godz. 00:29 Malarz maluje nie tylko rękami, ale sercem. Spotkanie z Walerym Siejtbatałowem [RELACJA] "Malarz maluje nie tylko rękami, ale sercem” - to słowa Arnulfa Ericha Stegmanna, założyciela i pierwszego prezesa Światowego Związku Artystów Malujących… » więcej 2024-02-25, godz. 14:50 Rodzina Lassaków „Heliosów” i orkiestra pod batutą Łukasza Borowicza wspięli się na najwyższy szczyt górski… Monumentalna Symfonia alpejska op. 64 Richarda Straussa (1864-1949) i II Koncert skrzypcowy „Góralski” polskiego kompozytora Jana Maklakiewicza (1899-1954)… » więcej 2024-02-18, godz. 17:00 Daniel Źródlewski i jego pasja dziełami Caspara Davida Friedricha. [ROZMOWA] Daniel Źródlewski kulturoznawca, na co dzień rzecznik prasowy Muzeum Narodowego w Szczecinie od lat jest wielbicielem twórczości Caspara Davida Friedricha… » więcej 2024-02-18, godz. 17:00 "Jeśli to miłość..." koncert Ryszarda Leoszewskiego. [RELACJA] Lider zespołu "Sklep z ptasimi piórami" Ryszard Leoszewski zaprosił swoich wielbicieli w czwartek wieczorem do Filharmonii imienia Mieczysława Karłowicza… » więcej 2024-02-18, godz. 17:00 18 Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży WŁÓCZYKIJ startuje ze spotkaniami w środę 21.02.2024 [ROZMOWA] Ponad 60 wydarzeń: spotkań z miłośnikami wędrówek, reportażystami, etnografami oraz artystami zaplanowano na 18. edycję Gryfińskiego Festiwalu Miejsc… » więcej
45678