Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury » Rozmowy o książkach
fot. [materiały prasowe]
fot. [materiały prasowe]
Na rynku wydawniczym ukazała się właśnie nieznane opowiadanie Marka Hłaski Diabły w deszczu (Devils in the rain), ze wstępem Radosława Młynarczyka i w tłumaczeniu Juliusza Pielichowskego. To publikacja z wielu względów zaskakująca i ważna. Jak pisze Piotr Kępiński, doprowadzenie do wydania amerykańskiej spuścizny Hłaski "to więcej niż obowiązek - to imperatyw, zwłaszcza, że prawdopodobnie mamy do czynienia z ostatnią próbą literacką autora, w której wykrystalizował się jego oryginalny styl łączący trzy tradycje nie tylko pisarskie".
Jak dodaje Kępiński - "Brutalny naturalizm, który Hłasko wywiózł z Warszawy, a który przeistaczał się jeszcze w Polsce w amerykański behawioryzm, zaczął łączyć autor na emigracji z hollywoodzką akcją, atrakcją i specyficzną tematyką. W efekcie zaczęły powstawać powieści i opowiadania, które miały się nie tylko doskonale czytać, ale także znakomicie ekranizować (jak np. Palcie ryż każdego dnia). Kto wie? Nie znamy do tej pory szczegółów, ale można się domyślać, że opowiadanie Diabły w deszczu (Devils in the rain) było przeznaczone do sfilmowania. Los dziennikarza opisującego historie niemieckich kapo po wojnie splata się z życiem detektywa badającego sprawę tajemniczych samobójstw we Francji i w Niemczech - to tylko dwie historie wiodące. Oprócz nich, Hłasko w książce portretuje także organizacje syjonistyczne tropiące obozowych nadzorców, są romanse, są trupy. Jest wszystko to z czego Hłasko „robił” świetną prozę, a także to, co wabiło Hollywood; jest wreszcie Hłasko tworzący - jak zaznaczyłem na początku - na przecięciu trzech tradycji".
Jak oznajmia wydawca: "Wyjściem dla historii zapisanej w niespełna 80.000 znaków jest dochodzenie prowadzone przez dziennikarza opisującego powojenne losy nazistowskich kapo. Drugim biegun stanowi zmęczony życiem gliniarz badający sprawę tajemniczych samobójstw pozornie przypadkowych osób z Francji i Niemiec. Narracja prowadzona dychotomicznie prowadzi do nieuchronnego zawiązania wątków, co owocuje spotkaniem dwóch silnych męskich charakterów. Sytuacja dramatyczna przypomina tę opisaną w Palcie ryż każdego dnia, gdzie również występował element zderzenia przeciwstawnych męskich sił, z tym że w przypadku Devils in the rain kobieta nie stanowi obiektu konfliktu. We wzmiankowanym utworze uchodzi jedynie za czynnik tragediotwórczy jednego z bohaterów. Hilda pozbawiona została podmiotowości, a jej rola ogranicza się właściwie do obiektu seksualnego i dramatycznych konsekwencji niemożliwej decyzji".

Konrad Wojtyła rozmawia z Radosławem Młynarczykiem - autorem książki "Hłasko. Proletariacki książę" i Maciejem Meleckim - szefem Instytutu Mikołowskiego, którego nakładem ukazały się "Diabły w deszczu".
Posłuchaj rozmowy
 

Zobacz także

2022-06-05, godz. 14:23 Matt Morgan - "Stan Krytyczny" [ROZMOWA] Stan krytyczny występuje w momencie, gdy co najmniej jeden z najważniejszych narządów przestaje funkcjonować poprawnie. Rocznie na oddziały intensywnej terapii… » więcej 2022-05-28, godz. 20:01 Piotr Michałowski debiutuje jako prozaik. Zbiór opowiadań "Światy równoległe" [ROZMOWA] W szczecińskim wydawnictwie Forma ukazał się kolejna książka Piotra Michałowskiego - poety, eseisty, literaturoznawcy, krytyka literackiego i teatralnego… » więcej 2022-05-29, godz. 14:28 "Witajcie w Rosji" - wznowienie głośnej książki Dmitrija Glukhovsky'ego [POSŁUCHAJ] "Witajcie w Rosji" to próba opowiedzenia o państwie Putina głosem nowego pokolenia. Dmitrij Glukhovsky, znany jako autor "Metra 2033", miesza fikcję z rzeczywistością… » więcej 2022-05-29, godz. 14:35 Zofia Rudnicka - "Gerard Wilk. Tancerz" [ROZMOWA] Gerard Wilk to jeden z najwybitniejszych i najbardziej rozpoznawalnych polskich tancerzy. Miał wszystko: urodę, charyzmę, talent, uznanie i popularność. Przez… » więcej 2022-05-22, godz. 18:24 "Kulisy mikrofonu i ekranu. Historia pewnego wieżowca" [ROZMOWA] Najnowsza historia szczecińskiego dziennikarstwa radiowo-telewizyjnego została opisana we właśnie wydanych dwóch tomach Wydawnictwa "Pomorze". Tom pierwszy… » więcej 2022-05-15, godz. 21:43 Zbigniew Mikołejko - "Teraz i zawsze" [ROZMOWA] Na rynku wydawniczym ukazał się czwarty tom poetycki Zbigniewa Mikołejki - wybitnego filozofa i historyka religii, eseisty, pedagoga i poety. Książkę zatytułowaną… » więcej 2022-05-08, godz. 19:36 Premiera książki o liryce Heleny Raszki [POSŁUCHAJ] Instytut Literatury i Nowych Mediów Uniwersytetu Szczecińskiego oraz Wydawnictwo Naukowe US zaprosili do Domu Kultury 13 Muz na promocję książki "Niepospolite… » więcej 2022-05-08, godz. 19:57 "Jasny gwint" - najnowsza książka Marcina Szczygielskiego [POSŁUCHAJ] "Jasny gwint" najnowsza książka Marcina Szczygielskiego to już ostatni tom przygód Mai - dziewczynki, która dość długo nie wiedziała, że jest czarownicą… » więcej 2022-05-01, godz. 14:28 Magdalena Idem - "Manekin w peniuarze. Moda w II RP" [ROZMOWA] "Manekin w peniuarze. Moda w II RP" to pełna ciekawostek wyprawa w czasy międzywojnia. Magdalena Idem niezwykle skrupulatnie dokumentuje to skąd czerpano pomysły… » więcej 2022-04-24, godz. 20:07 Jakub Małecki spotkał się ze szczecińskimi czytelnikami [POSŁUCHAJ] Na spotkaniach z nim często brakuje miejsc. Prawa do ekranizacji jego ostatniej książki ("Święto ognia") sprzedano jeszcze zanim opowieść ukazała się… » więcej
678910