Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury » Wydarzenia aktualne
Sylwia Burnicka-Kalischewska – sopranistka. Fot. [Sören Eberbach]
Sylwia Burnicka-Kalischewska – sopranistka. Fot. [Sören Eberbach]
Profesor Sylwia Burnicka-Kalischewska, mama Alexandra Kalischewskiego – laureata wielu międzynarodowych konkursów wokalnych, ostatnio w Stanach Zjednoczonych i w Rosji, od lat prowadzi klasę śpiewu w Akademii Sztuki w Szczecinie.

Jest absolwentką klasy śpiewu solowego prof. Urszuli Trawińskiej-Moroz (uczennicy Ady Sari) w Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie, którą ukończyła z wyróżnieniem. Swoje umiejętności wokalne doskonaliła pod okiem Marii Fołtyn, prof. Bożeny Betley oraz Ryszarda Karczykowskiego. Posiada stopień doktora nauk humanistycznych (Uniwersytet Warszawski 2002) w zakresie językoznawstwa ogólnego, a także stopień doktora sztuk muzycznych w dyscyplinie artystycznej wokalistyka Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi. W tej samej uczelni uzyskała także stopień doktora habilitowanego.

Do najczęściej wykonywanych ról tak w formie scenicznej, jak i koncertowej należą m.in.: I, II Dama w „Czarodziejskim flecie”, Donna Elvira w operze „Don Giovanni”, Hrabina Almaviva w „Weselu Figara” W.A. Mozarta, Rosalinda w „Zemście nietoperza” J. Straussa, Gertruda w „Jasiu i Małgosi” E. Humperdincka, Leonora w „Trubadurze”, Amelia w „Balu maskowym” G. Verdiego oraz Zofia w spektaklu „Maria Callas”. Lekcja śpiewu" T. McNally. Koncertuje na wielu prestiżowych scenach w Austrii, Danii, Francji, Niemczech, Szwajcarii, Włoszech i Stanach Zjednoczonych.

Poza licznymi artykułami z zakresu językoznawstwa, muzykologii i wokalistyki, pod redakcją Sylwii Burnickiej-Kalischewskiej w 2017 roku ukazała się dwujęzyczna (polski, niemiecki) monografia „Szczeciński kompozytor Carl Loewe i jego liryka wokalna”.

Uczniowie i studenci Sylwii Burnickiej-Kalischewskiej są laureatami międzynarodowych konkursów wokalnych na całym świecie. Pandemia wywołana koronawirusem wymusiła na pedagogach prowadzących klasy śpiewu, nową formę nauki – lekcje online. Czy przez ekran udaje się zbudować prawdziwą relację ze studentami, jaka jest jakość połączenia, jaki jest dźwięk i obraz, czy pojawiają się opóźnienia w przekazie transmisji itd.? Odpowiedzi m.in. na te pytania, Dorota Zamolska szukała u prof. Sylwii Burnickiej-Kaliszewskiej, która na koniec rozmowy wykonała fragment pieśni „Zueignung” Ryszarda Straussa z towarzyszeniem pianisty Romualda Kalischewskiego.
Posłuchaj rozmowy Doroty Zamolskiej z prof. Sylwią Burnicką-Kalischewską
 

Zobacz także

2024-03-24, godz. 14:45 Ignacy Lisiecki zachwycił melomanów w Złotej Sali Filharmonii [ROZMOWA z ARTYSTĄ, ZDJĘCIA] Aleksander Tansman to z pewnością jeden z najwybitniejszych kompozytorów polskich XX wieku, który pozostaje nadal w naszym kraju bardzo mało znany. Urodzony… » więcej 2024-03-24, godz. 14:15 Finał II Ogólnopolskiego Konkursu i Festiwalu Trębaczy w Szczecinie uświetnił Louis Dowdeswell [POSŁUCHAJ, ZDJĘ… W poniedziałek, 18 marca 2024 zakończył się w Szczecinie II Ogólnopolski Konkurs i Festiwal Trębaczy. W konkursie wzięło udział kilkudziesięcioro młodych… » więcej 2024-03-17, godz. 17:00 Chrzest Pomorza w dziejach Polski i Europy: Jubileusz 900-lecia. [ROZMOWA] "Chrzest Pomorza w dziejach Polski i Europy: Jubileusz 900-lecia" to nazwa projektu Instytutu Historycznego Uniwersytetu Szczecińskiego. O przebiegu działań… » więcej 2024-03-17, godz. 17:00 "Barwy Duszy" Wiesławy Markiewicz w Książnicy Pomorskiej. Ponad 60 najnowszych prac Wisławy Markiewicz można oglądać w sali pod Piramida Książnicy Pomorskiej. Pięknie zaaranżowana wystawa nosi tytuł "Barwy duszy"… » więcej 2024-03-17, godz. 17:00 Kobiety Gryfitów, spotkanie z prof. Agnieszką Teterycz-Puzio z Uniwersytetu Pomorskiego Profesor Agnieszka Teterycz - Puzio z Uniwersytetu Pomorskiego od lat zajmuje się historią średniowiecza. Interesują ją dzieje polskiego średniowiecza, szczególnie… » więcej 2024-03-17, godz. 17:00 Słynna Sinfonia Varsovia obchodzi Jubileusz 40-lecia w Złotej Sali Filharmonii w Szczecinie [ROZMOWA, ZDJĘCIA] W kwietniu 2024 roku mija 40 lat od historycznych koncertów wybitnego skrzypka Yehudi Menuhina w Filharmonii Narodowej z powstałą na tę okazję orkiestrą… » więcej 2024-03-11, godz. 18:00 Elżbieta Cherezińska narodzona za "Sydonię" [POSŁUCHAJ] Elżbieta Cherezińska otrzymała nagrodę w największym polskim plebiscycie czytelniczym. Nagrodzono książkę "Sydonia. Słowo się rzekło". To wyróżnienie… » więcej 2024-03-11, godz. 00:30 Jantar czeka [ROZMOWA] Podstawa wykonana jest z drewna lipowego. To otwarta książka, a na niej znajduje się okruch bursztynu. Spory, bo przecież nazwa konkursu zobowiązuje. Autorką… » więcej 2024-03-11, godz. 18:17 Izba Pamięci i Tradycji Ziemi Nowogardzkiej czeka na zwiedzających [POSŁUCHAJ] Jest to miejsce, w którym za pomocą artefaktów można opowiedzieć historię Nowogardu. Zarówno tę przedwojenną, powojenną, jak i współczesną. We… » więcej 2024-03-11, godz. 21:40 Pierwsza edycja Międzynarodowego Konkursu Wokalnego VOICE and VILLAS [ROZMOWA] Przed nami pierwsza edycja Międzynarodowego Konkursu Wokalnego VOICE and VILLAS, organizowanego przez Willę Lentza - szczecińską instytucję kultury. Impreza… » więcej
23456