Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury » Rozmowy o książkach
Maciej Melecki, fot. [Monika Stolarska]
Maciej Melecki, fot. [Monika Stolarska]
Wkrótce nakładem Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Poznaniu ukaże się książka Meleckiego zatytułowana "Nigdzie indziej". To drugi tom zapisków po opublikowanym "Gdzieniegdzie" (Łódź 2017). Konstrukcja oraz ramy modalne znaczącą nie odbiegają od zaproponowanej w pierwszym tomie formie silva rerum – luźnego zbioru notatek, zapisków, spostrzeżeń, wielobiegunowych dywagacji, wypowiedzi teoretycznych, krótkich recenzji czy esejów. Eksplikowane treści w Nigdzie indziej są żywą, niekiedy bezpośrednią reakcją na sprawy i kwestie bieżące - trapiące swą złożoną problematyką, dojmujące niekiedy dotkliwie poprzez ich graniczny aspekt oraz absorbujące ze względu na swą enigmatyczną wydarzeniowość.

Sinusoidalny charakter ewokowanych i interpretowanych treści wiąże się z koniecznością dobywania wielorejestrowego języka – w zależności od eksponowanych tematyk, język tych krótkich lub dłuższych wypowiedzi przybiera na tyle różną i odmienną postać, że w efekcie otrzymujemy jego estetyczny amalgamat. Proza poetycka zderzana jest z tekstami analizującymi polityczny wymiar wikłający jednostkę w narzucany jej dyktat, praca żałoby po śmierci bliskich ludzi kontrastowana z miniaturami sytuacyjnymi, wreszcie medytacje o losowym fatum sąsiadują z wypowiedziami teoretycznymi o wymiarze własnej poezji, które przeplatane są krótkimi analizami tomów wierszy czy twórczości danych poetów lub filozofów. Heterogeniczny w swej naturalnej postaci korpus tej książki przynosi mocno sfałdowany, niejednoznaczny, interwencyjny, epifaniczny oraz porowaty w swej fakturze konglomerat wypowiedzi.

"Nigdzie indziej" jest przeto książką autorskiego agonu - zawierającą meandrujący zręb koniecznych reakcji na symulakrum dookolnego świata, demistyfikowanego kąśliwymi podejrzeniami wobec opresyjnych jego intencji – ale także jednostkowego spektrum poetyckich wizji czy krytycznych wglądów dotyczących analizy postaci egzystencjalnych potyczek. Niezgoda sąsiaduje z tu z niedowierzaniem. Niepogodzenie z narzucanym racjo przenika w sfery chromej artykulacji oniemienia. Koniec zaś bynajmniej niczego nie wieńczy – pozostaje otwarty.
Posłuchaj rozmowy dra Konrada Wojtyły z Maciejem Meleckim
 

Zobacz także

2023-08-20, godz. 20:00 Skandalista od "Pana Samochodzika" Jarosława Molendy [ROZMOWA] Konformista, autor paszkwili ukrywający się pod pseudonimem. „Żarliwy komunista” z zamiłowania i współpracownik służby bezpieczeństwa z wyboru. Nie… » więcej 2023-07-17, godz. 01:21 Milan Kundera. Nieznośny ciężar śmierci [WSPOMNIENIE] „Moją życiową ambicją było połączenie najwyższej powagi pytania z najwyższą lekkością formy. Połączenie frywolnej formy i poważnego tematu od… » więcej 2023-07-09, godz. 23:05 "Pamiątkowe rupiecie" - poszerzone wydanie biografii Wisławy Szymborskiej na jej 100. urodziny [ROZMOWA] "Pamiątkowe rupiecie" - jak czytamy na okładce książki - "pierwsza, pełna biografia poetki jest soczystą, pisaną z brawurą, lekkością i poczuciem humoru… » więcej 2023-07-02, godz. 20:00 Florka i inne Królewny. [ROZMOWA] „Maleńkie Królestwo królewny Aurelki” i seria „Florka. Z pamiętnika Ryjówki” - to jedne z jej najbardziej popularnych i najczęściej nagradzanych… » więcej 2023-06-18, godz. 17:00 Facetom wstęp wzbroniony. Nowa książka Sylwii Trojanowskiej i Malwiny Kozłowskiej. [ROZMOWA] Trzy niezależne kobiety, kilku nieciekawych mężczyzn i zemsta - taka jest najnowsza książka, szczecińskiej autorki Sylwii Trojanowskiej, która tym razem… » więcej 2023-06-11, godz. 17:00 Marek Stelar z Nagrodą Wielkiego Kalibru. [ROZMOWA] Szczeciński autor otrzymał nagrodę za najlepszy polski kryminał, wyróżniono jego książkę "Krzywda". Akcja powieści rozgrywa się w Nowym Warpnie. To… » więcej 2023-05-07, godz. 17:00 "Kalibabka. Historia największego uwodziciela PRL" Wiktor Krajewski. [ROZMOWA] To reportaż o słynnym oszuście matrymonialnym z Wybrzeża zwanym polskim Casanovą, podziwianym niegdyś zarówno przez kobiety, jak i mężczyzn. Jest próbą… » więcej 2023-04-30, godz. 23:50 "Stan Czytelnictwa w Polsce 2022" - komentarz do raportu Biblioteki Narodowej [ROZMOWA] Kto w Polsce czyta książki? Gdyby taki portret miał powstać na podstawie ostatnich badań, to polski czytelnik by był: młodą, dobrze wykształconą kobietą… » więcej 2023-04-23, godz. 17:00 "Filharmonia, muzeum, teatr. Architektoniczne ikony Szczecina na przełomie XX i XXI wieku" - najnowszy tom Zeszytów… "Filharmonia, muzeum, teatr. Architektoniczne ikony Szczecina na przełomie XX i XXI wieku" - to tytuł najnowszego Zeszytu Szczecińskiego, który ukaże się… » więcej 2023-04-16, godz. 17:00 „Fałszywi arystokraci" Marka Telera. [ROZMOWA] Chęć zrobienia kariery, wybielenia się, życia wśród innej sfery czy zbieg okoliczności - powody dla których ludzie chcą zmienić tożsamość i zostać… » więcej
23456