Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury » Rozmowy o książkach
fot. [materiały prasowe]
fot. [materiały prasowe]
W tym roku mija ćwierć wieku od pierwszego wydania "Zapisków z nocnych dyżurów" i 25 lat od przyznania Jackowi Baczakowi prestiżowej Nagrody im. Kościelskich. "Zapiski", z entuzjastycznym posłowiem prof. Jana Błońskiego, ukazały się po raz pierwszy w połowie lat 90. XX wieku wywołując duże zainteresowanie krytyki literackiej i liczne dyskusje. Po latach scena komentatorów się spolaryzowała: jedni wiedzieli w Baczaku apologetę szczególnego rodzaju pisarstwa, które wykracza poza literaturę, inni zaś autora jednej książki, który zawiódł pokładane w nim nadzieje.

"Zapiski z nocnych dyżurów" - czytamy w opisie wydawniczym - to "poruszająca opowieść o starości, chorobie i śmierci" i zarazem "pierwsza w Polsce książka wprowadzająca do literatury tematykę Domu Pomocy Społecznej. [...] Bohater zmaga się z tym, co niewyrażalne. I próbuje pokazać to, co dotychczas głęboko skrywane, zepchnięte do świata tabu. Opisuje świat Domu Pomocy Społecznej, zakładu dla nieuleczalnie chorych, jako miejsce cierpienia, odchodzenia, samotności".

Wznowienie książki w nowej edycji i z posłowiem prof. Dariusza Czai ukazało się w Wydawnictwie Wolno.

Z Jackiem Baczakiem rozmawia Konrad Wojtyła.

Posłuchaj rozmowy
 

Zobacz także

2021-05-16, godz. 15:29 Sławomir Sikora - "Ławka" [ROZMOWA] Wszystko zaczyna się na ławce z widokiem na szczecińską Łasztownię. Przyjaźń, dzięki której jeden z bohaterów przestaje wegetować, a zaczyna żyć… » więcej 2021-05-09, godz. 15:57 Piotr Michałowski - "Dzień jest wierszem, świat kolorem" [ROZMOWA] Wkrótce nakładem Wydawnictwa Forma ukaże się kolejny tom poetycki Piotra Michałowskiego - poety, eseisty, literaturoznawcy, krytyka literackiego i teatralnego… » więcej 2021-05-02, godz. 22:30 "Cała Polska Czyta Dzieciom"... już 20 lat [ROZMOWA] Tysiące spotkań z autorami i aktorami, specjalne książkowe wydawnictwa i konkursy literackie - to tylko jedne z najważniejszych działań, które od 20 lat… » więcej 2021-04-18, godz. 18:00 Norwid bohaterem najnowszego "eleWatora" [POSŁUCHAJ] Cyprian Kamil Norwid, właściwie Cyprian Ksawery Gerard Walenty Norwid, herbu Topór - polski poeta, prozaik, dramatopisarz, eseista, grafik, rzeźbiarz, malarz… » więcej 2021-04-08, godz. 12:30 Andrzej Titkow - filmowiec, poeta, inteligent niepokorny... [ROZMOWA] Andrzej Titkow - wybitny scenarzysta, reżyser, producent filmów dokumentalnych i fabularnych, a także poeta, świętował 50-lecie pracy twórczej. W zeszłym… » więcej 2021-03-23, godz. 19:40 Zbigniew Bieńkowski - "Moje oko na spacerze. Felietony arcysubiektywne" [ROZMOWA] Po wielu latach perturbacji wydawniczych ukazała się monumentalna (blisko 700 stron) książka Zbigniewa Bieńkowskiego - "Moje oko na spacerze. Felietony arcysubiektywne"… » więcej 2021-03-28, godz. 15:07 Jarosław Sokół - "Czerwona zaraza, czarna śmierć" [POSŁUCHAJ] Świnoujście to jedno z tych miejsc na mapie Polski w którym twórcy lubią osadzać akcję swoich filmów i powieści. Na małym ekranie, od kilku dni, możemy… » więcej 2021-03-11, godz. 15:46 Wirpsza "Drugi opór", czyli pisarz na zawsze niedoceniony [ROZMOWA] W tym roku mija dokładnie 65 lat od wyjazdu Witolda Wirpszy ze Szczecina. Pisarz, wraz z żoną - Marią Kurecką mieszkał w domu przy Pogodnej 24 na Głębokim… » więcej 2021-02-25, godz. 22:35 "Mała Wielka Księga Drogi". Jerzy Ciurlok z debiutem poetyckim [ROZMOWA] Nakładem Instytutu Mikołowskiego ukazała się książka Jerzego Ciurloka zatytułowana "Mała Wielka Księga Drogi". Autor znany dotąd jako publicysta, felietonista… » więcej 2021-02-28, godz. 14:37 "Admirałowie wyobraźni. 100 lat polskiej ilustracji w książkach dla dzieci" [POSŁUCHAJ ROZMOWY] To książka łącząca pokolenia, uruchamia wspomnienia zarówno w głowie prawie 100-letniej prababci jak i nastolatki, która powoli żegna się z dzieciństwem… » więcej
1112131415