Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury » Wydarzenia aktualne
fot. Konrad Wojtyła [Radio Szczecin]
fot. Konrad Wojtyła [Radio Szczecin]
2021 został ogłoszony m.in. Rokiem Tadeusza Różewicza - wybitnego polskiego poety, dramaturga, prozaika, ale też eseisty.

"Zmienił poezję, stworzył jej nową formę, co jest widoczne już w pierwszym tomie Niepokój z 1947 roku. Ambasador polszczyzny. Poeta przełomu, głęboko związany z losem pokolenia wojennego. Po przeżyciu ludobójstwa, okrucieństwa wojny, Holocaustu, stworzył nowy język poezji. [...] Wnikliwy obserwator życia codziennego, społecznego i politycznego. Nieobojętny, pełen czułości dla świata i empatii dla szarego człowieka - bohatera. Poprzez nową poetycką formę precyzyjnie definiował kryzys współczesnego świata jak i rozdarcie współczesnego człowieka. Wybitny dramaturg. Teatr Różewicza jest teatrem fragmentarycznym, realistycznym, teatrem absurdu" - wskazano w uchwale Sejmu RP. Doceniono fakt, że "filozoficzna i egzystencjalna głębia obecna w twórczości Różewicza ma charakter uniwersalny, dzięki czemu nie tylko trafia do odbiorców z całego świata, ale jeszcze długo będzie oddziaływać na współczesną literaturę polską".

9 października 2021 roku obchodziliśmy setną rocznicę Jego urodzin. Niedawno na rynku literackim ukazał się tom Wiersze odzyskane gromadzący 74 niepublikowane w książkach, zapomniane lub słabo znane teksty poetyckie Różewicza, w opracowaniu Przemysława Dakowicza. Z kolei w prestiżowej serii Biblioteki Narodowej Wydawnictwa Ossolineum opublikowano Wybór prozy przygotowany przez Wojciecha Browarnego. Wkrótce ukaże się też pierwszy tom biografii autora Płaskorzeźby napisanej przez Magdalenę Grochowską.

Gościem Konrada Wojtyły był prof. dr hab. Andrzej Skrendo z Uniwersytetu Szczecińskiego. W 2002 roku opublikował książkę Tadeusz Różewicz i granice literatury. Poetyka i etyka transgresji, a 10 lat później Przodem Różewicz. W 2016 roku w jego opracowaniu ukazał się też Wybór poezji Różewicza w serii "Biblioteki Narodowej".
Posłuchaj rozmowy
 

Zobacz także

2022-03-27, godz. 20:26 Rusza nowy cykl: "Jazz w Willi" [ROZMOWA] 2 kwietnia rozpoczyna się w Willi Lentza w Szczecinie nowy cykl koncertów "Jazz w Willi". Bohaterowie pierwszego koncertu, czyli Paweł Kaczmarczyk Audiofeeling… » więcej 2022-03-20, godz. 23:15 Josep Caballé Domenech i Sergey Khachatryan zagrali Schumanna w złotej sali Filharmonii [ROZMOWA, GALERIA] Wielkie dzieła orkiestrowe niemieckiego kompozytora epoki romantyzmu, Roberta Schumanna zabrzmiały w piątek, 18 marca 2022 roku w złotej sali Filharmonii w… » więcej 2022-03-20, godz. 22:02 Przygotowania do światowej premiery Szóstego przykazania "Nie zabijaj" Elżbiety Sikory | Filharmonia im. Mieczysława… Filharmonia w Szczecinie stoi przed ogromnym wyzwaniem artystycznym i logistycznym. W tej chwili jest na ostatniej prostej w przygotowaniach do światowej premiery… » więcej 2022-03-22, godz. 23:02 Baltic Neopolis Orchestra. Czas na nowe przedsięwzięcia [POSŁUCHAJ] Ponad 900 koncertów w Szczecinie, województwie zachodniopomorskim, Polsce i za granicą - to dorobek 14 lat istnienia Baltic Neopolis Orchestry. Ten powołany… » więcej 2022-03-20, godz. 21:01 Miejska Biblioteka Publiczna w Szczecinie z ofertą dla Ukrainek i Ukraińców [POSŁUCHAJ] Klubik wielokulturowy dla dzieci uchodźców, zbiórka ukraińskich książek, czy podręczniki do nauki języka polskiego. To tylko niektóre formy wsparcia… » więcej 2022-03-20, godz. 21:37 Koncert charytatywny Opery na Zamku w Szczecinie [RELACJA] Hymnem Ukrainy rozpoczął się wczorajszy (19 marca 2022 roku) koncert charytatywny Opery na Zamku w Szczecinie połączony ze zbiórką na pomoc humanitarną… » więcej 2022-03-20, godz. 21:44 Po raz 24. Wiosenne Koncerty Gitarowe w Zamku Książąt Pomorskich [POSŁUCHAJ] Wiosenne Koncerty Gitarowe w Zamku Książąt Pomorskich to szczecińska tradycja spotkań z gitarą. Już po raz 24. publiczność ma okazję spotkać i wysłuchać… » więcej 2022-03-13, godz. 21:36 Arandel z Francji solidaryzuje się z Ukrainą w Szczecinie | Projekt "InBach" w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza… Muzyka Johanna Sebastiana Bacha zabrzmiała w sobotę, 12 marca 2022 roku w Filharmonii w Szczecinie w ramach popularnego cyklu "SoundLab". Twórczość Bacha… » więcej 2022-03-13, godz. 14:54 Ukraińska pianistka Anna Fedorova w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie [POSŁUCHAJ, GALERIA] Kolejny gest solidarności Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie z narodem ukraińskim. W piątek, 11 marca 2022 roku w złotej sali Filharmonii… » więcej 2022-03-13, godz. 14:28 U źródeł szczecińskiej sceny muzycznej... [POSŁUCHAJ] "U źródeł szczecińskiej sceny muzycznej. Protokoły posiedzeń Towarzystwa Miłośników Teatru Muzycznego (1956–1958)". Książka pod redakcją Jacka Jekiela… » więcej
45678