Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury » Rozmowy o książkach
fot. [materiały prasowe]
fot. [materiały prasowe]
Najpierw elektronika, później złoto. Przemytem z „Krakowa” do „Skierniewic” w połowie lat 80. XX wieku zajmowało się kilkaset młodych ludzi z Polski (m.in. ze Szczecina). Większość z nich to byli studenci lub świeżo upieczeni absolwenci polskich uczelni.
Cezary Borowy, nasz dzisiejszy gość, był jednym z nich. Po studiach wyjechał do Anglii. Nie był to oczywiście legalny wyjazd, tylko ucieczka z wycieczki turystycznej. Na wyspach pracował na czarno, bo legalny pobyt nie był w czasach PRL możliwy. Z Wielkiej Brytanii wyjechał do Indii, gdzie przez kilka lat zajmował się przemytem między Kalkutą nazywaną Krakowem, a Singapurem o którym mówiono Skierniewice.

Swoje wspomnienia Cezary Borowy opublikował kilka lat temu w książce "Spowiedź Hana Solo - byłem przemytnikiem w Indiach". Teraz ukazała się jego kolejna książka "Przemytniczki złotych kości". To opowieść o tym jak działała społeczność młodych Polaków w Indiach na przełomie lat 80. i 90. Bohaterkami książki są młode Polki, które za czym się zajmowały wielokrotnie trafiały do więzień w Indiach.

Z Cezarym Borowym rozmawiała Joanna Skonieczna.
Posłuchaj rozmowy, cz. 1.
Posłuchaj rozmowy, cz. 2
 

Zobacz także

2022-06-05, godz. 14:23 Matt Morgan - "Stan Krytyczny" [ROZMOWA] Stan krytyczny występuje w momencie, gdy co najmniej jeden z najważniejszych narządów przestaje funkcjonować poprawnie. Rocznie na oddziały intensywnej terapii… » więcej 2022-05-28, godz. 20:01 Piotr Michałowski debiutuje jako prozaik. Zbiór opowiadań "Światy równoległe" [ROZMOWA] W szczecińskim wydawnictwie Forma ukazał się kolejna książka Piotra Michałowskiego - poety, eseisty, literaturoznawcy, krytyka literackiego i teatralnego… » więcej 2022-05-29, godz. 14:28 "Witajcie w Rosji" - wznowienie głośnej książki Dmitrija Glukhovsky'ego [POSŁUCHAJ] "Witajcie w Rosji" to próba opowiedzenia o państwie Putina głosem nowego pokolenia. Dmitrij Glukhovsky, znany jako autor "Metra 2033", miesza fikcję z rzeczywistością… » więcej 2022-05-29, godz. 14:35 Zofia Rudnicka - "Gerard Wilk. Tancerz" [ROZMOWA] Gerard Wilk to jeden z najwybitniejszych i najbardziej rozpoznawalnych polskich tancerzy. Miał wszystko: urodę, charyzmę, talent, uznanie i popularność. Przez… » więcej 2022-05-22, godz. 18:24 "Kulisy mikrofonu i ekranu. Historia pewnego wieżowca" [ROZMOWA] Najnowsza historia szczecińskiego dziennikarstwa radiowo-telewizyjnego została opisana we właśnie wydanych dwóch tomach Wydawnictwa "Pomorze". Tom pierwszy… » więcej 2022-05-15, godz. 21:43 Zbigniew Mikołejko - "Teraz i zawsze" [ROZMOWA] Na rynku wydawniczym ukazał się czwarty tom poetycki Zbigniewa Mikołejki - wybitnego filozofa i historyka religii, eseisty, pedagoga i poety. Książkę zatytułowaną… » więcej 2022-05-08, godz. 19:36 Premiera książki o liryce Heleny Raszki [POSŁUCHAJ] Instytut Literatury i Nowych Mediów Uniwersytetu Szczecińskiego oraz Wydawnictwo Naukowe US zaprosili do Domu Kultury 13 Muz na promocję książki "Niepospolite… » więcej 2022-05-08, godz. 19:57 "Jasny gwint" - najnowsza książka Marcina Szczygielskiego [POSŁUCHAJ] "Jasny gwint" najnowsza książka Marcina Szczygielskiego to już ostatni tom przygód Mai - dziewczynki, która dość długo nie wiedziała, że jest czarownicą… » więcej 2022-05-01, godz. 14:28 Magdalena Idem - "Manekin w peniuarze. Moda w II RP" [ROZMOWA] "Manekin w peniuarze. Moda w II RP" to pełna ciekawostek wyprawa w czasy międzywojnia. Magdalena Idem niezwykle skrupulatnie dokumentuje to skąd czerpano pomysły… » więcej 2022-04-24, godz. 20:07 Jakub Małecki spotkał się ze szczecińskimi czytelnikami [POSŁUCHAJ] Na spotkaniach z nim często brakuje miejsc. Prawa do ekranizacji jego ostatniej książki ("Święto ognia") sprzedano jeszcze zanim opowieść ukazała się… » więcej
678910