Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury » Wydarzenia aktualne
Urszula Kryger – mezzosopranistka z Orkiestrą Opery na Zamku pod dyrekcją Przemysława Zycha. Prapremiera kompozycji „Było kiedyś morze szkliste” Michała Dobrzyńskiego. Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Urszula Kryger – mezzosopranistka z Orkiestrą Opery na Zamku pod dyrekcją Przemysława Zycha. Prapremiera kompozycji „Było kiedyś morze szkliste” Michała Dobrzyńskiego. Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Około stu wykonawców wystąpiło w sobotę, 11 czerwca 2022 roku w niezwykłej scenerii szczecińskiego Cmentarza Centralnego pod pomnikiem „Tym, którzy nie powrócili z morza”. Zabrzmiał między innymi utwór Było kiedyś morze szkliste na mezzosopran i orkiestrę symfoniczną zamówiony przez Operę na Zamku u wybitnego polskiego kompozytora Michała Dobrzyńskiego. Dzieło wykonali światowej sławy mezzosopranistka Urszula Kryger z Orkiestrą Opery na Zamku pod dyrekcją Przemysława Zycha.

Michał Dobrzyński urodzony w Szczecinie w 2005 roku ukończył z wyróżnieniem studia kompozytorskie w klasie prof. Marka Jasińskiego i prof. Zbigniewa Bargielskiego w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, a w 2008 – studia doktoranckie w Akademii Muzycznej w Warszawie. W 2017 uzyskał stopień doktora w dyscyplinie artystycznej kompozycja. Studiował także we Włoszech (Instituto Achille Peri w Regio Emilia) pod kierunkiem prof. Andrei Talmellego i prof. Maurizio Ferrariego. Ponadto brał udział w wielu kursach mistrzowskich i seminariach kompozytorskich organizowanych m.in. przez Polskie Towarzystwo Muzyki Współczesnej pod kierunkiem takich twórców, jak Anders Hillborg, Luca Francesconi, Marco Stroppa, Ivan Fedele, Horaţiu Rădulescu, David Dramm, Fabián Panisello, Hugues Doufort.

Muzyk należy do grona twórców młodego pokolenia, którzy zostali wyłonieni przez Krzysztofa Pendereckiego i Henryka Mikołaja Góreckiego do prestiżowego programu „Młodzi kompozytorzy w hołdzie Fryderykowi Chopinowi”, zrealizowanego w latach 2007-2010 w ramach Europejskiego Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego.

Jego utwory wykonywane były na wielu krajowych i międzynarodowych festiwalach takich jak, między innymi Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień” – koncerty Koła Młodych, Festiwal Prawykonań w Katowicach – Polska Muzyka Najnowsza, Międzynarodowy Festiwal „Poznańska Wiosna Muzyczna”, Międzynarodowy Festiwal Muzyczny „Sopot Classic”, Międzynarodowy Festiwal „Zamojskie Dni Muzyki”, Festiwal Laureatów Konkursów Muzycznych w Bydgoszczy, Compositori a confronto we Włoszech oraz na licznych koncertach w Polsce i zagranicą (Austria, Chiny, Czechy, Niemcy, Stany Zjednoczone, Szwecja i Włochy).

Michał Dobrzyński jest profesorem Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy, w której prowadzi klasę kompozycji na Wydziale Kompozycji, Teorii Muzyki i Reżyserii Dźwięku.

Po światowej prapremierze Jego cyklu trzech pieśni Było kiedyś morze szkliste, z artystą rozmawiała Dorota Zamolska. Spotkanie zamyka końcowy fragment utworu Michała Dobrzyńskiego De Profundis (2010) na chór mieszany i orkiestrę smyczkową wykonaniu Chóru Filharmonii Śląskiej w Katowicach i Śląskiej Orkiestry Kameralnej pod dyrekcją Przemysława Fiugajskiego. Dzieło zostało zarejestrowane na płycie twórcy Expression wydanej przez firmę fonograficzną DUX (0772).
Posłuchaj rozmowy Doroty Zamolskiej z Michałem Dobrzyńskim
 

Zobacz także

2023-11-27, godz. 10:11 Nie żyje Halina Sztejner, jedna z Filipinek [POSŁUCHAJ] Nie żyje Halina Sztejner, Filipinka jeszcze z pierwszego, szkolnego składu zespołu. W grupie była tylko przez 4 lata, do zdania matury. Halina Sztejner urodziła… » więcej 2023-11-26, godz. 23:21 Jolanta Aniszewska laureatką Nagrody Literackiej "Jantar" [POSŁUCHAJ] Inga Iwasiów, Artur Daniel Liskowacki i Piotr Oleksy. Do tego zacnego grona dołączyła Jolanta Aniszewska. Została ona laureatką tegorocznej, 4. już edycji… » więcej 2023-11-26, godz. 23:00 Maria Sydor i Rafał Kwiatkowski zagrali koncert na 102! | Filharmonia w Szczecinie [ROZMOWA, ZDJĘCIA] Złota Sala wypełniona Melomanami po brzegi. Wyjątkowy koncert (24 listopada 2023 roku) w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie. Program potężny… » więcej 2023-11-20, godz. 00:55 "My Portowcy" na chór i zespół metalowy [ROZMOWA] My, Portowcy, my, Portowcy Granatowo-bordowa krew W naszych sercach zawsze Pogoń jest Pogoń Szczecin MKS "Różne światy spotkały się, aby wspólnie… » więcej 2023-11-20, godz. 00:45 Teatr Lalek Pleciuga ma 70 lat [POSŁUCHAJ] Niemal wszyscy szczecinianie zaczynają swoją przygodę z teatrem od tej własnej sceny. Dla niektórych jest to początek związku na całe życie, dla innych… » więcej 2023-11-20, godz. 21:51 "Halo! Czyja to rzeźba?" [ROZMOWA] "Halo! Czyja to rzeźba?" - to jeden z projektów Szczecińskiego Budżetu Obywatelskiego 2024. Szczecinianie często nie wiedzą, jakie rzeźby albo pomniki mijają… » więcej 2023-11-20, godz. 21:12 Na wieki wieków rock'n'roll [ROZMOWA] Po 5 latach tułaczki Słowianin wrócić na właściwe miejsce. I choć oficjalne otwarcie przebudowanego i wyremontowanego domu kultury odbędzie się w najbliższy… » więcej 2023-11-20, godz. 23:10 RISING OF LUSITANIA - V Międzynarodowy Festiwal Animowanych Dokumentów zacumował w Szczecinie [ROZMOWA] Dziś wieczorem (19 listopada) w Kinie INKU w Szczecinie zakończy się V Międzynarodowy Festiwal Animowanych Dokumentów RISING OF LUSITANIA. Od czwartku widzowie… » więcej 2023-11-19, godz. 14:40 Piotr Paleczny | „Chopin był poetą fortepianu...” [ROZMOWA, ZDJĘCIA] Jest jednym z najwybitniejszych polskich pianistów w historii. Bezsprzecznie należy do grona najznakomitszych znawców muzyki Fryderyka Chopina. Piotr Paleczny… » więcej 2023-11-12, godz. 23:41 Znamy już finałową piątkę Nagrody Literackiej JANTAR [POSŁUCHAJ] Kilka dni temu została ogłoszona lista laureatów Nagrody Literackiej Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego "JANTAR 2022". Nagrodę mogą otrzymać autorzy… » więcej
1213141516