Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury » Wydarzenia aktualne
Katarzyna Dondalska. Fot. [Suse Beck]
Katarzyna Dondalska. Fot. [Suse Beck]
W Operze na Zamku w Szczecinie, podczas dwudziestej drugiej edycji konkursu „Zachodniopomorskie Noble”, wręczono te cenne nagrody dwudziestu trzem najwybitniejszym naukowcom naszego województwa. Wyróżnionych w ośmiu kategoriach: nauk humanistycznych, podstawowych, technicznych, ekonomicznych, rolniczych, medycznych i morzu wytypowała Kapituła Zachodniopomorskiego Klubu Liderów Nauki na podstawie prac stworzonych w Polsce, których wyniki opublikowano w cenionych na świecie czasopismach naukowych z tzw. listy filadelfijskiej, bądź wdrożonych patentów.

Warto podkreślić, że Przewodniczącym Kapituły jest prof. Aleksander Wolszczan, uznany za pierwszego odkrywcę układu planetarnego poza Układem Słonecznym. Popularne na świecie czasopismo „Astronomy”, umieściło Profesora na liście 25 największych odkrywców wszech czasów – obok Newtona, Kopernika i Galileusza.

Sekretarzem Kapituły Klubu Liderów Nauki jest prof. Jan Lubiński z Pomorskiego z Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie, doktor honoris causa dwóch uczelni – Uniwersytetu Łotewskiego w Rydze i Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie. Nazwisko Profesora umieszczono w najświeższym zestawieniu Top Medicine Scientist, wśród najwybitniejszych medyków świata na liście rankingowej Stanford University.

Członkami Kapituły są natomiast: prof. dr hab. inż. Wojciech Kacalak z Politechniki Koszalińskiej, który jest doktorem honoris causa Politechnik Poznańskiej i Koszalińskiej, prof. Piotr Masojć oraz prof. Antoni Morawski z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie i prof. Waldemar Tarczyński z Uniwersytetu Szczecińskiego.

I ta Kapituła Zachodniopomorskiego Nobla, w kategorii nauk artystycznych przyznała nagrodę prof. dr hab. Katarzynie Dondalskiej, która prowadzi klasę śpiewu w Katedrze Wokalistyki Wydziału Wokalnego Akademii Sztuki w Szczecinie.

Katarzyna Dondalska rozpoczęła edukację muzyczną w wieku 5 lat. Podtrzymując rodzinną tradycję grała na skrzypcach. Zainteresowanie śpiewem pojawiło się z czasem i zaowocowało rozpoczęciem nauki pod kierunkiem Haliny Mickiewiczówny w gdańskiej Akademii Muzycznej. Po roku studiów na Wydziałach Instrumentalnym i Wokalno-Aktorskim, K. Dondalska kontynuowała je w Niemczech w Staatliche Hochschule für Musik Würzburg, gdzie uzyskała dyplom w klasie skrzypiec i na wydziale wokalnym.

Jest finalistką i laureatką międzynarodowych konkursów wokalnych, m.in. Internationaler Musikwettbewerb der ARD, Cardiff Singer of the World Festival i Koloratur-Gesangswettbewerb Sylvia Geszty w Luxemburgu.

Do jej znaczących ról należą: Królowa Nocy w „Czarodziejskim flecie" oraz Konstancja w „Uprowadzeniu z seraju", Zerbinetta w „Ariadnie na Naxos”, Olimpia w „Opowieściach Hoffmanna”, Rozyna w „Cyruliku sewilskim” i tytułowa partia w operze „Słowik" I. Strawińskiego czy W. Braunfelsa. Kreowała je na scenach operowych, m.in.: Grand Opera Houston, Korean National Opera Seoul, Teatro Colon Buenos Aires, Teatro Lirico di Cagliari, Nationaltheater Mannheim i Teatr Wielki Opera Narodowa w Warszawie.

Katarzyna Dondalska została wyróżniona nagrodą „Ikony Warmii i Mazur 2018” przez Prezydenta Miasta Olsztyna oraz Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego. Brała też udział w nagraniu płyt w wydawnictwie Acte Préalable.
Posłuchaj rozmowy Doroty Zamolskiej z Katarzyną Dondalską
 

Zobacz także

2024-01-07, godz. 14:50 Weronika Włodarczyk ze Złotym Medalem Międzynardowego Konkursu w Bonn [ROZMOWA, ZDJĘCIA] Weronika Włodarczyk swoją artystyczną drogę rozpoczynała od turniejów tańca towarzyskiego oraz uczestnictwa w koncertach i pokazach kołobrzeskiego Zespołu… » więcej 2024-01-02, godz. 00:16 Podsumowanie roku 2023 w kulturze [POSŁUCHAJ] Za nami skok w Nowy Rok. Ale zanim na dobre się zacznie, spróbujmy raz jeszcze spojrzeć wstecz - co było piękne, ważne, mądre w szczecińskiej (i nie tylko)… » więcej 2024-01-01, godz. 15:30 Muzyczne wydarzenia 2023 roku w Szczecinie [POSŁUCHAJ] Rok 2023 przebiegał w Szczecinie pod hasłem wielu jubileuszy. 75-lecie obchodziła Orkiestra Symfoniczna, 70. Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza, 70. Chór… » więcej 2023-12-24, godz. 22:00 "Transcende te ipsum" - uczta dla czytających [ROZMOWA] Kraków, 17 stycznia 1963 Redakcja miesięcznika „Ty i Ja” Warszawa W zeszycie styczniowym miesięcznika „Ty i Ja” przeczytałem wiersz "Lotowa"… » więcej 2023-12-24, godz. 18:00 Paweł Osuchowski o świętach, kolędowaniu i Bachu [ROZMOWA] Paweł Osuchowski - muzyk, dyrygent, krytyk muzyczny i propagator muzyki dawnej do Szczecina przyjechał ponad 20 lat temu. Od samego początku z Urszulą Stawicką… » więcej 2023-12-24, godz. 18:37 Święta w Kossakówce [ROZMOWA] Rafał Podraza - dziennikarz, poeta, autor tekstów piosenek, biograf i cioteczny wnuk Magdaleny Samozwaniec, córki Wojciecha Kossaka (słynnego malarza z okresu… » więcej 2023-12-24, godz. 20:19 Andrzej Tomczak o czasie oczekiwania na cud [ROZMOWA] Do wigilijnego stołu w Radiu Szczecin dosiadł się artysta-malarz, Andrzej Tomczak. Zajmuje się malarstwem, rysunkiem, scenografią, grafiką użytkową. Jest… » więcej 2023-12-24, godz. 15:35 Chórmistrz Szymon Wyrzykowski rozpoczyna Święta Bożego Narodzenia [ROZMOWA] Możliwość studiowania u prof. Jana Szyrockiego była dla mnie ogromnym wyróżnieniem. Nie pamiętam, by kiedykolwiek mój Mistrz mówił o koncertach podczas… » więcej 2023-12-17, godz. 23:34 Kołbacz ma 850 lat [ROZMOWA I FILM] Stowarzyszenie Spichlerz Sztuki od 2009 roku realizuje działania artystyczne, edukacyjne i popularyzatorskie, sięgające do międzykulturowego dialogu… » więcej 2023-12-17, godz. 17:00 Benefis Róży Król [ROZMOWY] Róża Król - prezes szczecińskiego oddziału Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów kończy 80 lat. Z tej okazji w Książnicy Pomorskiej odbył się jej… » więcej
910111213