Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury » Wydarzenia aktualne
Katarzyna Dondalska. Fot. [Suse Beck]
Katarzyna Dondalska. Fot. [Suse Beck]
W Operze na Zamku w Szczecinie, podczas dwudziestej drugiej edycji konkursu „Zachodniopomorskie Noble”, wręczono te cenne nagrody dwudziestu trzem najwybitniejszym naukowcom naszego województwa. Wyróżnionych w ośmiu kategoriach: nauk humanistycznych, podstawowych, technicznych, ekonomicznych, rolniczych, medycznych i morzu wytypowała Kapituła Zachodniopomorskiego Klubu Liderów Nauki na podstawie prac stworzonych w Polsce, których wyniki opublikowano w cenionych na świecie czasopismach naukowych z tzw. listy filadelfijskiej, bądź wdrożonych patentów.

Warto podkreślić, że Przewodniczącym Kapituły jest prof. Aleksander Wolszczan, uznany za pierwszego odkrywcę układu planetarnego poza Układem Słonecznym. Popularne na świecie czasopismo „Astronomy”, umieściło Profesora na liście 25 największych odkrywców wszech czasów – obok Newtona, Kopernika i Galileusza.

Sekretarzem Kapituły Klubu Liderów Nauki jest prof. Jan Lubiński z Pomorskiego z Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie, doktor honoris causa dwóch uczelni – Uniwersytetu Łotewskiego w Rydze i Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie. Nazwisko Profesora umieszczono w najświeższym zestawieniu Top Medicine Scientist, wśród najwybitniejszych medyków świata na liście rankingowej Stanford University.

Członkami Kapituły są natomiast: prof. dr hab. inż. Wojciech Kacalak z Politechniki Koszalińskiej, który jest doktorem honoris causa Politechnik Poznańskiej i Koszalińskiej, prof. Piotr Masojć oraz prof. Antoni Morawski z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie i prof. Waldemar Tarczyński z Uniwersytetu Szczecińskiego.

I ta Kapituła Zachodniopomorskiego Nobla, w kategorii nauk artystycznych przyznała nagrodę prof. dr hab. Katarzynie Dondalskiej, która prowadzi klasę śpiewu w Katedrze Wokalistyki Wydziału Wokalnego Akademii Sztuki w Szczecinie.

Katarzyna Dondalska rozpoczęła edukację muzyczną w wieku 5 lat. Podtrzymując rodzinną tradycję grała na skrzypcach. Zainteresowanie śpiewem pojawiło się z czasem i zaowocowało rozpoczęciem nauki pod kierunkiem Haliny Mickiewiczówny w gdańskiej Akademii Muzycznej. Po roku studiów na Wydziałach Instrumentalnym i Wokalno-Aktorskim, K. Dondalska kontynuowała je w Niemczech w Staatliche Hochschule für Musik Würzburg, gdzie uzyskała dyplom w klasie skrzypiec i na wydziale wokalnym.

Jest finalistką i laureatką międzynarodowych konkursów wokalnych, m.in. Internationaler Musikwettbewerb der ARD, Cardiff Singer of the World Festival i Koloratur-Gesangswettbewerb Sylvia Geszty w Luxemburgu.

Do jej znaczących ról należą: Królowa Nocy w „Czarodziejskim flecie" oraz Konstancja w „Uprowadzeniu z seraju", Zerbinetta w „Ariadnie na Naxos”, Olimpia w „Opowieściach Hoffmanna”, Rozyna w „Cyruliku sewilskim” i tytułowa partia w operze „Słowik" I. Strawińskiego czy W. Braunfelsa. Kreowała je na scenach operowych, m.in.: Grand Opera Houston, Korean National Opera Seoul, Teatro Colon Buenos Aires, Teatro Lirico di Cagliari, Nationaltheater Mannheim i Teatr Wielki Opera Narodowa w Warszawie.

Katarzyna Dondalska została wyróżniona nagrodą „Ikony Warmii i Mazur 2018” przez Prezydenta Miasta Olsztyna oraz Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego. Brała też udział w nagraniu płyt w wydawnictwie Acte Préalable.
Posłuchaj rozmowy Doroty Zamolskiej z Katarzyną Dondalską
 

Zobacz także

2024-02-04, godz. 17:00 Z wizytą na Cmentarzu Centralnym - Wielka sława to żart w 100. rocznicę urodzin Jacka Nieżychowskiego. [RELACJA] 29 stycznia 1924 roku w wielkopolskiej rodzinie ziemiańskiej przyszedł na świat Jerzy Jacek Nieżychowski - współtwórca i pierwszy dyrektor Operetki Szczecińskiej… » więcej 2024-02-04, godz. 17:00 Audiofeels - wracają do koncertowania. [ROZMOWA] Zespół Audiofeels po kilku latach przerwy powraca do koncertowanie i nawet nagrali nowa płytę. Zaczynają trasę koncertową od Szczecina, będzie można ich… » więcej 2024-02-05, godz. 18:02 Nowa płyta z muzyką teatralną Łukasza Górewicza. [ROZMOWA] W miniony piątek (2 lutego.2024) miała miejsce premiera płyty „The Soul Meetings” Łukasza Górewicza. Płyta dostępna w wersji cyfrowej m.in. Spotify… » więcej 2024-02-04, godz. 17:00 Adrianna Szymańska jako KORA na scenie polskiego. [ROZMOWA} Na 10 lutego zaplanowano drugą premierę w tym roku kalendarzowym w Teatrze Polskim, na Scenie Kameralnej. Będzie to opowieść o liderce Manamu Korze Jackowskiej… » więcej 2024-02-04, godz. 15:40 „Don Diri Don” koncertował w Tajlandii [ROZMOWA] Jest laureatem wielu międzynarodowych konkursów śpiewaczych. Występuje z ogromnym powodzeniem po obu stronach globu. Powstał w 1990 roku z inicjatywy prof… » więcej 2024-02-02, godz. 14:45 Marcin Świątkiewicz i Finnish Baroque Orchestra. Muzyczna uczta w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie… Perły muzyki dawnej w wykonaniu jednej z najlepszych orkiestr barokowych w Europie – Finnish Baroque Orchestra (FiBO). Fińscy mistrzowie zagrali 2 lutego 2024… » więcej 2024-02-04, godz. 17:00 „María de Buenos Aires" dzięki Krzysztofowi Meisingerowi po raz kolejny w Szczecinie [RELACJA] Operita Ástora Piazolli „María de Buenos Aires" miała premierę na scenie Willi Lentza. Nad całością czuwał Krzysztof Meisinger - jego jest kierownictwo… » więcej 2024-01-29, godz. 01:45 "María de Buenos Aires" w Szczecinie [ROZMOWA] "María de Buenos Aires" - taki tytuł nosi operita, która powstała w 1968 roku. Muzykę napisał genialny kompozytor, twórca ponad 750 tang, Ástor Piazolla… » więcej 2024-01-29, godz. 21:09 Gala "Nieżychowski" w Operze na Zamku [RELACJA] Wielkim koncertem "Nieżychowski" w Operze na Zamku zainaugurowano w sobotę (27 stycznia) obchody Roku Jacka Nieżychowskiego w Szczecinie. Jacek Nieżychowski… » więcej 2024-01-30, godz. 00:09 8. urodziny Centrum Dialogu Przełomy [ROZMOWA] Centrum Dialogu Przełomy Muzeum Narodowego w Szczecinie obchodzi swoje 8. urodziny. Z tej okazji przygotowano cykl wydarzeń: spotkania, prelekcje, projekcje… » więcej
678910