Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury » Wydarzenia aktualne
Carl Loewe – kompozytor. Fotografia udostępniona przez Międzynarodowe Towarzystwo im. Carla Loewego w Löbejün
Carl Loewe – kompozytor. Fotografia udostępniona przez Międzynarodowe Towarzystwo im. Carla Loewego w Löbejün
Akademia Sztuki w Szczecinie wydała nową monografię Carla Loewego. Opracowanie pod tytułem „Szczeciński kompozytor Carl Loewe i jego twórczość wokalna”. Całość powstała pod redakcją dr hab. Sylwii Burnickiej-Kalischewskiej. Badano ciągle niezgłębiony dorobek twórcy, żyjącego przez kilkadziesiąt lat w Szczecinie na przełomie XVIII i XIX wieku.

Carl Loewe urodził się w Löbejün koło Halle jako dwunaste dziecko w rodzinie nauczyciela. Pierwsze lekcje muzyki odebrał od ojca. Podczas nauki został dostrzeżony przez króla Westfalii, który wspomagał finansowo jego dalszą edukację muzyczną oraz studia teologiczne na Uniwersytecie w Halle.

Do Szczecina przeniósł się w 1820 roku, gdzie przez 46 lat, do 1866 roku pracował jako kantor-organista w kościele św. Jakuba. Brał czynny udział w życiu kulturalnym miasta. Organizował koncerty, na które zapraszał najpopularniejszych kompozytorów pruskich, samemu także koncertując. Pisał m.in. muzykę instrumentalną i wokalno-instrumentalną, również do wierszy poetów romantycznych, dając początek nowemu gatunkowi solowej ballady romantycznej.

Warto dodać, że do 1945 roku przed szczecińskim kościołem farnym św. Jakuba, później podniesionym do rangi katedry, stał pomnik Loewego. Do dziś ocalał tylko neogotycki cokół, na którym stoi obecnie figura Maryi. Do 1945 serce kompozytora znajdowało się w katedrze, przy dawnych organach katedralnych. Na początku 2012 roku podczas remontu świątyni odnaleziono urnę, w której prawdopodobnie spoczywa serce Carla Loewego. Dziś o związkach kompozytora ze stolicą Pomorza Zachodniego przypomina m.in. dwujęzyczna tablica pamiątkowa umieszczona w katedrze.

Najnowsza monograficzna praca o twórczości wokalnej Carla Loewego, która jest dostępna na stronie internetowej Akademii Sztuki w Szczecinie, napisali profesorowie uczelni polskich w Łodzi i Szczecinie, niemieckich w Greiswaldzie, Weimarze, Detmold oraz w Kassel, a także szwajcarskiej Bazylei.

Spotkanie z prof. Sylwią Burnicką-Kalischewską zamyka Jej wykonanie ballady Carla Loewego pod tytułem „Die wandelnde Glocke”. Przy fortepianie Romuald Kalischewski.

Posłuchaj rozmowy Doroty Zamolskiej prof. Sylwią Burnicką-Kalischewską
 

Zobacz także

2024-01-15, godz. 14:28 Odszedł Jacek Bukowski [WSPOMNIENIE] "Z wielkim smutkiem informujemy, że 24 grudnia 2023, w Wigilię, odszedł pan Jacek Bukowski, przez ponad 20 lat związany z Filharmonią w Szczecinie, dla której… » więcej 2024-01-14, godz. 15:55 Cyprian Nocoń. „Solista” w Galerii Poziom 4. Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie [ROZMOWA, ZDJ… Autor wielu indywidualnych wystaw w prestiżowych galeriach na świecie, m.in. w Wielkiej Brytanii, Holandii, Francji i Chinach. W Galerii Poziom 4. Filharmonii… » więcej 2024-01-14, godz. 14:45 Studenci i pedagodzy Akademii Sztuki przedłużyli magię Świąt Bożego Narodzenia. Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza… Najpiękniejsze polskie kolędy w opracowaniu Michała Grabowskiego zabrzmiały w piątek, 12 stycznia 2024 roku w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza. Na… » więcej 2024-01-14, godz. 14:20 Szpak, Kuźniak i Wiśniewska zaśpiewali w przeddzień 20. rocznicy śmierci Czesława Niemena [POSŁUCHAJ, ZDJĘCIA] Kariera Czesława Niemena rozpoczęła się w Szczecinie w roku 1962, kiedy to został laureatem „Złotej Dziesiątki” na I Festiwalu Młodych Talentów. W… » więcej 2024-01-07, godz. 17:00 Wirtualne Muzeum Joanny i Jana Kulmów.[ROZMOWA] Joanna – aktorka, reżyserka, poetka, doktor honoris causa Uniwersytetu Szczecińskiego i honorowa obywatelka miasta Szczecina. Jan – pianista, filozof, reżyser… » więcej 2024-01-07, godz. 17:00 Gabrysia Matecka młoda klawesynistka najlepsza na festiwalu klawesynowym w Gdańsku. Gabrysia Matecka klawesynistka - uczennica w Urszuli Stawickiej w Zespole Szkół Muzycznych w Szczecinie zdobyła w grudniu pierwsze miejsce na VIII Ogólnopolskim… » więcej 2024-01-07, godz. 17:00 Sukienka Heleny Majdaniec w Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu. Właśnie mija 22 rocznica śmierci Heleny Majdaniec, jednej z najsłynniejszych Szczecinianek. Polska wokalistka bigbitowa, nazywana „królową twista”… » więcej 2024-01-07, godz. 17:00 Johannes Quistorp szczeciński przedsiębiorca i filantrop w filmie Heleny Kwiatkowskiej. [ROZMOWA] Opowieść o człowieku, który nadał kształt dzisiejszemu Szczecinowi, od kilku dni podbija internet. Film „Johannes Quistorp" to produkcja w którą zaangażowało… » więcej 2024-01-07, godz. 17:00 Premiera "Moliera czyli zmowa świętoszków" Michaiła Bułhakowa w Polskim. [ROZMOWA] Premiera "Moliera czyli zmowa świętoszków" Michaiła Bułhakowa odbyła się wczoraj wieczorem na deskach sceny Szekspirowskiej Teatru Polskiego. To pierwsza… » więcej 2024-01-07, godz. 15:30 Aleksander Dębicz | „Klasyka gwarantuje jakość, która daje większą kreatywność na wielu polach muzycznych...”… Koncerty Prezydenckie stały się już w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza tradycją. W tym roku melomani usłyszeli z Prezydentem Szczecina muzykę z wielkich… » więcej
89101112