Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury » Wydarzenia aktualne
Stanisław Kasprzyk osobiście przyjechał na otwarcie wystawy. [Fot. Małgorzata Frymus]
Stanisław Kasprzyk osobiście przyjechał na otwarcie wystawy. [Fot. Małgorzata Frymus]
Sztuka ludowa Meksyku jest synkretyczna jak kultura, której jest częścią. Charakteryzuje się wielobarwnością, przybiera ciekawe formy, prezentuje intrygującą tematykę. Można w niej odnaleźć wzory wywodzące się z wielkich prekolumbijskich cywilizacji oraz motywy pochodzenia hiszpańskiego. Między innymi te historyczne uwarunkowania stanowią o jej wyjątkowości.
Zaprezentowane na wystawie w Muzeum Narodowym w Szczecinie dzieła zostały stworzone rękami artesanos – artystów ludowych, którzy za pośrednictwem swojej twórczości ukazują otaczający ich świat, różnorodny obraz Meksyku. Meksykańskość przez nich przedstawiana jest intensywna i soczysta, a zarazem przepełniona prawdziwą radością życia.
Wszystkie dzieła pokazywane w gmachu przy Wałach Chrobrego pochodzą z kolekcji Stanisława Kasprzyka. Rok prezentowania wystawy jest szczególny dla obu narodów, ponieważ w 2023 roku obchodzimy 95. rocznicę ustanowienia stosunków dyplomatycznych między Polską a Meksykiem.
Radość życia sztuka ludowa Meksyku cz 1
Radość życia sztuka ludowa Meksyku cz 2
Z właścicielem kolekcji Stanisławem Kasprzykiem rozmawia Małgorzata Frymus
 

Zobacz także

2023-09-17, godz. 22:22 Iwona Księżniczka Burgunda w Teatrze Polskim na scenie Szekspirowskiej. Pierwsza premiera na nowej scenie Szekspirowskiej w Teatrze Polskim odbyła się 16.09.2023 r. To dramat Witolda Gombrowicza "Iwona księżniczka Burgunda" w reżyserii… » więcej 2023-09-17, godz. 17:00 Rozpoczyna się 6. edycja Festiwalu MUSIC.DESIGN.FORM [ROZMOWA] Tworząc w 2018 roku MUSIC.DESIGN.FORM Festival, zamysłem Filharmonii w Szczecinie było zapraszanie artystów, którzy zechcieliby łączyć ze sobą różne… » więcej 2023-09-17, godz. 17:00 Sekstet wokalny proMODERN jest do takiej muzyki stworzony. Rezydent artystyczny Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza… Wybitni śpiewacy-soliści połączeni pasją i umiejętnością interpretowania najbardziej wymagających utworów dzisiejszych twórców stworzyli wokalny sekstet… » więcej 2023-09-19, godz. 11:09 Po raz pierwszy w Szczecinie Festiwal „Mniejszości pod polską flagą” [ROZMOWA] 24 września rusza nowy cykl wydarzeń kulturalnych, dedykowanych mniejszościom narodowym, zamieszkującym Szczecin. Dzięki koncertom, spotkaniom autorskim… » więcej 2023-09-12, godz. 10:20 "Milczenie" nowa książka Marka Stelara. Premiera 27 września "Milczenie" - to najnowsza powieść szczecińskiego autora Marka Stelara. Książka trafi do czytelników we wrześniu. Będzie to kolejna, trzecia część opowieści… » więcej 2023-09-12, godz. 10:50 Zachodniopomorskie Dni Dziedzictwa w Archiwum Państwowym w Szczecinie [ROZMOWA] Blogi, krótkie filmy w mediach społecznościowych, bogate w treść strony internetowe - to tylko jedne z nielicznych miejsc w których coraz częściej ukazują… » więcej 2023-09-12, godz. 11:09 Mateusz Żurawski zachwycił Koncertem na obój i orkiestrę D-dur Richarda Straussa [ROZMOWA, ZDJĘCIA] Koncert na obój i orkiestrę D-dur Richarda Straussa, jeden z najrzadziej granych dzieł w salach koncertowych na świecie, zabrzmiał po raz pierwszy w Narodowym… » więcej 2023-09-12, godz. 11:24 Festiwal Audiomat w Międzyzdrojach [RELACJA] Sala Międzynarodowego Domu Kultury w Międzyzdrojach zamieniła się na trzy dni w studio słuchowisk radiowych i to z udziałem publiczności. To wszystko w… » więcej 2023-09-12, godz. 11:13 Szczecińscy symfonicy na 30. Międzynarodowym Festiwalu Fjord Cadenza w Norwegii [ROZMOWA] Od wielu lat liderzy poszczególnych grup instrumentalnych Filharmonii w Szczecinie zapraszani są na Międzynarodowy Festiwal Fjord Cadenza z siedzibą w Skodje… » więcej 2023-09-10, godz. 16:20 Trwa 9. Turniej Muzyków Prawdziwych i aktualizacja: Laureaci Turnieju [POSŁUCHAJ, ZDJĘCIA] Trwa niezwykła edycja Turnieju Muzyków Prawdziwych. Tegoroczna 9. edycja pt. „8.5 Eksperyment” przyniosła do tej pory muzykę tradycyjną w zupełnie nowym… » więcej
678910