Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury » Wydarzenia aktualne
Projekt graficzny Piotr Wardziukiewicz [Materiały prasowe SPI]
Projekt graficzny Piotr Wardziukiewicz [Materiały prasowe SPI]
Sympozjum „Grünebergowie – spuścizna rodu słynnych organmistrzów z Pomorza” realizowane w Studiu Koncertowym im. Profesora Jana Szyrockiego Polskiego Radia Szczecin SA, zainauguruje 7 czerwca 2023 roku cykl spotkań przygotowywanych w ramach Międzynarodowego Festiwalu „Muzyczna Podróż Śladami Grünebergów” 2023.

Autorem projektu jest prezes Stowarzyszenia Pierwszorzędnych Inicjatyw – Jan Koprowicz, absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi – inicjator podjęcia współpracy szczecińskiego środowiska muzycznego z Orkiestrą Symfoniczną Lwowskiej Filharmonii Narodowej i jej dyrektorem Volodymyrem Syvokhipem (2014) oraz koncertów słynnej ukraińskiej orkiestry w Szczecinie i w Berlinie (2017, 2018 i 2019), pomysłodawca i współrealizator Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego „Sacrum Non Profanum” w Ukrainie (Lwów, Iwano-Frankiwsk 2017), nagrania we Lwowie płyty kompaktowej z Symfonią h-moll op. 24 „Polonia” I.J. Paderewskiego z udziałem Orkiestry Symfonicznej Lwowskiej Filharmonii Narodowej (kierownictwo produkcji), światowej premiery albumu w Szczecinie (2020), dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego WIELCY TWÓRCY w Ukrainie (Lwów, Kropywnycki – 2022).

Warto przypomnieć, że Grünebergowie, to ród organmistrzów produkujących w Szczecinie na przełomie XIX i XX wieku doskonałe instrumenty. Dziś wymagają szczególnej kontroli, bowiem w wielu przypadkach odrestaurowują je lub zamieniają na współczesne organy osoby, które nie mają do tego odpowiedniego przygotowania.

Festiwalowe wydarzenia przygotowywane są m.in. po to, by ukrócić barbarzyńskie praktyki wyrzucania zabytkowych organów ze świątyń Pomorza Zachodniego. Tym samym działanie ma być zalążkiem zastopowania, jakże częstych obecnie praktyk, wstawiania w miejsce zabytkowych arcydzieł nierzadko marnej jakości zdezelowanych instrumentów, budowanych w Europie w połowie XX wieku.

Pomysłodawca festiwalu, w celu ratowania instrumentów, przeprowadził w roku 2022 pilotażową odsłonę imprezy w Szczecinie, Konarzewie i Płotach. Doświadczenie to utwierdziło organizatora w tym, że tego typu działania mogą uaktywnić lokalne społeczności, które podejmą się próby objęcia profesjonalną opieką unikatowych organów.

W zamyśle zarządu stowarzyszenia, trwające przez kolejne lata imprezy będą mogły się odbywać na zasadzie „wędrujących” eventów artystycznych, organizowanych śladami rozrzuconych w różnych zakątkach świata zabytkowych organów, bowiem arcydzieła z rodzinnych fabryk organmistrzów wyjeżdżały od XIX wieku z Białogardu, Szczecina i Szczecina-Zdrojów w świat, np. do Afryki Południowej, Islandii, Meklemburgii, na Pomorze i do Rosji.

Na początek, trasa festiwalu obejmie nieliczne już dziś w Szczecinie i na Pomorzu „grünebergi”. Z około tysiąca wybudowanych, w Polsce zostało blisko 80, a w Niemczech 90 instrumentów.

Partnerami wydarzenia są: Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej reprezentowana przez dyrektorów Corneliusa Ochmanna i Krzysztofa Raka, St. Sophien Orgelverein Brüssow, Kantorei Pasewalk, Województwo Zachodniopomorskie, Gmina Miasto Szczecin, Stowarzyszenie Autorów ZAiKS, Stowarzyszenie Artystów Wykonawców Utworów Muzycznych i Słowno-Muzycznych SAWP, Polskie Radio Szczecin SA, Akademia Sztuki w Szczecinie, Arcybiskupie Wyższe Seminarium Duchowne w Szczecinie, bazylika archikatedralna pw. św. Jakuba Apostoła w Szczecinie, parafia pw. św. Piotra Apostoła w Międzyzdrojach, Sorrento, Szczeciński Chór Katedralny i Chór Męski „Słowiki 60” im. Profesora Jana Szyrockiego.

Podczas sympozjum omówione zostaną następujące tematy:

Historia rodziny Grünebergów
Życie muzyczne w dawnym Szczecinie
Organy Grünebergów na Pomorzu
Interpretacja muzyki romantycznej na organach Grüneberga
Improwizacje organowe na instrumentach dawnych
Muzyka organowa w Polskim Radiu
Festiwale organowe na Pomorzu Zachodnim promujące zabytkowe instrumenty Grünebergów
Restauracja, rekonstrukcja, renowacja zabytkowych organów w Polsce – fakty i mity
Organy Grüneberga na niemieckim obszarze Vorpommern
Pastor i kantor jako przewodnicy muzyczni w kościołach na terenie Niemiec
Policja na tropie zaginionych i skradzionych zabytków

Wstęp na wszystkie festiwalowe wydarzenia jest bezpłatny.

O przedsięwzięciu mówi prof. Sylwia Burnicka-Kalischewska z Akademii Sztuki w Szczecinie – dyrektor artystyczny festiwalu.

 

Zobacz także

2024-09-08, godz. 17:00 Jakub Józef Orliński & Aleksander Dębicz: #LetsBaRock Najnowszy album Jakuba Józefa Orlińskiego zatytułowany jest "#LetsBaRock" jest efektem współpracy z pianistą, kompozytorem i aranżerem Aleksandrem Dębiczem… » więcej 2024-09-08, godz. 17:00 24. Wieki Turniej Tenorów. 588 róż otrzymał zwycięzca 24 Wielkiego Turnieju Tenorów. Publiczność zadecydowała, że najpiękniej zaśpiewał Aleksander Kruczek. Tenor wykonał dumkę… » więcej 2024-09-08, godz. 17:00 Maria Sławek - skrzypce zagrała muzykę żydowską XX wieku na 7. Dniach Muzyki Żydowskiej. Na początek 7. Dni Muzyki Żydowskiej w Szczecinie zaplanowano recital solowy i spotkanie z Marią Sławek - wykładowczynią Akademii Muzycznej w Krakowie, Uniwersytetu… » więcej 2024-09-08, godz. 17:00 Przemysław Neumann nowy dyrektor Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie. Ponad 200 stron ma nowy program na najbliższy sezon w Filharmonii imienia Mieczysława Karłowicza w Szczecinie. Od 1 września dyrektorem Filharmonii jest Przemysław… » więcej 2024-09-08, godz. 17:00 Wieczór w Teatrze kwartalnik Teatru Polskiego. Teatr Polski w Szczecinie choć na wskroś nowoczesny postanowił kontaktować się ze swoimi widzami także w tradycyjny sposób. Właśnie ukazał się "Wieczór… » więcej 2024-09-08, godz. 15:20 Finał 25. Festiwalu Organowego w Międzyzdrojach [POSŁUCHAJ, ZDJĘCIA] Należy do grona najwybitniejszych polskich organistów. Profesor Andrzej Chorosiński koncertował niemal we wszystkich krajach Europy, a także w Australii… » więcej 2024-09-01, godz. 20:00 Inna Bajka dl dzieci i dorosłych - Teatr Kana W Szczecinie na ulicach i placach w pobliżu Teatru Kana można spotkać artystów, którzy biorą udział w nowym festiwalu "INNA BAJKA". To międzynarodowe święto… » więcej 2024-09-01, godz. 20:00 Sierpniowe Przełomy po raz 9. Opera na Zamku zaprasza na tradycyjny koncert „Sierpniowe Przełomy” pod batutą Jerzego Wołosiuka, muzyczny hołd dla uczestników Sierpnia’80 i Sierpnia’88… » więcej 2024-09-01, godz. 20:00 Koncert "Śladami Tadeusza Nalepy" w Domu Kultury Słowianin na zakończenie wakacji. Nie jest łatwo powrócić po tak długiej nieobecności do kalendarza wydarzeń kulturalnych. Ale udało się. Dom Kultury Słowianin w Szczecinie zaprosił… » więcej 2024-09-01, godz. 20:00 25. Goleniowskie Spotkania Teatralne Bramat W Goleniowie kończą się 25 Goleniowskie Spotkania Teatralne "Bramat". Przez ostatni tydzień wiele się działo niemal w całym mieście, łącznie to blisko… » więcej
12345