Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury » Wydarzenia aktualne
Sunrise Festival 2022. Fot. Gomysz [Materiały prasowe]
Sunrise Festival 2022. Fot. Gomysz [Materiały prasowe]
Kto był pierwszym DJ’em na świecie? Z odpowiedzią na to pytanie jest tak, jak z pierwszym nagraniem gatunku muzycznego. Granice są płynne, co jakiś czas ktoś odkrywa, że ktoś był wcześniej. Jednak po raz pierwszy akronimu DJ’a użyto w 1935 roku. Skrót ten wymyślił amerykański komentator radiowy Walter Winchell, by opisać pracę radiowca gwiazdy – Martina Blocka z Los Angeles.

Natomiast w 1943 roku DJ radiowy Jimmy Savile zorganizował pierwszą na świecie, taneczną imprezę DJ’ską, grając z płyt muzykę jazzową. Wydarzenie odbyło się w sali lokalnego Zakonu Starożytnych Pasterzy w Otley w Anglii. Jimmy twierdzi, że w 1947 został pierwszym DJ’em, który używał podwójnych gramofonów do ciągłej gry.

W Polskim Radiu Szczecin mamy prawdziwego DJ’a. Jest nim DJ MIQRO – Mirek Grzybowski. Obchodzi właśnie 10-lecie pracy na naszej antenie. Jest koneserem czarnej, winylowej płyty, prekursorem najnowszych nowinek technicznych, promotorem nieśmiertelnego „Hose Music”, dzięki czemu stał się jednym z najbardziej popularnych DJ’ów w Polsce i Europie zapraszanych na prestiżowe wydarzenia DJ’skie, wśród nich m.in. wszystkie edycje Sunrise Festiwal Afterparty i Electrocity Festival. Występuje też ze słynnymi DJ’ami z całego świata, m.in. z Niemiec, Szwecji, Wielkiej Brytanii oraz Włoch. Założył własne studio, w którym produkuje utwory i remiksy wydawane w takich wytwórniach fonograficznych, jak m.in. Caballero Recordings, Intelabel Records (z dużym wsparciem house maestro Jerry'ego Ropero), Sony BMG, Diamondhouse Records, 1980 Recordings, Mylo Records i WTF. Jest ponadto współzałożycielem Randewu Records. Z DJ’em Milkwishem promuje młodych artystów z Polski.

Jego audycje pt. „Miqrokosmos” z muzyką taneczną emitowane są w piątki i soboty od godziny 20 do 24 oraz w niedzielę od 20 do 22 w paśmie Radia Szczecin Extra. Po przerwie wakacyjnej – od września DJ’a MIQRO będzie można usłyszeć także w czwartki od godz. 23 w Radiu Szczecin. W autorskich programach cieszących się ogromną popularnością prezentuje starannie wybraną różnorodną klubową muzykę taneczną miksowaną z najróżniejszymi efektami dźwiękowymi. Swoją pasją DJ’ską chętnie dzieli się w wywiadzie, do wysłuchania którego zachęcam gorąco.
DJ MIQRO. Posłuchaj rozmowy Doroty Zamolskiej z Mirkiem Grzybowskim
 

Zobacz także

2024-03-31, godz. 15:40 Filharmonia w Szczecinie otwiera nabór do Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego im. Mieczysława Karłowicza [R… Pierwszy konkurs z okazji 100-lecia Stowarzyszenia Autorów ZAiKS, jeszcze bez patrona, odbył się w 2018 roku. Kolejny, I Międzynarodowy Konkurs im. Mieczysława… » więcej 2024-03-31, godz. 14:40 Mikołaj Biba ze Szczecina zwycięzcą 14. Wiosennego Ogólnopolskiego Konkursu Gitarowego [POSŁUCHAJ, ZDJĘCIA] W Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie zakończył się 14. Wiosenny Ogólnopolski Konkurs Gitarowy. W turnieju starowało kilkudzisięcioro uczniów… » więcej 2024-03-26, godz. 19:58 Odeszła Wanda Szewczyk z kina Pionier 1907 [WSPOMNIENIE] W niedzielę, 24 marca na stronie kina Pionier 1907 znalazła się krótka informacja: Z wielkim bólem zawiadamiamy, że dziś odeszła od nas Wanda Szewczyk… » więcej 2024-03-26, godz. 21:22 "Pasja według św. Jana" Jana Sebastiana Bacha w ramach projektu "Muzyka dawna w Pomeranii" [ROZMOWA] W sobotę (23 marca) Fundacja Akademia Muzyki Dawnej zaprosiła do Kaplicy Baptystów na "Pasję wedługg św. Jana " Jana Sebastiana Bacha. Szczecińskie wykonanie… » więcej 2024-03-26, godz. 21:26 Świat Rolanda Topora z plasteliny [ROZMOWA] Premiera najnowszego filmu Izabeli Plucińskiej, laureatki Złotego Smoka na Krakowskim Festiwalu Filmowym oraz Srebrnego Niedźwiedzia na Międzynarodowym Festiwalu… » więcej 2024-03-27, godz. 00:55 Nowy projekt społeczny - Laboratorium: Historie i Obrazy [ROZMOWA] "Laboratorium: Historie i Obrazy jest oddolną, zaangażowaną społecznie inicjatywą, której celem jest propagowanie nowych tendencji badawczych w naukach humanistycznych… » więcej 2024-03-26, godz. 21:42 "Wojtuś" - film Dominika Czecha [POSŁUCHAJ] Szczeciński twórca filmowy Dominik Czech w minioną środę (20 marca) po raz pierwszy pokazał swój najnowszy film "Wojtuś". To jeszcze nie premiera właściwa… » więcej 2024-03-24, godz. 14:45 Ignacy Lisiecki zachwycił melomanów w Złotej Sali Filharmonii [ROZMOWA z ARTYSTĄ, ZDJĘCIA] Aleksander Tansman to z pewnością jeden z najwybitniejszych kompozytorów polskich XX wieku, który pozostaje nadal w naszym kraju bardzo mało znany. Urodzony… » więcej 2024-03-24, godz. 14:15 Finał II Ogólnopolskiego Konkursu i Festiwalu Trębaczy w Szczecinie uświetnił Louis Dowdeswell [POSŁUCHAJ, ZDJĘ… W poniedziałek, 18 marca 2024 zakończył się w Szczecinie II Ogólnopolski Konkurs i Festiwal Trębaczy. W konkursie wzięło udział kilkudziesięcioro młodych… » więcej 2024-03-17, godz. 17:00 Chrzest Pomorza w dziejach Polski i Europy: Jubileusz 900-lecia. [ROZMOWA] "Chrzest Pomorza w dziejach Polski i Europy: Jubileusz 900-lecia" to nazwa projektu Instytutu Historycznego Uniwersytetu Szczecińskiego. O przebiegu działań… » więcej
12345