Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury » Wydarzenia aktualne
Sunrise Festival 2022. Fot. Gomysz [Materiały prasowe]
Sunrise Festival 2022. Fot. Gomysz [Materiały prasowe]
Kto był pierwszym DJ’em na świecie? Z odpowiedzią na to pytanie jest tak, jak z pierwszym nagraniem gatunku muzycznego. Granice są płynne, co jakiś czas ktoś odkrywa, że ktoś był wcześniej. Jednak po raz pierwszy akronimu DJ’a użyto w 1935 roku. Skrót ten wymyślił amerykański komentator radiowy Walter Winchell, by opisać pracę radiowca gwiazdy – Martina Blocka z Los Angeles.

Natomiast w 1943 roku DJ radiowy Jimmy Savile zorganizował pierwszą na świecie, taneczną imprezę DJ’ską, grając z płyt muzykę jazzową. Wydarzenie odbyło się w sali lokalnego Zakonu Starożytnych Pasterzy w Otley w Anglii. Jimmy twierdzi, że w 1947 został pierwszym DJ’em, który używał podwójnych gramofonów do ciągłej gry.

W Polskim Radiu Szczecin mamy prawdziwego DJ’a. Jest nim DJ MIQRO – Mirek Grzybowski. Obchodzi właśnie 10-lecie pracy na naszej antenie. Jest koneserem czarnej, winylowej płyty, prekursorem najnowszych nowinek technicznych, promotorem nieśmiertelnego „Hose Music”, dzięki czemu stał się jednym z najbardziej popularnych DJ’ów w Polsce i Europie zapraszanych na prestiżowe wydarzenia DJ’skie, wśród nich m.in. wszystkie edycje Sunrise Festiwal Afterparty i Electrocity Festival. Występuje też ze słynnymi DJ’ami z całego świata, m.in. z Niemiec, Szwecji, Wielkiej Brytanii oraz Włoch. Założył własne studio, w którym produkuje utwory i remiksy wydawane w takich wytwórniach fonograficznych, jak m.in. Caballero Recordings, Intelabel Records (z dużym wsparciem house maestro Jerry'ego Ropero), Sony BMG, Diamondhouse Records, 1980 Recordings, Mylo Records i WTF. Jest ponadto współzałożycielem Randewu Records. Z DJ’em Milkwishem promuje młodych artystów z Polski.

Jego audycje pt. „Miqrokosmos” z muzyką taneczną emitowane są w piątki i soboty od godziny 20 do 24 oraz w niedzielę od 20 do 22 w paśmie Radia Szczecin Extra. Po przerwie wakacyjnej – od września DJ’a MIQRO będzie można usłyszeć także w czwartki od godz. 23 w Radiu Szczecin. W autorskich programach cieszących się ogromną popularnością prezentuje starannie wybraną różnorodną klubową muzykę taneczną miksowaną z najróżniejszymi efektami dźwiękowymi. Swoją pasją DJ’ską chętnie dzieli się w wywiadzie, do wysłuchania którego zachęcam gorąco.
DJ MIQRO. Posłuchaj rozmowy Doroty Zamolskiej z Mirkiem Grzybowskim
 

Zobacz także

2024-03-27, godz. 00:55 Nowy projekt społeczny - Laboratorium: Historie i Obrazy [ROZMOWA] "Laboratorium: Historie i Obrazy jest oddolną, zaangażowaną społecznie inicjatywą, której celem jest propagowanie nowych tendencji badawczych w naukach humanistycznych… » więcej 2024-03-26, godz. 21:42 "Wojtuś" - film Dominika Czecha [POSŁUCHAJ] Szczeciński twórca filmowy Dominik Czech w minioną środę (20 marca) po raz pierwszy pokazał swój najnowszy film "Wojtuś". To jeszcze nie premiera właściwa… » więcej 2024-03-24, godz. 14:45 Ignacy Lisiecki zachwycił melomanów w Złotej Sali Filharmonii [ROZMOWA z ARTYSTĄ, ZDJĘCIA] Aleksander Tansman to z pewnością jeden z najwybitniejszych kompozytorów polskich XX wieku, który pozostaje nadal w naszym kraju bardzo mało znany. Urodzony… » więcej 2024-03-24, godz. 14:15 Finał II Ogólnopolskiego Konkursu i Festiwalu Trębaczy w Szczecinie uświetnił Louis Dowdeswell [POSŁUCHAJ, ZDJĘ… W poniedziałek, 18 marca 2024 zakończył się w Szczecinie II Ogólnopolski Konkurs i Festiwal Trębaczy. W konkursie wzięło udział kilkudziesięcioro młodych… » więcej 2024-03-17, godz. 17:00 Chrzest Pomorza w dziejach Polski i Europy: Jubileusz 900-lecia. [ROZMOWA] "Chrzest Pomorza w dziejach Polski i Europy: Jubileusz 900-lecia" to nazwa projektu Instytutu Historycznego Uniwersytetu Szczecińskiego. O przebiegu działań… » więcej 2024-03-17, godz. 17:00 "Barwy Duszy" Wiesławy Markiewicz w Książnicy Pomorskiej. Ponad 60 najnowszych prac Wisławy Markiewicz można oglądać w sali pod Piramida Książnicy Pomorskiej. Pięknie zaaranżowana wystawa nosi tytuł "Barwy duszy"… » więcej 2024-03-17, godz. 17:00 Kobiety Gryfitów, spotkanie z prof. Agnieszką Teterycz-Puzio z Uniwersytetu Pomorskiego Profesor Agnieszka Teterycz - Puzio z Uniwersytetu Pomorskiego od lat zajmuje się historią średniowiecza. Interesują ją dzieje polskiego średniowiecza, szczególnie… » więcej 2024-03-17, godz. 17:00 Słynna Sinfonia Varsovia obchodzi Jubileusz 40-lecia w Złotej Sali Filharmonii w Szczecinie [ROZMOWA, ZDJĘCIA] W kwietniu 2024 roku mija 40 lat od historycznych koncertów wybitnego skrzypka Yehudi Menuhina w Filharmonii Narodowej z powstałą na tę okazję orkiestrą… » więcej 2024-03-11, godz. 18:00 Elżbieta Cherezińska narodzona za "Sydonię" [POSŁUCHAJ] Elżbieta Cherezińska otrzymała nagrodę w największym polskim plebiscycie czytelniczym. Nagrodzono książkę "Sydonia. Słowo się rzekło". To wyróżnienie… » więcej 2024-03-11, godz. 00:30 Jantar czeka [ROZMOWA] Podstawa wykonana jest z drewna lipowego. To otwarta książka, a na niej znajduje się okruch bursztynu. Spory, bo przecież nazwa konkursu zobowiązuje. Autorką… » więcej
12345