Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury » Wydarzenia aktualne
Sunrise Festival 2022. Fot. Gomysz [Materiały prasowe]
Sunrise Festival 2022. Fot. Gomysz [Materiały prasowe]
Kto był pierwszym DJ’em na świecie? Z odpowiedzią na to pytanie jest tak, jak z pierwszym nagraniem gatunku muzycznego. Granice są płynne, co jakiś czas ktoś odkrywa, że ktoś był wcześniej. Jednak po raz pierwszy akronimu DJ’a użyto w 1935 roku. Skrót ten wymyślił amerykański komentator radiowy Walter Winchell, by opisać pracę radiowca gwiazdy – Martina Blocka z Los Angeles.

Natomiast w 1943 roku DJ radiowy Jimmy Savile zorganizował pierwszą na świecie, taneczną imprezę DJ’ską, grając z płyt muzykę jazzową. Wydarzenie odbyło się w sali lokalnego Zakonu Starożytnych Pasterzy w Otley w Anglii. Jimmy twierdzi, że w 1947 został pierwszym DJ’em, który używał podwójnych gramofonów do ciągłej gry.

W Polskim Radiu Szczecin mamy prawdziwego DJ’a. Jest nim DJ MIQRO – Mirek Grzybowski. Obchodzi właśnie 10-lecie pracy na naszej antenie. Jest koneserem czarnej, winylowej płyty, prekursorem najnowszych nowinek technicznych, promotorem nieśmiertelnego „Hose Music”, dzięki czemu stał się jednym z najbardziej popularnych DJ’ów w Polsce i Europie zapraszanych na prestiżowe wydarzenia DJ’skie, wśród nich m.in. wszystkie edycje Sunrise Festiwal Afterparty i Electrocity Festival. Występuje też ze słynnymi DJ’ami z całego świata, m.in. z Niemiec, Szwecji, Wielkiej Brytanii oraz Włoch. Założył własne studio, w którym produkuje utwory i remiksy wydawane w takich wytwórniach fonograficznych, jak m.in. Caballero Recordings, Intelabel Records (z dużym wsparciem house maestro Jerry'ego Ropero), Sony BMG, Diamondhouse Records, 1980 Recordings, Mylo Records i WTF. Jest ponadto współzałożycielem Randewu Records. Z DJ’em Milkwishem promuje młodych artystów z Polski.

Jego audycje pt. „Miqrokosmos” z muzyką taneczną emitowane są w piątki i soboty od godziny 20 do 24 oraz w niedzielę od 20 do 22 w paśmie Radia Szczecin Extra. Po przerwie wakacyjnej – od września DJ’a MIQRO będzie można usłyszeć także w czwartki od godz. 23 w Radiu Szczecin. W autorskich programach cieszących się ogromną popularnością prezentuje starannie wybraną różnorodną klubową muzykę taneczną miksowaną z najróżniejszymi efektami dźwiękowymi. Swoją pasją DJ’ską chętnie dzieli się w wywiadzie, do wysłuchania którego zachęcam gorąco.
DJ MIQRO. Posłuchaj rozmowy Doroty Zamolskiej z Mirkiem Grzybowskim
 

Zobacz także

2024-03-11, godz. 18:17 Izba Pamięci i Tradycji Ziemi Nowogardzkiej czeka na zwiedzających [POSŁUCHAJ] Jest to miejsce, w którym za pomocą artefaktów można opowiedzieć historię Nowogardu. Zarówno tę przedwojenną, powojenną, jak i współczesną. We… » więcej 2024-03-11, godz. 21:40 Pierwsza edycja Międzynarodowego Konkursu Wokalnego VOICE and VILLAS [ROZMOWA] Przed nami pierwsza edycja Międzynarodowego Konkursu Wokalnego VOICE and VILLAS, organizowanego przez Willę Lentza - szczecińską instytucję kultury. Impreza… » więcej 2024-03-10, godz. 17:00 Chór Politechniki Morskiej nagrał muzykę filmową Zbigniewa Preisnera. Premiera włoskiej fabuły w Cannes [ROZMOWA… Zbigniew Preisner – wybitny polski kompozytor muzyki teatralnej i filmowej, znany przede wszystkim ze współpracy z reżyserem Krzysztofem Kieślowskim, zaprosił… » więcej 2024-03-10, godz. 17:00 Słynny trębacz LOUIS DOWDESWELL zamknie Ogólnopolski Konkurs i Szczeciński Festiwal Trębaczy [ROZMOWA, ZDJĘCIA] Kilkudziesięcioro uczniów szkół muzycznych z klasy trąbki zgłosiło się do II Ogólnopolskiego Konkursu dla Trębaczy, trwającego od 14 do 18 marca 2024… » więcej 2024-03-10, godz. 15:39 Olga Adamska - hrabina z Teatru Polskiego. [ROZMOWA] Szczecinianka z urodzenia i świadomego wyboru. Absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie (dyplom u Jana Peszka i Mikołaja Grabowskiego)… » więcej 2024-03-03, godz. 17:00 "Depozyty pamięci 5" szczecińskim oddziale Związku Ukraińców w Polsce Nowa pozycja wydana przez Związek Ukraińców w Polsce, oddział w Szczecinie to efekt pracy ostatniego roku. To "Depozyty pamięci Ukraińcy w Szczecinie i na… » więcej 2024-03-03, godz. 17:00 "Voices" - (Głosy) w Teatrze Brama. W Teatrze Brama w Goleniowie w sobotę wieczorem odbyła się premiera autorskiego spektaklu "Voices" - (Głosy). To muzyczna opowieść będąca efektem ich podróży… » więcej 2024-03-03, godz. 17:00 Aktorzy Współczesnego protestują. [RELACJA] Aktorzy Teatru Współczesnego od ponad dwóch lat walczą o podwyższenie dotacji podmiotowej dla swojego teatru, jednocześnie o lepszą płacę dla pracowników… » więcej 2024-03-03, godz. 17:00 Biograf Kossakówien Rafał Podraza ze Złotym Ekslibrisem Książnicy Pomorskiej [ROZMOWA i ZDJĘCIA] Złoty ekslibris Książnicy Pomorskiej najwyższe, honorowe wyróżnienie przyznawane przez bibliotekę otrzyma dziś Rafał Podraza - dziennikarz, autor książek… » więcej 2024-03-03, godz. 17:00 „Kosmogonia” Krzysztofa Pendereckiego. Filharmonia w Szczecinie w 90. rocznicę urodzin Mistrza [ROZMOWA, ZDJĘCIA] Projekt „Kosmogonia” nawiązujący do dzieła Krzysztofa Pendereckiego powstał z okazji 90. rocznicy urodzin Maestra. Swoisty dyptyk fotografii autorstwa… » więcej
23456