Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury » Wydarzenia aktualne
Sunrise Festival 2022. Fot. Gomysz [Materiały prasowe]
Sunrise Festival 2022. Fot. Gomysz [Materiały prasowe]
Kto był pierwszym DJ’em na świecie? Z odpowiedzią na to pytanie jest tak, jak z pierwszym nagraniem gatunku muzycznego. Granice są płynne, co jakiś czas ktoś odkrywa, że ktoś był wcześniej. Jednak po raz pierwszy akronimu DJ’a użyto w 1935 roku. Skrót ten wymyślił amerykański komentator radiowy Walter Winchell, by opisać pracę radiowca gwiazdy – Martina Blocka z Los Angeles.

Natomiast w 1943 roku DJ radiowy Jimmy Savile zorganizował pierwszą na świecie, taneczną imprezę DJ’ską, grając z płyt muzykę jazzową. Wydarzenie odbyło się w sali lokalnego Zakonu Starożytnych Pasterzy w Otley w Anglii. Jimmy twierdzi, że w 1947 został pierwszym DJ’em, który używał podwójnych gramofonów do ciągłej gry.

W Polskim Radiu Szczecin mamy prawdziwego DJ’a. Jest nim DJ MIQRO – Mirek Grzybowski. Obchodzi właśnie 10-lecie pracy na naszej antenie. Jest koneserem czarnej, winylowej płyty, prekursorem najnowszych nowinek technicznych, promotorem nieśmiertelnego „Hose Music”, dzięki czemu stał się jednym z najbardziej popularnych DJ’ów w Polsce i Europie zapraszanych na prestiżowe wydarzenia DJ’skie, wśród nich m.in. wszystkie edycje Sunrise Festiwal Afterparty i Electrocity Festival. Występuje też ze słynnymi DJ’ami z całego świata, m.in. z Niemiec, Szwecji, Wielkiej Brytanii oraz Włoch. Założył własne studio, w którym produkuje utwory i remiksy wydawane w takich wytwórniach fonograficznych, jak m.in. Caballero Recordings, Intelabel Records (z dużym wsparciem house maestro Jerry'ego Ropero), Sony BMG, Diamondhouse Records, 1980 Recordings, Mylo Records i WTF. Jest ponadto współzałożycielem Randewu Records. Z DJ’em Milkwishem promuje młodych artystów z Polski.

Jego audycje pt. „Miqrokosmos” z muzyką taneczną emitowane są w piątki i soboty od godziny 20 do 24 oraz w niedzielę od 20 do 22 w paśmie Radia Szczecin Extra. Po przerwie wakacyjnej – od września DJ’a MIQRO będzie można usłyszeć także w czwartki od godz. 23 w Radiu Szczecin. W autorskich programach cieszących się ogromną popularnością prezentuje starannie wybraną różnorodną klubową muzykę taneczną miksowaną z najróżniejszymi efektami dźwiękowymi. Swoją pasją DJ’ską chętnie dzieli się w wywiadzie, do wysłuchania którego zachęcam gorąco.
DJ MIQRO. Posłuchaj rozmowy Doroty Zamolskiej z Mirkiem Grzybowskim
 

Zobacz także

2024-02-18, godz. 17:00 Daniel Źródlewski i jego pasja dziełami Caspara Davida Friedricha. [ROZMOWA] Daniel Źródlewski kulturoznawca, na co dzień rzecznik prasowy Muzeum Narodowego w Szczecinie od lat jest wielbicielem twórczości Caspara Davida Friedricha… » więcej 2024-02-18, godz. 17:00 "Jeśli to miłość..." koncert Ryszarda Leoszewskiego. [RELACJA] Lider zespołu "Sklep z ptasimi piórami" Ryszard Leoszewski zaprosił swoich wielbicieli w czwartek wieczorem do Filharmonii imienia Mieczysława Karłowicza… » więcej 2024-02-18, godz. 17:00 18 Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży WŁÓCZYKIJ startuje ze spotkaniami w środę 21.02.2024 [ROZMOWA] Ponad 60 wydarzeń: spotkań z miłośnikami wędrówek, reportażystami, etnografami oraz artystami zaplanowano na 18. edycję Gryfińskiego Festiwalu Miejsc… » więcej 2024-02-18, godz. 15:55 JANEK PENTZ | „Gitara, to nie tylko struny, gryf i progi...” [ROZMOWA z ARTYSTĄ] Zwycięzca wielu prestiżowych konkursów, ostatnio HASPA Guitar Cup w Hamburgu, 24-letni gitarzysta i kompozytor, który zasłynął z mistrzowskiej gry techniką… » więcej 2024-02-18, godz. 14:45 Owacje na stojąco dla sióstr Sosnowskich, Szymona Bywalca i Zbigniewa Bagińskiego | Filharmonia w Szczecinie [POSŁUCHAJ… Ze Szczecina pochodzi wielu wybitnych muzyków, w tym także kompozytorów. Kiedyś tworzył tu Carl Loewe, dziś Janusz Stalmierski czy Piotr Klimek. Niewiele… » więcej 2024-02-18, godz. 17:00 Złoty Ekslibris Książnicy Pomorskiej dla Rafała Podrazy. [ROZMOWA] Dyrektor Książnicy Pomorskiej w Szczecinie i Prezes szczecińskiego oddziału Związku Literatów Polskich zapraszają na wydarzenie uhonorowania Rafała Podrazy… » więcej 2024-02-13, godz. 23:06 "Pękło cne serce". Ostatnie pożegnanie Wiesława Orłowskiego [POSŁUCHAJ] Padający deszcz ze śniegiem nie powstrzymał wielbicieli talentu, znajomych, przyjaciół i rodziny w towarzyszeniu w ostatniej drodze aktorowi i śpiewakowi… » więcej 2024-02-11, godz. 15:30 „Europolifonie” sekstetu proMODERN w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie [ROZMOWA, ZDJĘCIA] Program premierowego koncertu muzyki świata pt. „Europolifonie”, którego świadkiem była publiczność czwartkowego wieczoru w Filharmonii im. Mieczysława… » więcej 2024-02-11, godz. 14:30 Dzień Patrona Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej – prof. Marka Jasińskiego [POSŁUCHAJ, ZDJĘCIA] Zwycięzca wielu międzynarodowych konkursów kompozytorskich, pierwszy laureat Zachodniopomorskiego Nobla w dziedzinie nauk artystycznych, twórca utworów chóralnych… » więcej 2024-02-14, godz. 00:26 Pomnikowa "Babska sprawa" [POSŁUCHAJ] Aż trudno uwierzyć, że jeden z najsłynniejszych pomników Szczecina Bogusława X i Anny Jagiellonki, stojący przy wejściu do Zamku Książąt Pomorskich… » więcej
34567