Radio Szczecin Na Wieczór
Radio SzczecinRadio Szczecin » Radio Szczecin Na Wieczór » Audycje
Prezydent Andrzej Duda na obchodach 75. rocznicy wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim przed Pomnikiem Bohaterów Getta. Fot. Jakub Szymczuk/KPRP, źródło: www.prezydent.pl
Prezydent Andrzej Duda na obchodach 75. rocznicy wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim przed Pomnikiem Bohaterów Getta. Fot. Jakub Szymczuk/KPRP, źródło: www.prezydent.pl
W południe w Warszawie przed Pomnikiem Bohaterów Getta, rozpoczęły się główne uroczystości 75-lecia wybuchu Powstania w getcie warszawskim. Prezydent Andrzej Duda w swoim wystąpieniu podkreślił, że Żydzi, którzy zginęli w getcie, walczyli za godność i wolność, ale także i za Polskę, bo byli polskimi obywatelami. - Dziś my wszyscy pochylamy nisko głowę przed ich bohaterstwem, męstwem, determinacją i odwagą – mówił prezydent.

- Dziś obchodzone są dwie rocznice; 75. rocznica Powstania w getcie warszawskim oraz 70. rocznica powstania państwa Izrael – przypomniała ambasador Izraela w Polsce Anna Azari. - Myślę, że te dwa wydarzenia łączy pojęcie odwagi i walki o wolność - powiedziała ambasador. Anna Azari powiedziała, że bohaterowie Powstania w getcie są wzorem także dla współczesnych Żydów.

Powstanie w getcie było odpowiedzią na rozpoczęcie przez Niemców akcji ostatecznej likwidacji getta. Było pierwszym aktem zbrojnego oporu w mieście, w okupowanej przez niemiecką III Rzeszę Europie. Walki w getcie trwały od 19 kwietnia do końca maja 1943 roku, choć za datę jego zakończenia uważa się 16 maja, gdy Niemcy wysadzili w powietrze Wielką Synagogę przy ulicy Tłomackiej w Warszawie.

W czasie zbrojnego zrywu mieszkańców getta znajdowało się w nim ok. 56 tysięcy Żydów. Około 6 tysięcy zginęło, 7 tysięcy zostało zamordowanych przez Niemców na terenie getta w egzekucjach, tyle samo wysłano do niemieckiego obozu zagłady w Treblince. Pozostałą grupę, około 36 tysięcy Żydów, wywieziono do Auschwitz-Birkenau, Majdanka i innych obozów hitlerowskich Niemiec.

W Towarzystwie Społeczno-Kulturalnym Żydów, oddziale szczecińskim od lat w tym dniu odbywa się spotkanie, podczas którego wspominane jest tamto wydarzenie. O Powstaniu w getcie mówią Teresa Wrońska i Henryk Rajfer z Teatru Żydowskiego w Warszawie.
Zaprasza Joanna Skonieczna
Goście:

  • Róża Król - Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów w Szczecinie
  • Szymon Pawlak - historyk, koordynator projektów edukacyjnych w Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi
  • dr Marcin Urynowicz - historyk, pracownik Biura Badań Historycznych Instytutu Pamięci Narodowej w Warszawie
  • Michał Żakowski - korespondent Polskiego Radia w Izraelu
 

Zobacz także

2024-05-07, godz. 19:28 OZE i dekarbonizacja na XVI Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach Energia wiatrowa to przyszłość energetyki, to też jeden z głównych tematów XVI Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach. Nasz region nie tylko… » więcej 2024-05-06, godz. 13:41 Coraz więcej przemocy w internecie Co trzeci nastolatek w Polsce doświadcza przemocy w Internecie. W odpowiedzi na to zagrożenie Zachodniopomorskie Towarzystwo Przyjaciół Dzieci rozpoczęło… » więcej 2024-05-06, godz. 13:39 Jak ograniczyć populację bezdomnych zwierząt? W Polsce nie ma skutecznego i humanitarnego systemu ograniczającego bezdomność zwierząt – uważają prozwierzęcy aktywiści i przygotowują pozew zbiorowy… » więcej 2024-05-06, godz. 13:37 Trwa kryzys w Strefie Gazy Ponad 33 tysiące Palestyńczyków, w tym 13 tysięcy dzieci zginęło w wyniku trwającej, izraelskiej ofensywy w Strefie Gazy. Izrael podkreśla, że walczy… » więcej 2024-05-04, godz. 19:52 Polonijni żeglarze pamiętają o ojczyźnie Jak polskość kultywują żeglarze mieszkający za granicą? O tym opowiada reportaż Katarzyny Wolnik-Sayny zatytułowany "Jak drzewo przerzucone przez ocea… » więcej 2024-05-04, godz. 19:38 Jak Wspólnota Polska dba o polskość? 2 maja to także Dzień Polonii i Polaków za granicą. Jak Wspólnota Polska pomaga Polakom kultywować polskość? » więcej 2024-05-04, godz. 19:15 Polski patriotyzm Dzień Flagi to okazja, aby porozmawiać o współczesnym patriotyzmie. Jakie są jego oblicza? » więcej 2024-05-04, godz. 19:00 Historia naszej flagi i godła 2 maja obchodzimy Dzień Flagi. Dlaczego nasze barwy są biało-czerwone i jak zmieniało się nasze godło? » więcej 2024-05-01, godz. 18:01 Tańce Polskie w roli głównej Kujawiak, oberek, krakowiak, polonez i mazur - to tańce polskie i to one królowały parkiecie hali sportowej w Zespole szkół Salezjańskich gdzie odbywał… » więcej 2024-05-01, godz. 14:37 Profesor Zbigniew Mikołejko - rozmowa z Konradem Wojtyłą 14 kwietnia, wieku 72 lat odszedł profesor Zbigniew Mikołejko, filozof i historyk religii, związany z Polską Akademią Nauk, pedagog, eseista, poeta. Centrum… » więcej
12345