Radio SzczecinRadio Szczecin » Region

Zmodernizowany Dworzec Główny. Fot. Piotr Sawiński [Radio Szczecin/Archiwum]
Zmodernizowany Dworzec Główny. Fot. Piotr Sawiński [Radio Szczecin/Archiwum]
Szczecińska Kolej Metropolitalna coraz bliżej. PKP Polskie Linie Kolejowe ogłosiły przetargi na modernizację 24-kilometrowej linii na trasie Szczecin-Police, a także trzech linii w kierunku Gryfina, Goleniowa i Stargardu.
Na linii 406 ze Szczecina Głównego wymienione zostaną tory, a przebudowę czeka 18 stacji i przystanków. Podróż z Polic do Dworca Niebuszewo po modernizacji linii kolejowej nr 406 zajmie 21 minut.

Dworzec Niebuszewo zostanie rozbudowany. Powstanie tam, podobnie jak na Drzetowie, tunel dla podróżnych.

- Za kwotę ponad 450 milionów złotych powstaną m.in. nowe stacje - mówi Roman Walszkowski, dyrektor biura stowarzyszenia Szczecińskiego Obszaru Metropolitarnego. - Powstanie 9 nowych stacji: Szczecin-Arkońska na wiadukcie. Chodzi o bliskość dojścia do szpitala, uczelni. Przy Cmentarzu Centralnym na wysokości Ku Słońcu i Sikorskiego, czyli z dostępem do cmentarza. Również przy strefach przemysłowych: Trzebusz-Dunikowo i przy strefie goleniowskiej.

Na stacji Szczecin Pogodno zostanie zbudowana kładka, która będzie prowadzić bezpośrednio do wejścia na stadion Pogoni. Powstaną też nowe przystanki na Lewobrzeżu: Szczecin Nad Odrą i w Policach przy ulicy Piłsudskiego.

Nowe przystanki powstaną również na trasach do Gryfina i Goleniowa. Tam planowane są stacje na Łasztowni i w Żydowcach. Na wszystkich stacjach standardem będą nowe wiaty, ławki i biletomaty. Przybędzie też kilka parkingów "park&ride".

Wszystkich stacji w obszarze Szczecińskiej Kolei Metropolitalnej będzie 40. - Większość to są węzły przesiadkowe, czyli "drzwi w drzwi". Możemy dojechać własnym samochodem, zostawić go na bezpłatnym parkingu i wsiąść do kolejki lub dojeżdżamy autobusem czy tramwajem i przesiadamy się na drugi rodzaj transportu - mówi Walszkowski.

Cały projekt, wraz z zakupem taboru będzie kosztował około 700 milionów złotych a długość linii kolejowych wyniesie prawie 120 km. Szczecińska Kolej Metropolitalna ma być gotowa w 2022 roku.
Relacja Radosława Jaczmińskiego.
- Za kwotę ponad 450 milionów złotych powstaną m.in. nowe stacje - mówi Roman Walszkowski, dyrektor biura stowarzyszenia Szczecińskiego Obszaru Metropolitarnego.
Wszystkich stacji w obszarze Szczecińskiej Kolei Metropolitalnej będzie 40.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

Archiwum informacji

poniedziałek26wtorek27środa28czwartek29piątek30sobota31niedziela01poniedziałek02wtorek03środa04czwartek05piątek06sobota07niedziela08poniedziałek09wtorek10środa11czwartek12piątek13sobota14niedziela15poniedziałek16wtorek17środa18czwartek19piątek20sobota21niedziela22poniedziałek23wtorek24środa25czwartek26piątek27sobota28niedziela29poniedziałek30wtorek31środa01czwartek02piątek03sobota04niedziela05

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty