Radio SzczecinRadio Szczecin » Region

Dworzec Szczecin Łękno. Fot. Konrad Nowak [Radio Szczecin]
Dworzec Szczecin Łękno. Fot. Konrad Nowak [Radio Szczecin]
Stowarzyszenie Estetycznego i Nowoczesnego Szczecina obawia się, że SKM nie dojedzie do wszystkich miast aglomeracji Szczecina, a pociągi i autobusy będą kursować rzadziej.
Pesymizm przedstawicieli SENS-u związane są z ostatnią decyzją rządu Prawa i Sprawiedliwości, który postanowił nie publikować ustawy o związkach miast metropolitalnych. Przepisy przygotował poprzedni rząd Platformy Obywatelskiej, a PiS ocenia je jako "fatalne" i które "nie sprzyjają zrównoważonemu rozwojowi regionów". Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji zapowiedziało wypracowanie własnych przepisów.

SENS twierdzi, że ustawa miała przede wszystkim ułatwić współpracę kilku czy kilkunastu miast jednej metropolii, właśnie przy tak dużych inwestycjach.

- Ustawa daje instrumenty prawne i finansowe, by takie projekty realizować. Polegają np. na dużo większej łatwości we wprowadzeniu wspólnego biletu i zintegrowaniu z innymi gminami - uważa Piotr Czypicki ze Stowarzyszenia SENS.

Brak ustawy utrudni realizację projektu SKM-ki. To też kwestie finansowe. Szczeciński Obszar Metropolitalny liczył na blisko 80 milionów złotych, które miałyby wpływać do budżetu organizacji ze zwrotów podatku PIT.

- Po uruchomieniu kolei metropolitalnej do jej funkcjonowania trzeba będzie dopłacać ok. 7,5 miliona złotych rocznie, a tak mielibyśmy wpływy, które pokryłyby koszty - mówi Roman Walaszkowski, dyrektor biura Stowarzyszenia Szczecińskiego Obszaru Metropolitalnego.

Szczecińska Kolej Metropolitalna to połączenie transportu kolejowego, autobusów i tramwajów w miastach takich jak Szczecin, Police, Stargard czy Goleniów. Miałaby powstać do 2022 roku. Jej łączny koszt szacuje się na około 600 mln złotych.
Ustawa miała przede wszystkim ułatwić współpracę kilku czy kilkunastu miast jednej metropolii - uważa Piotr Czypicki ze Stowarzyszenia SENS.
Roman Walaszkowski przyznaje, że Szczeciński Obszar Metropolitalny liczył na blisko 80 milionów złotych, które miałyby wpływać do budżetu organizacji ze zwrotów podatku PIT.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty