Radio SzczecinRadio Szczecin » Region

W Kluczewie i Czaplinku pasieka produkuje miody drahimskie, jedne z bardziej rozpoznawalnych w kraju. źródło: https://pasiekafujarskich.pl/
W Kluczewie i Czaplinku pasieka produkuje miody drahimskie, jedne z bardziej rozpoznawalnych w kraju. źródło: https://pasiekafujarskich.pl/
To właśnie sądząc kwitnące rośliny powinno się świętować przypadający na środę Światowy Dzień Pszczół - mówią znawcy branży z regionu.
Pszczoła robotnica podczas wyprawy po nektar odwiedza średnio od 50 do 100 kwiatów. Te owady są odpowiedzialne za nawet 80 proc. wszystkich zapylonych roślin. Dlatego mówi się, że pszczoły to najważniejsze zwierzęta na naszej planecie.

Pszczelarze świętują codziennie ciężko pracując razem z pszczołami - mówi Konrad Fujarski z pasieki Fujarskich.

W Kluczewie i Czaplinku pasieka produkuje miody drahimskie, jedne z bardziej rozpoznawalnych w kraju.

To nasz produkt regionalny z pojezierza drawskiego - nazwa może być stosowana dla miodów zebranych na terenie gmin Czaplinek, Wierzchowo, Barwice oraz Borne Sulinowo.

A świętować powinno się pomagając pszczołom.

- Nie chodzi tu o żadne adopcje czy kupowanie pszczół, ale bardzo się cieszymy z każdej posadzonej rośliny, która kwitnie. Najlepszą pomocą nas wszystkich jest to, by zamiast tui sadzić np. lipy, żeby zamiast iglaków sadzić rośliny liściaste, które kwitną. I wtedy pszczołom dużo bardziej pomożemy - dodaje.

W Polsce żyje pół tysiąca gatunków tych owadów.
Relacja Anny Łukaszek

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty