Radio SzczecinRadio Szczecin » Region

Realizacja: Mateusz Papke [Radio Szczecin]
Ramię w ramię dbamy o pokój na świecie - mówił prezydent RP o współpracy US Army i Wojska Polskiego podczas wizyty na poligonie w Drawsku Pomorskim. Andrzej Duda podkreślił, że cieszy się, że mimo pandemii koronawirusa udało się dokończyć wspólne ćwiczenia. Od lutego trwały tam manewry Defender-Europe 20 Plus, w których brali udział żołnierze polscy i amerykańscy.
Na początku prezydent podziękował wszystkim, którzy sprawili, że mimo utrudnień ćwiczenia się powiodły. Andrzej Duda podkreślił także, jak ważna jest obecność wojsk amerykańskich w Polsce.

- Dzięki silnemu sojuszowi zapewniamy bezpieczeństwo dla całej Europy - mówił prezydent. Jak dodał, jest ostateczna zgoda NATO na plany obronne dla Polski i państw bałtyckich - tzw. plany stopniowej odpowiedzi.

- Cieszę się z tego bardzo, bo to ostateczne wojskowe, techniczne zatwierdzenie politycznych decyzji, które były podjęte w czasie ostatniego szczytu w Londynie - powiedział prezydent Duda.

W ćwiczeniach Defender-Europe 20 Plus wzięło udział łącznie 6 tysięcy żołnierzy (4 tysiące żołnierzy amerykańskich i 2 tysiące żołnierzy polskich), w tym 12 Brygada Zmechanizowana ze Szczecina i Stargardu.

Były ćwiczenia na lądzie oraz w powietrzu, a także trzeba było pokonać przeszkody wodne. - Wzmacniamy przyjaźń i bezpieczeństwo w Europie - mówił prezydent Andrzej Duda. - Obecność żołnierzy Armii Stanów Zjednoczonych w naszym kraju jest bez wątpienia znakiem przyjaźni polsko-amerykańskiej, ale z drugiej strony także wyraźnym znakiem rzeczywistej odpowiedzialności za pokój na świecie także w naszej części świata.

- Manewry sprawdziły zdolności logistyczne i militarne - mówił minister obrony narodowej. Mariusz Błaszczak zaznaczył też, że do organizacji ćwiczenia przyczyniły się deklaracje podpisane przez prezydentów Andrzeja Dudę i Donalda Trumpa.

- Po pierwsze o trwałej obecności wojsk amerykańskich w Polsce, a po drugie o zwiększonej liczebności wojsk amerykańskich w Polsce. To jest sukces pana prezydenta Andrzeja Dudy, ale to jest sukces Polski, bo jest to warunek podstawowy naszego bezpieczeństwa.

Prezydent był na otwarciu ćwiczeń w Drawsku, przyjechał także na zakończenie.
Relacja Kamila Nieradki.
Relacja Kamila Nieradki.

Dodaj komentarz 8 komentarzy

"zapewniamy bezpieczeństwo dla całej Europy".
Jak słyszę takie megalomańskie wypowiedzi, to mi się przypomina przysłowie o podkuwanych koniach i żabie....
A swoją drogą - gdzie jest Maciarewicz, TFU!rca tej "potengi"? Gdzie zapowiadane przez niego helikoptery, łodzie podwodne, drony?
Okupanci pilnujący żydowskich interesów w sprawie ustawy 447.
Fajnie, że NATO i w ogóle, ale jak przyjdzie co do czego to polegać trzeba tylko na sobie. Połowa F18 nie lata. Panie prezydencie zrób coś pan z tym.
Niemcy się pozbywają a nasi biorą w ciemno a ile to nas będzie kosztować to słodka tajemnica prezesa i dudy ?
Serce rośnie.
Aleksandra Kwaśniewski wprowadzał nas do NATO. Leszek Miler do UE. Już kiedyś podlegaliśmy na pewnych traktatach i sojuszach ... moje pytanie jest takie: Gdzie są okręty podwodne z rakietami średniego zasięgu? Gdzie są helikoptery ? Gdzie modernizacja armii? Gdzie nasi generałowie z doświadczeniem w boju? A teraz prezydent ma czelność takie rzeczy mówić ? Proszę nie kpić z narodu!
@Zdzisław 123
Pierwsza część Pana komentarza do frazy "to słodka tajemnica" to ... o kandydacie Rafale Trzaskowskim.
No właśnie. Przecież w Szczecinie miały być montowane okręty podwodne. I promy i w ogóle czego to miało nie być. Tak obiecywali i co? Jajco. Głównie to kończą inwestycje po innych albo jadą na tym co był już przygotowanie i czekało na dofinansowanie z unii na kolejne lata.

Zróbcie obwodnicę Szczecina to będzie PiSowskie. Chociaż koncepcja i tak już dawno temu powstała.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

Archiwum informacji

poniedziałek26wtorek27środa28czwartek29piątek30sobota01niedziela02poniedziałek03wtorek04środa05czwartek06piątek07sobota08niedziela09poniedziałek10wtorek11środa12czwartek13piątek14sobota15niedziela16poniedziałek17wtorek18środa19czwartek20piątek21sobota22niedziela23poniedziałek24wtorek25środa26czwartek27piątek28sobota29niedziela30poniedziałek31wtorek01środa02czwartek03piątek04sobota05niedziela06

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty