Radio SzczecinRadio Szczecin » Region

Wszystko za sprawą Zlotu Zimnowojennego organizowanego przez Muzeum Oręża Polskiego. Fot. Przemysław Polanin [Radio Szczecin]
Wszystko za sprawą Zlotu Zimnowojennego organizowanego przez Muzeum Oręża Polskiego. Fot. Przemysław Polanin [Radio Szczecin]
Kołobrzeski port jachtowy zamienił się w poligon wojskowy. Wszystko za sprawą Zlotu Zimnowojennego organizowanego przez Muzeum Oręża Polskiego.
Jest to pierwsza impreza o charakterze historyczno-militarnym, którą zorganizowano od momentu wprowadzenia w Polsce stanu epidemii. Wydarzenie ma przypomnieć historię panującego od lat czterdziestych napięcia pomiędzy blokiem wschodnim a państwami zachodnimi.

Na zlot przybyło prawie 70 rekonstruktorów. Dr Łukasz Gładysiak mówi, że do portu na własnych kołach przyjechało też ponad 20 zabytkowych pojazdów.

- Największym wozem, który pojawił się na zlocie, była 12-tonowa ciężarówka Kraz, jedna z ikon "zimnej wojny". Używana przez Armię Radziecką, ale też Wojsko Polskie okresu PRL. Zresztą do dziś w służbie. Amerykański dźwig na ciężarówce. Słynny Hamer w malowaniu z lat 80. Land Rovery w wariancie bojowym, irlandzkim - wymieniał Gładysiak.

Z uwagi na obowiązujący reżim sanitarny wystawę jednocześnie może zwiedzać maksymalnie do 150 osób. Wśród nich wielbiciele militariów, ale też zwykli turyści szukający atrakcji w czasie urlopu. Nasz reporter sprawdził, na co uwagę zwracali zwiedzający.

- Przede wszystkim dzieciaki mają zabawę. Przyszliśmy tu, bo mąż kolekcjonuje takie modele samochodów. Mi się bardzo podoba - mówili zwiedzający.

Szósta edycja zlotu powoli dobiega końca. Impreza po trzech latach powróciła do Kołobrzegu z Podborska, a muzeum zapewnia, że wydarzenie pozostanie nad morzem na stałe.
Dr Łukasz Gładysiak mówi, że do portu na własnych kołach przyjechało też ponad 20 zabytkowych pojazdów.
Nasz reporter sprawdził, na co uwagę zwracali zwiedzający.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty