Radio SzczecinRadio Szczecin » Region

Fot. Wojciech Ochrymiuk [Radio Szczecin]
Fot. Wojciech Ochrymiuk [Radio Szczecin]
37 żołnierzy 14. Zachodniopomorskiej Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej złoży przysięgę w 76. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego.
Uroczystość odbędzie się w jednostce wojskowej w szczecińskich Podjuchach. Ze względu na rygor sanitarny, zabraknie rodzin i przyjaciół żołnierzy. W sobotę o godzinie 14 żołnierze w sali tradycji brygady WOT wypowiedzą słowa roty.

Zachodniopomorska Brygada Wojsk Obrony Terytorialnej od momentu powstania czerpie tradycje z etosu Armii Krajowej, stąd symboliczna data przysięgi. Patronem jednostki jest Ppłk Stanisław Jerzy Sędziak ps. "Warta" - cichociemny i oficer AK. Tym samym od początku epidemii koronawirusa terytorialsi pomagają jeszcze siedmiu żyjącym w Szczecinie uczestnikom Powstania Warszawskiego.

Natomiast już około 100 powstańców spoczywa na szczecińskim Cmentarzu Centralnym. Jeszcze przed przysięgą terytorialsi zapalą znicze na ich grobach. Z kolei na cmentarzu w Stargardzie żołnierze 141. Batalionu Lekkiej Piechoty i 14. Brygady WOT z Choszczna wystawią wartę honorową na przy grobie powstańca.

Po sobotniej przysiędze 14 Zachodniopomorska Brygada WOT będzie liczyć już ponad 360 żołnierzy. Kolejne wcielenie planowane jest na drugą połowę sierpnia.
Relacja Kamila Nieradki.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty