Radio SzczecinRadio Szczecin » Region

Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
Od przyszłego roku zlikwidowana zostanie dyspozytornia medyczna w Kołobrzegu. Numery alarmowe: 112 i 999 odbierać będą tylko pracownicy w Szczecinie.
To efekt zmian w ustawie o ratownictwie medycznym.

Urząd Wojewódzki w Szczecinie przygotował projekt aktualizacji Planu Działania Systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego Województwa Zachodniopomorskiego. Zgodnie z nim jedyną dyspozytornią w Zachodniopomorskiem pozostanie ta, która znajduje się w Urzędzie Wojewódzkim w Szczecinie. To tam pracownicy odbierają telefony od osób, które dzwonią pod: 999 lub 112.

Obecnie w regionie są dwie dyspozytornie medyczne. Druga działa właśnie w Kołobrzegu.
Dysponuje ona 40 zespołami ratownictwa medycznego rozlokowanymi we wschodniej części województwa i zabezpiecza prawie 700 tysięcy mieszkańców.

Po likwidacji kołobrzeskiej dyspozytorni jednak nic się nie zmieni dla samych pacjentów. Nadal będą mogli wezwać pomoc z dowolnego miejsca województwa.


Zgodnie z planami od przyszłego roku w jednej dyspozytorni będą pracować osoby zatrudnione na 54 etatach. System powiadamiania został skonstruowany tak, by dyspozytorzy z dowolnego miejsca w kraju mogli kierować karetki bez względu na to, gdzie znajduje się osoba dzwoniąca po pomoc.

Teraz na terenie kraju jest ok 40 dyspozytorni, po zmianach będzie ich 18.
Relacja Joanny Gralki [Radio Szczecin]

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty