Radio SzczecinRadio Szczecin » Region

Morska Stocznia Remontowa "Gryfia". Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin/Archiwum]
Morska Stocznia Remontowa "Gryfia". Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin/Archiwum]
Umowa na budowę nowego doku pływającego dla Morskiej Stoczni Remontowej "Gryfia" w Szczecinie - podpisana.
- Dok wybuduje Stocznia Szczecińska, która ma na to półtora roku - mówi prezes Morskiej Stoczni Remontowej "Gryfia" Krzysztof Zaremba.

- Wczoraj mieliśmy przyjemność podpisać umowę na budowę nowego doku. On będzie nosił oznaczenie numer 8, pomiędzy FRS-em, czyli Funduszem Rozwoju Spółek - jako naszym właścicielem i ciałem finansujących - oraz Stocznią Szczecińską, która będzie wykonawcą tego doku. To jest największa inwestycja od początku istnienia stoczni Gryfia - tłumaczy Zaremba.

To będzie największy dok pływający w Gryfii. Stocznia wycofa z eksploatacji dok numer 1, który miał ponad 120 lat i był jeszcze nitowany. Nowy dok pozwoli na remonty większych statków.

- Dok, który będzie mógł przyjmować np. największe promy, które pływają po Bałtyku. Także te, które operują na Morzu Północnym o nośności 27 tys. DWT. Z tym, że jest to potrzebny sprzęt. Ta inwestycja stanowi o "być albo nie być" stoczni Gryfia w przyszłości - dodaje Zaremba.

Inwestycja zakłada też, oprócz budowy samego doku, przedłużenie nabrzeża, gdzie dok będzie cumował oraz wybudowanie tzw. głębi dokowej, czyli miejsca, gdzie dok będzie się zanurzał. Koszt inwestycji szacowany jest na ponad 150 milionów złotych, stocznia nie chce zdradzać szczegółów kontraktu.
- To jest największa inwestycja od początku istnienia stoczni Gryfia - tłumaczy Zaremba.
- Ta inwestycja stanowi o "być albo nie być" stoczni Gryfia w przyszłości - dodaje Zaremba.

Dodaj komentarz 8 komentarzy

To będzie najszybsza dostawa w historii przemysłu stoczniowego - dok zsunie się z pochylni i już będzie u zamawiającego :)
Zjedzie z tej samej pochylni co prom? Może nie starczyć dla nich miejsca:) swoją drogą- kto ten rok zbuduje? Przecież stocznia nie zatrudnia żadnych spawaczy. Jacyna zakasa rękawy i weźmie się do roboty?
A po co spawacze? Taśma panie i do przodu :D
SLD/PSL do spółki z PO w ostatnim czasie, "zniszczyli" nasze stocznie (ku zadowoleniu Niemic i Holandii) i teraz nie jest tak łatwo to "odbudować".
Ludzie PiS`u się starają - trzeba to docenić - ale na razie im idzie "średnio" (nieodpowiedni ludzi na stanowiskach kierowniczych, np właśnie Pani Jacyna - Witt - porażka). Poza tym jak coś było zaniedbane i niszczone wiele, wiele lat, to i odbudowa świetności stoczni zajmię podobny czas.
Temat trudny, ale do zrobienia. Wymaga ciężkiej pracy i silnego zaangażowania wszystkich stron politycznych.
Gdyby obozy polityczne potrafiły się połączyć i wspólnie działać dla dobra Polski, bylibyśmy najsilnejszym gospodarczo krajem w całej Europie w zaledwie 10 lat. na 100% !
Po 1. to budowa statków masowych czy kontenerowych w Europie nie ma sensu, jest wiele tańszych podmiotów na świecie, można lepiej spożytkować te pieniądze niż wyrzucać je w dopłaty w stocznię. A po 2. to obecnie PiS nie robi nic żeby ten przemysł reaktywować, jedynie o tym mówi, a w zasadzie to politycy partii rządzącej kłamią w temacie stoczni średnio co pół roku. W ten prom to wierzą już chyba tylko ci którzy dostają pensje ze spółek skarbu państwa.
A skąd kwota 150 milionów ? Skąd taka wycena ?
Do nikt inny...
Po 1 zacznijmy od tego, że Stocznia Szczecińska budowała najnowocześniejsze na świecie chemikaliowce i con-ro a nie masowce dla światowych liderów przewozów. Miała kontrakty na statki dla najbardziej wymagających armatorów na świecie. Miała także kontrakty na ropaxy dla PŻM z dostawą na lata 2010-11 z opcją na kolejne.
Po 2 kontenerowce budowane w 2009 były już jednymi z ostatnich statków tego typu u nas a trzeba dodać, że armator Fesco wolał je wybudować wtedy drożej w Szczecinie niż po kosztach w Chinach.
Jak się o czymś pisze to trzeba wiedzieć o czym a nie udawać mondrego :)
Radio szczecin to tuba propagandowa pis, zapomnieliscie napisać rzetelnie że to wszystko kosztem msr swinoujscie najpierw szczecin za platformy siła przejął dobrze prosperujaca stocznie a teraz po jej zniszczeniu chce pis ja sprzedać żeby mieć na dok dla szczecina, dla siebie, rzetelne dziennikarstwo jak na Białorusi

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

Archiwum informacji

poniedziałek28wtorek29środa30czwartek01piątek02sobota03niedziela04poniedziałek05wtorek06środa07czwartek08piątek09sobota10niedziela11poniedziałek12wtorek13środa14czwartek15piątek16sobota17niedziela18poniedziałek19wtorek20środa21czwartek22piątek23sobota24niedziela25poniedziałek26wtorek27środa28czwartek29piątek30sobota31niedziela01

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty