Cztery miasta: Kołobrzeg, Lublin, Katowice i Bielsko-Biała powalczą w finale o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury w 2029 roku.
Wyniki pierwszego etapu konkursu ogłoszono na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, gdzie przez cały tydzień trwały przesłuchania 12 polskich miast walczących o ten prestiżowy tytuł.
Swoje kandydatury do konkursu zgłosiły Bielsko-Biała, Bydgoszcz, Jastrzębie-Zdrój, Katowice, Kielce, Kołobrzeg, Lublin, Opole, Płock, Pszczyna, Rzeszów oraz Toruń.
Miasto, które otrzymuje tytuł Europejskiej Stolicy Kultury nie tylko promuje swoją ofertę kulturalną i organizuje różnorodne wydarzenia, ale dostaje szansę na dodatkowy rozwoju infrastruktury kulturalnej, turystycznej i społecznej.
Dotychczas dwa polskie miasta otrzymały ten tytuł: Kraków w 2000 roku i Wrocław w 2016. O tytuł ESK w 2029 roku rywalizować będą miasta polskie oraz szwedzkie.
Minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński gratulował wszystkim uczestnikom konkursu.Po pierwszym etapie konkursu na krótkiej liście do tytułu 🇪🇺Europejskie stolicy Kultury 2029 znalazły się miasta:
— Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego (@kultura_gov_pl) October 27, 2023
🇵🇱 Lublin, Katowice, Bielsko-Biała i Kołobrzeg ‼️‼️
GRATULUJEMY 🎉🎉🎉 pic.twitter.com/1kt8uo1zca
- Trzeba pamiętać, że nawet jeśli nie wygraliście konkursu, w sensie, że nie przeszliście do drugiego etapu, to zrobiliście bardzo dużo dla swoich miast i to będzie procentowało i mam nadzieję, że będziecie usatysfakcjonowani poprzez realizację tych wszystkich projektów, które zapowiadaliście. Bardzo dziękuję za uczestnictwo i dziękuję także naszym gościom z Europy, którzy prowadzili cały ten konkurs - powiedział minister Gliński.
Swoje kandydatury do konkursu zgłosiły Bielsko-Biała, Bydgoszcz, Jastrzębie-Zdrój, Katowice, Kielce, Kołobrzeg, Lublin, Opole, Płock, Pszczyna, Rzeszów oraz Toruń.
Europejska Stolica Kultury to jedna z najciekawszych unijnych inicjatyw kulturalnych. Ma na celu promowanie różnorodności kulturowej w Europie oraz zwiększenie świadomości i znaczenia kultury w społeczeństwie.Minister @PiotrGlinski podczas konferencji w #Warszawa: Bardzo się cieszę z bogactwa naboru, z tego że w konkursie wzięło udział 12 miast. Eksperci także podkreślają to jako bardzo pozytywne zjawisko. Różnorodność kandydatur jest widoczna na pierwszy rzut oka, chociażby poprzez… pic.twitter.com/dN6t0AkLLQ
— Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego (@kultura_gov_pl) October 27, 2023
Miasto, które otrzymuje tytuł Europejskiej Stolicy Kultury nie tylko promuje swoją ofertę kulturalną i organizuje różnorodne wydarzenia, ale dostaje szansę na dodatkowy rozwoju infrastruktury kulturalnej, turystycznej i społecznej.
Dotychczas dwa polskie miasta otrzymały ten tytuł: Kraków w 2000 roku i Wrocław w 2016. O tytuł ESK w 2029 roku rywalizować będą miasta polskie oraz szwedzkie.
- Trzeba pamiętać, że nawet jeśli nie wygraliście konkursu, w sensie, że nie przeszliście do drugiego etapu, to zrobiliście bardzo dużo dla swoich miast i to będzie procentowało i mam nadzieję, że będziecie usatysfakcjonowani poprzez realizację tych wszystkich projektów, które zapowiadaliście. Bardzo dziękuję za uczestnictwo i dziękuję także naszym gościom z Europy, którzy prowadzili cały ten konkurs - powiedział minister Gliński.

Radio Szczecin