Radio SzczecinRadio Szczecin » Region
reklama
Zobacz

Arcybiskup Andrzej Dzięga. Fot. Wojciech Ochrymiuk [Radio Szczecin/Archiwum]
Arcybiskup Andrzej Dzięga. Fot. Wojciech Ochrymiuk [Radio Szczecin/Archiwum]
Arcybiskup Andrzej Dzięga przechodzi na emeryturę. Ojciec Święty Franciszek przyjął jego rezygnację z posługi arcybiskupa metropolity szczecińsko-kamieńskiego. To komunikat Nuncjatury Apostolskiej w Polsce, który został opublikowany w południe w sobotę.
Papież mianował administratora apostolskiego archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej sede vacante w osobie biskupa koszalińsko-kołobrzeskiego Zbigniewa Zielińskiego. To urząd tymczasowy.

- Zadeklarowany stan sede vacante, a więc diecezji bez swojego biskupa sprawia, że urząd wikariusza generalnego i urzędy wikariuszy biskupich przestają funkcjonować. Przestaje również funkcjonować Rada Kapłańska. Pozostałe urzędy kurialne funkcjonują normalnie, seminarium również - mówi ks. dr Sławomir Zyga, kanclerz Kurii Szczecińsko-Kamieńskiej.

Biskup Zbigniew Zieliński ma 59 lat. Pochodzi z Gdańska. Od prawie 9 lat jest biskupem. Sakrę przyjął w katedrze oliwskiej. Był biskupem pomocniczym archidiecezji gdańskiej. Z kolei ingres bp. Zbigniewa Zielińskiego do katedry koszalińskiej odbył się 4 marca 2023 roku.

- Zasada funkcjonowania administratora streszcza się w słowach nihil novi, a więc nie może wprowadzać on jakichś istotnych nowości w funkcjonowaniu archidiecezji, ale zapewnić funkcjonowanie na dotychczasowych zadaniach, w dotychczasowej strukturze rozwiązując na bieżąco wszystkie problemy - dodaje ks. dr Zyga zaznaczając, że archidiecezja wchodzi w nowy czas oczekiwania na nowego biskupa diecezjalnego.

W komunikacie diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej czytamy, że "Administrator apostolski sede vacante (stolicy wakującej) mianowany jest przez Stolicę Apostolską, a jego urząd jest tymczasowy. Bp Zbigniew Zieliński nadal jest biskupem koszalińsko-kołobrzeskim. W archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej sprawuje władzę w imieniu papieża i zapewnia zwyczajne zarządzanie diecezją do czasu wyłonienia tam nowego biskupa diecezjalnego. Procedura wyłonienia nowego biskupa diecezjalnego rozpoczyna się wraz ze złożeniem rezygnacji przez dotychczasowego".

Abp Andrzej Dzięga skończył 71 lat. Był metropolitą szczecińsko-kamieńskim od prawie 15 lat. Uroczysty ingres do katedry pw. św. Jakuba Apostoła w Szczecinie nastąpił 4 kwietnia 2009 roku.

Bp Andrzej Dzięga był wcześniej ordynariuszem diecezji sandomierskiej. Urodził się w Radzyniu Podlaskim. Jest profesorem prawa kanonicznego. Od 1996 roku pełnił funkcję prodziekana, a później dziekana Wydziału Prawa, Prawa Kanonicznego i Administracji KUL. Jest specjalistą z dziedziny prawa rodzinnego.

W liście skierowanym do kapłanów archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej abp Dzięga tłumaczył swoją decyzję pogarszającym się stanem zdrowia.

Abp Dzięga został oskarżony o zaniedbania związane z ukrywaniem pedofilii wśród księży. Toczyły się wobec niego dwa procesy kanoniczne. W ubiegłym roku 44 wiernych z archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej napisało do biskupów list, w którym domagali się ustąpienia Dzięgi.
Relacja Piotra Kołodziejskiego [Radio Szczecin]

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty