Przenoszą groźne choroby, takie jak borelioza czy kleszczowe zapalenie mózgu, dlatego warto wiedzieć, jak przed nimi skutecznie bronić zarówno siebie, jak i naszych pupili.
- Kleszcze mogą być dla nich bardzo groźne - przekonuje doktor Magda Wiśniewska z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego nr 2 w Szczecinie. - Mogą przenosić oczywiście choroby odkleszczowe, takie jak boreliozę i odkleszczowe zapalenie mózgu, ale pamiętajmy o tym, że nasz zwierzak domowy może być dla kleszcza tylko nosicielem, dlatego po spacerach z naszymi zwierzakami domowymi bardzo dokładnie sprawdzajmy ich sierść.
Pomocna w walce z kleszczami może okazać się aplikacja "Lupa", którą możemy zainstalować w telefonie. Dzięki kontrastowemu filtrowi, który zawiera, kleszcze stają się lepiej widoczne.
- Wszystko, co może pomóc chronić nasze zwierzęta, jest wspaniałym rozwiązaniem - przekonuje Leonard Gugała, szczeciński weterynarz. - Aplikacja, z tego co zdążyliśmy się z nią zapoznać, ma bardzo fajne przełożenie, fajny pomysł, oby się tylko jeszcze sprawdziła. Oczywiście bardzo bym się cieszył, gdyby nie uśpiła tylko naszej czujności i trzeba pamiętać o tym, że chyba najbardziej arbitrażowym sędzią będzie lekarz weterynarii.
Jeśli zauważymy kleszcza, należy go jak najszybciej usunąć. Najlepiej przy pomocy pęsety lub specjalnego zestawu, który znajdziemy w każdej aptece.
Edycja tekstu: Piotr Kołodziejski
- Kleszcze mogą być dla nich bardzo groźne - przekonuje doktor Magda Wiśniewska z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego nr 2 w Szczecinie.