Czas Reakcji
Radio SzczecinRadio Szczecin » Czas Reakcji
Zaprasza Janusz Wilczyński
W noc sylwestrową taksówki to deficytowy środek transportu. Jak się nie dać nabić w butelkę, gdy już uda się nam zamówić taxi? Rozmowa z taksówkarzem Zbigniewem Jakubcewiczem.

Za oknem ciepło, czy podczas takiej pogody dokarmiać ptaki, gdy robilismy to podczas mrozów? Dlaczego nie powinniśmy używać fajerwerków? Rozmowa z Marzeną Białowolską-Barnyk z Fundacji Dzikich Zwierząt.

Czy sprzedawcy fajerwerków przestrzegają przepisów zwiazanych ze sprzedażą fajerwerków? Czy Straż Miejska ma dużo interwencji w związku z petardami? Rozmowa z Joanną Wojtach z SM Szczecin.

Jak bezpiecznie bawić się w Sylwestra? Na ten temat rozmawiamy z mł.aspirantem Pawłem Pankauem z Komendy Miejskiej Policji w Szczecinie. Pan aspirant powie także, czy policjanci interweniują wobec mężczyzny przechadzającego się po pasach ruchu w stroju Ch.Chaplina.

Pan Michał pisze: Czy Czas Reakcji mógłby się dowiedzieć dlaczego od 1.5 roku nie są podejmowane żadne próby naprawy mostka nad strumieniem Arkonka, który zniszczyła ulewa latem 2021 roku? Nic tu się od tego momentu nie zmieniło, niczego nie uporządkowano, ludzie dawno wydeptali po bokach ścieżki przez strumień. Czekamy na odpowiedź z UM Szczecin.

Zaprasza Krzysztof Kukliński
Będą dodatkowe autobusy na pętli Załom - deklarował zastępca burmistrza Goleniowa Tomasz Banach. Nasz gość mówił też o oszczędnościach polegających na wyłączaniu ulicznego oświetlenia w gminie.

Nasza Słuchaczka zastanawia się, jak zrezygnować z wypłaty pieniędzy z programu 500+ - to warunek konieczny, by starać się o wypłatę podobnego zasiłku w Niemczech. Naszym gościem był rzecznik szczecińskiego oddziału ZUS Karol Jagielski.

Jak pomagać bezdomnym, co w sytuacji gdy taka osoba jest uzależniona od alkoholu? Naszym gościem był zastępca dyr. Caritas Domów dla Bezdomnych, terapeuta uzależnień Włodzimierz Gutkowski.
Zaprasza Krzysztof Kukliński
Napisał do nas pan Marcin - nie ukrywamy - dość widowiskowej: "piszę w sprawie problemu z wywozem śmieci z wiaty przy ul Zakopiańskiej. Wiata znajduje się w podwórzu kamienicy nr 4. Kilkukrotnie pisałem w tej sprawie do zarządcy, którym jest ZBiLK. Niestety bez rezultatu. Ze sterty śmieci wybiegają szczury, zaczyna i cuchnąć". Sprawę przekazaliśmy Straży Miejskiej.

Wirusy szaleją, czy w szczecińskich aptekach brakuje leków, m.in. antybiotyków? Naszym gościem był prezes Zachodniopomorskiej Izby Aptekarskiej Wojciech Chmielak.

Nasz Słuchacz, pan Wojciech prowadzi m.in. firmę wypożyczającą sprzęt budowlany. Jeden z klientów wypożyczył m.in. zagęszczarkę, sprzętu nie oddał. Pan Wojciech był naszym gościem.

Nasza Słuchaczka kupiła mieszkanie od dewelopera. Ten w akcie notarialnym zapisał m.in., że kobieta ma bezpłatną służebność miejsca parkingowego. Teraz jednak spółka domaga się opłat. Naszym gościem był prawnik, adwokat dr Michał Białkowski, którego znamy także z naszej audycji "Czas na prawo".
Zaprasza Janusz Wilczyński
Coraz więcej zachorowań - wiceminister zdrowia Waldemar Kraska zapowiedział, że od przyszłego roku w aptekach i przychodniach będzie dostępny potrójny test na grypę, COVID-19 i wirus RSV. Jak sytuacja wygląda w naszym województwie? Naszym gościem był Paweł Mayko z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej w Szczecinie.

Krzysztof Nowakowski z firmy GazPom chce przekazać ponad 20 czujników czadu. Pan Krzysztof był dziś naszym gościem.

Bezdomni opanowali nową poczekalnię na pętli Głębokie. Naszymi gośćmi byli rzeczniczka Straży Miejskiej w Szczecinie Joanna Wojtach oraz kierownik pogotowia zimowego w Szczecinie i szef schroniska dla bezdomnych Stowarzyszenia Feniks Arkadiusz Oryszewski.

Naszym gościem był rzecznik zachodniopomorskiego oddziału ZUS Karol Jagielski, który mówił o problemach z ubezpieczeniami zdrowotnymi - chodzi o sytuację, w której nasze dziecko rozpoczyna sezonową prace. Wtedy składki zdrowotne zaczyna opłacać pracodawca dziecka. Jednak gdy okres zatrudnienia się zakończy, wtedy rodzice ponownie muszą zadeklarować ubezpieczenie dziecka.
Zaprasza Janusz Wilczyński
Słuchacz pisze: Od nocy z piątku na sobotę (16/17 grudnia br.) obowiązuje nowa organizacja ruchu na ul. Wyzwolenia, jednakże nie spodobało się to kierowcy autobusu, który postanowił przywrócić ruch po staremu. Jak to zdarzenie ocenia Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego w Szczecinie? Rzeczniczka tej instytucji Hanna Pieczyńska odpowiada także na pytania dotyczące braku autobusów 87 dnia 8 grudnia, zwiększenia częstotliwości autobusów dojeżdżających do pętli Załom oraz usterek na pętli Niebuszewo. Tam przy torowisku zapadła się granitowa kostka. Będzie naprawiona.


Jak jeździć na suwak? Dlaczego ciężarówki poza terenem zabudowanym na drogach szybkiego ruchu jeżdżą szybciej niż dozwolone 80 km/h? Jak przygotować auto do świątecznych wyjazdów? Rozmowa z Arkadiuszem Kuzio z Akademii Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.

Zdrowych, spokojnych Świąt !
PKS Szczecin
Zaprasza Krzysztof Kukliński
Napisał do na pan Michał - w sprawie korków na ul. Stalmacha w Szczecinie: "problemy są dwa. Pierwszy - otwarte centrum logistyczne przy ul. ks. Blizińskiego, do którego codziennie dojechać musi pewnie kilkadziesiąt lub kilkaset ciężarówek. Znacznie zwiększyło to natężenie ruchu, głównie właśnie na ulicy Stalmacha i Druckiego-Lubeckiego. Drugi, ważniejszy - dwie wysepki, zainstalowane przy przejściu dla pieszych w okolicy sklepu Biedronka. To jedna z nich powoduje, że setki samochodów jadących dwoma pasami ruchu, musi jechać jednym. Efekt jest taki, że codziennie są gigantyczne korki, a tramwaje jeżdżą wiecznie spóźnione. Rozwiązaniem jest likwidacja wspomnianych wysepek. Dzięki temu lewym pasem pojadą pojazdy, które chcą np. jechać dalej prosto pod górę ulicą Stalmacha, a prawym większość - w tym ciężarówki do centrum logistycznego, która skręca w prawo w Druckiego-Lubeckiego. W miejsce wysepek należy zainstalować sygnalizację świetlną na przycisk, gdyż liczba pieszych jest tam dość mała. I dzięki temu jeden codzienny wielki korek w mieście mamy z głowy". Interwencję w tej sprawie zadeklarował członek komisji gospodarki komunalnej i ochrony środowiska w Radzie Miasta Szczecina Krzysztof Romianowski.

W audycji zajrzymy też do gminy Goleniów, a to za sprawą pana Artura: "dzisiejszej nocy (tj. czwartek) około godziny 12:30 mieszkaniec Klinisk nagrał film, na którym widać jak dziki demolują plac zabaw dla dzieci. Dziki nie mogły się wydostać, została wezwana policja, prawdopodobnie zawiadomiony radny Kuszyński i sołtys Klinisk. Po przyjeździe policji dziki zostały wypuszczone. Od około 3-4 lat prosimy o pomoc i odłowienie dzików. 3-4 lata temu były to 3 duże dziki , teraz jest ich około 20 szt. Chodziły w jednej grupie, teraz rozdzieliły się i grasują w różnych rejonach wioski. Co będzie jak za rok będzie ich 40? Dziki pozostawiają odchody na placu, na którym bawią się dzieci, (roznoszą też ASF), w nocy chodzą ulicami nie są widoczne dla kierowców, tymbarskiej przy wyłączonym oświetleniu, niszczą płoty i trawniki na posesjach. W imieniu mieszkańców Klinisk proszę o pomoc". Naszymi gośćmi byli wiceprzewodniczący Rady Miasta Goleniowa Robert Kuszyński oraz Jacek Sidorko z Nadleśnictwa Kliniska.

Mamy sygnały, że tzw. mobilna kontrola auta w SPP nie zawsze dobrze działa - niektórzy kierowcy, mimo opłacenia postoju otrzymują wezwania. Naszym gościem był Grzegorz Gruca ze Stowarzyszenia "Prawo na drodze".
Zaprasza Krzysztof Kukliński
W audycji powróciliśmy do tragicznego wypadku do jakiego doszło w czwartek na drodze krajowej nr 10, napisał do nas w tej sprawie ma Mirosław: "chodzi o odcinek od Stargardu do Suchania. Ok. godziny 17.00 miał miejsce tragiczny wypadek w którym na przejściu dla pieszych zginęła 17-letnia dziewczyna. Owe przejścia dla pieszych maja tzw.aktywne podświetlania, ale od jakiegoś czasu są wyłączone/nie świecą na odcinku od Stargardu do Suchania. Odcinek ten jest bardzo niebezpieczną częścią krajowej 10. Czy w ten sposób mamy oszczędzać wyłączając podświetlania?". Naszym gościem był rzecznik szczecińskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg i Autostrad w Szczecinie Mateusz Grzeszczuk.

Trwa szał przedświątecznych zakupów i oczywiście wyprzedaży. Czasami są one tylko na papierze, chociaż tu z pomocą konsumentom przychodzą nowe przepisy, które nakazują zamieszczania informacji o najniższej cenie w ostatnich tygodniach. Naszym gościem był zastępca Miejskiego Rzecznika Konsumentów w Szczecinie Łukasz Peryt.

Nasz stały Słuchacz, pan Jerzy pyta, - czy są programy dofinansowujące podłączenie budynków wielorodzinnych do miejskiej sieci ciepłowniczej. Naszym gościem była rzeczniczka Szczecińskiej Energetyki Cieplnej Danuta Misztal.
Zaprasza Janusz Wilczyński
Wczorajsza gołoledź, zapowiadana od kilku dni, doprowadziła do oblodzenia chodników i przystanków. Doszło do wielu upadków i urazów. Jaką ocenę za reakcję na ten przewidziany kryzys pogodowy wystawią władzom miasta szczecińscy radni: Przemysław Słowik z KO i Krzysztof Romianowski z PiS? Jak do zarzutu o brak reakcji na śliskie przystanki odniesie się rzeczniczka ZDiTM Hanna Pieczyńska?

W trzech miejscach Szczecina stanęły urządzenia, do których można wrzucać drobne elektrośmieci. Informację na ten temat przekazuje Paulina Łątka z UM Szczecin.

Od niedzieli zmieniły się przepisy dotyczące pożyczek udzielanych przez firmy pożyczkowe. Czy to zmiany na korzyść konsumentów? Odpowiada miejski rzecznik konsumentów w Koszalinie Krystyna Piwońska.

Pan Gabriel z Gryfina walczy o przebudowę kanalizacji deszczowej przy ul.Iwaszkiewicza
w Gryfinie. Podczas ulew woda zalewa garaże. Ostatnio sporządzona została ekspertyza dotycząca odprowadzenia wody. Co z niej wynika? Rozmowa z naszym Słuchaczem.


Zaprasza Krzysztof Kukliński
Mieszkanie z miejscem parkingowym było w ofercie dewelopera, który budował domy wielorodzinne w Skarbimierzycach. Spotkanie z przedstawicielem dewelopera nie zwiastowało późniejszych kłopotów. Początkowo miejsce parkingowe rzeczywiście było. Właściciel gruntu - deweloper - zaproponował nawet zamontowanie blokad, tak aby każdy z mieszkańców miał swoje zarezerwowane miejsce. Niestety, po jakimś czasie zasady korzystania z parkingu radykalnie się zmieniły. O swoich przygodach opowiadała mieszkanka nowych bloków w Skarbimierzycach, Pani Natalia.
Praktycznie nie ma możliwości rezerwacji on line wizyty w biurze paszportowym Urzędu Wojewódzkiego, skarży się słuchacz. Chętnych do złożenia wniosku o wydanie paszportu, jest bardzo dużo, znacznie więcej niż biuro jest w stanie obsłużyć. Niebawem zatrudnione będą dodatkowe dwie osoby do pracy w okienkach, odpowiadał Michał Ruczyński, rzecznik wojewody.
Zaprasza Krzysztof Kukliński
Spółka Nieruchomości i Opłaty Lokalne w Szczecinie likwiduje filię na ul. Gierczak na prawobrzeżu. Powód? Znikome zainteresowanie - naszym gościem był rzecznik spółki Nieruchomości i Opłaty Lokalne Wojciech Jachim.

"0,25 zł/kWh za prąd dla ZDiTM zamiast ustawowych 0,785? To możliwe! Bo energia potrzebna do zasilenia lamp ulicznych i sygnalizacji świetlnych będzie pochodzić z EcoGeneratora - szczecińskiej spalarni odpadów. Dzięki działaniom miasta ZDiTM zapłaci za prąd w 2023 roku o blisko 27 mln zł mniej niż zakładano" - z dumą informuje Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego w Szczecinie. To bardzo dobra wiadomość, tylko dlaczego tak późno? Naszym gościem była rzeczniczka Zarządu Hanna Pieczyńska.
1234567