Czas Reakcji
Radio SzczecinRadio Szczecin » Czas Reakcji
Zaprasza Krzysztof Kukliński
W oczekiwaniu na decyzję Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie o uprawomocnieniu wyroku dotyczącego Strefy Zamieszkania Stare Miasto, ponownie pytamy o pieniądze. Czy jest tak, jak pisze Wojciech Jachim, rzecznik NiOL-u, uchwała wyłączająca z kategorii dróg gminnych ulice wchodzące w skład strefy, jest nieważna od dnia uprawomocnienia się wyroku, czyli od 23 marca 2023? Czy, jak stwierdza rzecznik WSA w Szczecinie, sędzia Jolanta Kwiecińska, uchwała jest nieważna od początku?
Chodzi o niemałe pieniądze, ponieważ w tym drugim przypadku, oznacza to konieczność zwrotu wszystkich pobranych pieniędzy od kierowców za parkowanie w strefie.
Naszym gościem był Marek Browiński ze stowarzyszenia Prawo na Drodze.
Wójt gminy Dobra, Teresa Dera odrzuciła petycję mieszkańców w sprawie częstszego odbioru odpadów zmieszanych na terenie gminy.
Naszym gościem był Paweł Malinowski, radny gminy Dobra ze Wspólnoty Samorządowej.
Zaprasza Janusz Wilczyński
Z kuchenki ulatniał się gaz. Pogotowie gazowe zamknęło zawór i nakazało wymianę kuchenki. Instalator nowej nie miał sprzętu do kontroli szczelności. Dlatego słuchaczka kilka dni pozostawała bez ogrzewania. Czy fachowcy Pogotowia Gazowego nie powinni zrobić drugiego zaworu, aby osobna rura prowadziła do pieca gazowego? Rozmowa z rzecznikiem prasowym Polskiej Spółki Gazownictwa Grzegorzem Cendrowskim.

W Szczecinie protestują rolnicy. Jadąc przez miasto i prowadząc ciągniki, robią zdjęcia. Dochodzi też do innych wykroczeń w ruchu drogowym. O komentarz poprosiliśmy instruktora nauki jazdy Tomasza Kulika.

Truchło dzika z jakimś numerkiem leżało w okolicy Syrenich Stawów w piątek. Po co? To próbujemy wyjaśnić z Bartoszem Bukowskim z PZŁ.

Wracamy do sprawy roznegliżowanej pani, która w sobotę w Galaxy prowadziła prelekcję na temat makijażu. Rozmawiamy z Jakubem Lużyńskim organizatorem imprezy Geek Week.
Zaprasza Janusz Wilczyński
Czy pieszy, który doznał obrażeń w wyniku potrącenia przez jadącego hulajnogą należącą do operatora o nazwie Tier, dostanie odszkodowanie z OC tej firmy? Podobno operatorzy hulajnóg mają polisy OC, ale otrzymanie odszkodowania od Tier graniczy z cudem. Na ten temat rozmowa z Wojciechem Skroczkiem, który w imieniu poszkodowanych w wypadkach dochodzi odszkodowań.

Słuchaczka pisze: 25.03.2023r. pomiędzy godz 14:00 a 15:00 wraz z moją 8 letnią córką udałam się do centrum handlowego Galaxy, by zrobić zakupy. To co ujrzałam na głównej scenie głęboko mnie dotknęło i jestem zbulwersowana faktem, iż pozwolono na tak demoralizujące wystąpienie. Pani ze sceny opowiadała w zasadzie o makijażu, zaś to jak wyglądała wołało wręcz o pomstę do nieba. Całe centrum handlowe było pełne dzieci, młodzieży, w tym młodych chłopców( moja córka zapytała dlaczego ta pani jest prawie goła). Proszę o interwencję w tej sprawie. Kto pozwolił na demoralizację dzieci i młodzieży w centrum handlowym w Galaxy? Czy zarządzający obiektem zwracają uwagę na przekazywane treści oraz wygląd tych, którzy je wygłaszają? Czy tym nie powinna zająć się policja?


Wracamy do sprawy zalewania kilku garaży w Spółdzielni Mieszkaniowej Taras Północ w Gryfinie. Czy SM wykonała ekspertyzę kanalizacji deszczowej i jakie prace zamierza wykonać, aby kilka garaży przy ul.Iwaszkiewicza nie było zalewanych?

Strefa Zamieszkania Stare Miasto, jako obszar o odmiennych od szczecińskiej Strefy Płatnego Parkowania zasadach postoju, przestała obowiązywać. To wynik wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie z dnia 9 lutego 2023. Jakie naruszenia WSA wytknął uchwale władz Szczecina powołującej SZSM i czy uchylenie uchwały oznacza, że kierowcy płacący za postój oraz wnoszący opłatę dodatkową za brak
wniesionej płatności mogą oczekiwać zwrotu pieniędzy? Rozmowa z sędzią Jolantą Kwiecińską, rzecznikiem prasowym WSA w Szczecinie.
Zaprasza Krzysztof Kukliński
W audycji powróciliśmy do sprawy prawomocnego już wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie z 9 lutego, który stwierdził nieważność uchwały Rady Miasta Szczecin z września 2020 roku w sprawie pozbawienia kategorii dróg gminnych ulic: Łaziebnej, Mariackiej, części Tkackiej, części Staromłyńskiej, części ulicy Koński Kierat i części Staromiejskiej. W konsekwencji pobieranie opłat za parkowanie na tych ulicach zostało wstrzymane. Naszymi gośćmi byli przewodnicząca Rady Osiedla Stare Miasto Małgorzata Zychowicz - Prus oraz Grzegorz Gruca ze Stowarzyszenia "Prawo na drodze".

Sprawa dróg w powiecie polickim wciąż wywołuje sporo komentarzy - dziś rozmawialiśmy o drodze Kołbaskowo - Smolęcin. Naszym gościem była sołtys Kołbaskowa i radna tej gminy Izabela Lis.

Czy korzystanie ze szczecińskich "orlików" będzie płatne dla osób nie związanych ze stowarzyszeniami czy klubami? Uchwała w tej sprawie ma trafić pod obrady Rady. Naszym gościem był radny klubu PiS z komisji ds. inicjatyw społecznych, sportu i młodzieży Krzysztof Romianowski.
Zaprasza Krzysztof Kukliński
Kiedy będą wypłacone pieniądze z tytułu dodatku elektryczny? Chodzi o 1000 zł lub 1500 zł dla osób, które jako główne źródło ogrzewania mają urządzenia elektryczne, takie jak pompy ciepła. Naszym gościem był rzecznik wojewody zachodniopomorskiego Michał Ruczyński.

Czy znak A-30 "Inne niebezpieczeństwo" zwalnia ubezpieczyciela od wypłaty odszkodowania, gdy na takiej drodze dojście do uszkodzenia pojazdu, np. zawieszenie? Naszym gościem był Arkadiusz Kuzio z Akademii Bezpieczeństwa Drogowego.

Czy droga Bartoszewo - Sławociesze doczeka się remontu? Naszym gościem była naczelnik Wydziału Dróg Publicznych w Starostwie Powiatowym w Policach Magdalena Sochanowska.
Zaprasza Krzysztof Kukliński
Pan Marek, nasz słuchacz i kierowca taksówki, jakiś czas temu zatrzymał swój pojazd na ulicy Tkackiej w Szczecinie. Zatrzymał na chwilę, żeby wysadzić i pomóc starszej pasażerce, dojść do banku. Kilka minut wystarczyło by przy samochodzie pojawił się pracownik NiOL-u. Bez dania możliwości wytłumaczenia, kontroler wystawił wezwanie do wniesienia opłaty dodatkowej za nieopłacony parking. Całe zdarzenie było w strefie Stare Miasto. Naszymi gośćmi byli pan Marek i pan Grzegorz Gruca ze stowarzyszenia Prawo na Drodze. Przy okazji przypominamy nr telefonu do pana Grucy, który w ramach działalności w stowarzyszeniu, pomaga w sprawach dotyczących szczecińskiej Strefy Płatnego Parkowania i strefy Stare Miasto: 793 043 073.

Po raz kolejny wróciliśmy do bulwersującej sprawy, rozjeżdżania szczecińskich i podszczecińskich lasów przez motocykle i quady. Proceder, jak informują nasi słuchacze,
z roku na rok się nasila. Naszym gościem był pan Maciej Zaśko z portalu skolwin.info.
Zaprasza Krzysztof Kukliński
Nasz Słuchacz narzeka na utrudniony dostęp do biur obsługi spółki ENEA w Szczecinie - "z ulicy" ciężko się dostać. Naszym gościem była Berenika Ratajczak z biura prasowego spółki.

Nasz Słuchacz zwrócił uwagę na jego zdaniem utrudniające widoczność krzewy, rosnące przy drodze wjazdowej na A6 na węźle Radziszewo. Naszym gościem był rzecznik szczecińskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg i Autostrad Mateusz Grzeszczuk.

W audycji dokończyliśmy rozmowę z przewodniczącym Związku Zawodowego Tramwajarz Pracowników Tramwaje Szczecińskie sp. z o.o. Andrzejem Cielasem - temat - oczywiście zarobki szczecińskich motorniczych.

Quady i crossowe motory rozjeżdżają Puszczę Wkrzańską - alarmuje pan Robert. Naszym gościem była nadkom. Mirosława Rudzińska z biura prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie.
Zaprasza Krzysztof Kukliński
Czy jest szansa na zmianę zasad odbioru odpadów komunalnych w gminie Dobra? Kilka tygodni temu współwłaścicielka firmy Jumar Małgorzata Maruszewska powiedziała, że koszty zwiększenia częstotliwości odbioru nie byłyby zbyt duże. Pani Małgorzata była dziś naszym gościem.

Kilka pytań dot. dróg powiatu polickiego - m.in. czy jest szansa na budowę pobocza pomiędzy Warzymicami a Będargowem i jak wygląda sprawa wypłaty odszkodowań za uszkodzenia aut, spowodowane przez ubytki w jezdni. Naszym gościem był Starosta Policki Andrzej Bednarek.

Tramwaje Szczecińskie szukają pracowników i kuszą zarobkami. Naszym gościem był przewodniczący Związku Zawodowego Tramwajarz Pracowników Tramwaje Szczecińskie sp. z o.o. Andrzej Cielas.
Zaprasza Krzysztof Kukliński
Sprawa odbioru śmieci w gm. Dobra na razie nie będzie rozwiązana - nadal będzie "drożej i rzadziej". Naszym gościem był radny klubu Wspólnota Samorządowa Gminy Dobra Paweł Malinowski.

Po wczorajszej audycji dot. dróg w Będargowie napisała do nas pani Małgorzata Klebańska, sołtys miejscowości Barnisław w gm. Kołbaskowo: "u nas również od wielu lat zabiegamy o chodniki (brak pobocza) - mamy dużą świetlicę w środku wsi, gdzie dzieci narażają życie, by się do niej dostać. Środkiem wsi przejeżdżają samochody ciężarowe niszcząc i tak szczątkową nawierzchnię oraz domy mieszkańców. Poniżej linki to filmów z interwencji w tej sprawie: https://www.facebook.com/goksirtv/videos/580837976628585". Pani Małgorzata była naszym gościem.

A propos dróg - w audycji poruszyliśmy też temat fatalnego stanu drogi prowadzącej do miejscowości Lipki w gm. Dolice. Naszym gościem był zastępca wójta gminy Czesław Kopacki.
Zaprasza Krzysztof Kukliński
W audycji powróciliśmy do sprawy mieszkańców jednej z kamienic przy Powstańców Wielkopolskich w Szczecinie - klatka nie była od bardzo dawna remontowana, nie można tez wykupić tam mieszkań. Naszym gościem był rzecznik miasta ds. mieszkalnictwa Tomasz Klek.

Mieszkańcy Warzymic i Będargowa narzekają na brak chodnika pomiędzy tymi miejscowościami - jest to o tyle istotne, że w pobliżu jest szkoła podstawowa, świetlica, cmentarz i kościół. Naszymi gośćmi byli sołtys Będargowa Małgorzata Rychel, sołtys Warzymic Marek Stożyńskioraz Starosta Powiatu Polickiego Andrzej Bednarek.
1234567