Migawka
Radio SzczecinRadio Szczecin » Migawka » AUDYCJE » ARCHIWUM MIGAWKI » ARCHIWUM - 2013 - Migawka
MIGAWKA-Program z 30.06.13
Jeszcze tylko cztery dni pozostało do rozpoczęcia Festiwalu Spoiwa Kultury. Migawka od kilku lat towarzyszy temu wydarzeniu, więc gorąco polecamy nasz 54 Plener pod tytułem "Portret Artysty". Cały program wydrukowany znaleźć można bez trudu w wielu miejscach Szczecina oraz na stronie organizatora Teatru Kana. Darek Mikuła z Kany jest naszym gościem i opowiada o atrakcjach tegorocznych Spoiw Kultury. Poza tym, odwiedzamy jedną ze szkół na Prawobrzeżu i rozmawiamy z nauczycielką Joanną Sierand o tym, jak fotografią zainteresować najmłodszych. W dziale dla początkujących podpowiadamy, jak przygotować nasz sprzęt i na co zwrócić uwagę, gdy będziemy robić zdjęcia na Spoiwach Kultury - często światła nie będzie zbyt wiele, a sytuacja na scenie dynamiczna, postaramy się podpowiedzieć, co wtedy zrobić. Na koniec polecamy kilka linków do stron z fotografią teatralną.
MIGAWKA-Program z 23.06.13
W pierwszej letniej Migawce - o nowej porze, przypomnijmy, niedziela godzina 22 w Radiu Szczecin - rozmawiamy z Kingą Kenig, fotoedytorem magazynu Duży Format i Gazety Wyborczej. Czy rzeczywiście mamy do czynienia ze zmierzchem fotografii prasowej, jak wybrać jedno jedyne ujęcie na pierwszą stronę dużego dziennika, między innymi o tym rozmawiamy z naszym Gościem. Polecamy też bloga o fotografii, jaki Kinga Kenig prowadzi pod adresem: blindspot.blox.pl. W audycji nie zabrakło także kącika dla początkujących, czyli przekonujemy, że ostrzenie ręczne da się polubić, a na pewno nie jest tak straszne, jakby się mogło wydawać. Na koniec zapraszamy na ekspozycję pokonkursową BZ WBK Press Foto.
MIGAWKA-Program z 15.06.13
Tym razem gościmy fotografa, dla którego zdjęcie jest dopiero początkiem pracy nad ostatecznym obrazem. Chociaż Szymon Siwak nie stroni także od kadrów złapanych na ulicy. Z naszym Gościem rozmawiamy między innymi o tym, jak szuka inspiracji do swoich prac. W dziale dla początkujących zajmujemy się auto focusem. Możliwość automatycznego ustawiania ostrości jest dla wielu podstawą fotografowania, warto jednak wiedzieć, jak go używać. Tak, aby to nie automatyka aparatu decydowała za nas, co jest na zdjęciu ostre, a co nie. Na koniec polecamy kilka linków do stron internetowych - można je znaleźć na naszej stronie w dziale linki.
MIGAWKA-Program z 08.06.13
"Schody, schody, schody, schody..." - niby nic, a jak się okazało, naprawdę bardzo interesujący temat do fotografowania. Poniżej, w Galerii Migawki, oczywiście można obejrzeć kadry przysłane przez Państwa, zdjęcia które omawiamy, publikujemy razem z tą audycją. A że pogoda ostatnio dopisuje - nie tak, jak podczas naszego spotkania 2 czerwca - to zapraszamy do fotografowania... rowerów. Okazja jest, już jutro, w niedzielę 9 czerwca na Jasnych Błoniach może spotkać się naraz prawie 4 tysiące rowerzystów. Polecamy imprezę organizowaną przez Rowerowy Szczecin, szczegóły w audycji. Zapraszamy też gościa, Marcin Jastrzębski jest fotografikiem z Lublina. Ostatnio pojechał ze swoimi pracami na biennale do Bogoty w Kolumbii. O czym między innymi rozmawiamy w audycji. Zdjęcia naszego gościa na jego stronie internetowej - ten, i inne ciekawe linki w odpowiednim dziale u nas.
MIGAWKA-Program z 01.06.13
Nasze 53 spotkanie miało się odbyć w terminalu LNG w Świnoujściu. I pewnie tak się w przyszłości stanie, ale ponieważ trwają tam teraz intensywne prace budowlane, ostatecznie okazało się, że wizyta potencjalnie dużej grupy osób nie jest jeszcze możliwa. A że dowiedzieliśmy się o tym stosunkowo późno i do tego mamy jeszcze długi weekend... to musieliśmy z naszego banku pomysłów szybko wyciągnąć przysłowiowego "królika z kapelusza". I oto on, temat 53 Pleneru Migawki: "Schody, schody, schody, schody" (w nawiązaniu do filmu ze Szpicbródką). Jak się do tego zabrać, zapraszamy do wysłuchania audycji. Świeżo upieczonych adeptów fotograficznej sztuki - i nie tylko - powinien zainteresować kącik dla początkujących, w którym mówimy o fotografii czarno-białej. Na koniec linki do stron na których znajdziemy mistrzowskie ujęcia właśnie w czerni i bieli.