W tym wydaniu Migawki goście z naszego regionu. Cezary Dubiel dał się poznać jako autor między innymi bardzo ciekawych krajobrazów, po kraju jeździ jego wystawa "Port to jest poezja". Między innymi o tym rozmawiamy w programie, nasz Gość poinformował nas także, że powstało nowe stowarzyszenie Fotograficzna Grupa Twórcza "Kontur". Można się zgłaszać, a Migawka kibicuje tej inicjatywie. Później dzwonimy do Kołobrzegu. Tam od wczoraj w Regionalnym Centrum Kultury można oglądać wystawę "Kadry kreślone piórem". Udało nam się porozmawiać z autorem tych niezwykle ciekawych prac Miłoszem Kowalewskim. Posłuchajcie, dlaczego warto fotografować ptaki i jakie w związku z tym mamy obowiązki jako ludzie w środowisku naturalnym.
A przed rozmową o prapoczątkach fotografii, informacje o naszym najnowszym, 57 Plenerze Migawki. Tym razem zapraszamy do robienia zdjęć architektury, temat "Szczecińskie kościoły". Szczegóły poniżej, w dziale Aktualności oraz w audycji. Później oddajemy głos pasjonatowi fotografii. Paweł Kula opowiada w Migawce o tym, co działo się jeszcze zanim pojawiły się aparaty fotograficzne, jakie znamy. Większość z nas zetknęła się z pojęciem "camera obscura", ale kto wie, co to jest "camera lucida"? Zerknijcie na zdjęcia, jakie w trakcie nagrania rozmowy zrobił nam Łukasz Szełemej, posłuchajcie opowieści o tym, jak i dlaczego ktoś dał nam możliwość łowienia kadrów, co przecież bardzo lubimy, prawda?
Odpowiedź na pytanie zadane w tytule: fotografia. Nie ma znaczenia, jaką techniką wykonana, ważne, czy jest dobra. W tej Migawce sporo czasu zajmie rozmowa o fotografii analogowej. Co więcej, moi goście - Andrzejem Graba Grabowiecki i Tomek Łój - zabierają nas na wycieczkę do XIX wieku, w czasy mokrych kolodionów czy dagerotypów. Fascynujące to podróże, zapraszamy do słuchania. Szczególnie, że w drugiej części audycji oczywiście omawiamy zdjęcia z ostatniego, 56 Pleneru Fotograficznego Migawki na Rugii. Gościem programu jest zdobywca II miejsca w konkursie Grand Press Photo w kategorii "Przyroda", czyli fotoreporter Gazety Wyborczej Czarek Aszkiełowicz. Jak się okazało - miłośnik Rugii... Zdjęcia z 56 Pleneru oczywiście są w naszej Galerii Migawki.
W pierwszej części audycji cała prawda o Plenerach Migawki! A przynajmniej o tym na niemieckiej wyspie Rugia. Jak wyglądało nasze 56 spotkanie z aparatami w dłoniach - nie ma co pisać, trzeba słuchać, cała prawda, bez cenzury... Gdy już się nachodziliśmy po kamienistej plaży z przyjemnością siadamy w studyjnym fotelu, aby posłuchać opowieści, między innymi o robieniu zdjęć spod wody. Naszym gościem jest warszawski fotografik Rafał Meszka. Właśnie odniósł spory międzynarodowy sukces, bo dostał wyróżnienie w konkursie Red Bull Illume. Między innymi o tym rozmawiamy w Migawce, ale nie tylko. Bo Rafał Meszka pracował też w dużej polskiej gazecie - jak to wygląda od kuchni, zapraszamy do słuchania programu.
W tej Migawce fotograficzna wyprawa na wyspę Rugia nabiera realnego kształtu. Dzięki naszemu słuchaczowi, Arturowi Ucińskiemu, który ten zakątek Niemiec odwiedził już trzy razy. Jego zdjęcia prezentujemy w naszej Galerii Migawki. Z opisem miejsc, jakie możemy odwiedzić z aparatami w dłoniach. Panu Arturowi bardzo dziękujemy za pomoc, posłuchajcie, jak dojechać i gdzie warto pójść. Spotykamy się w przyszłą sobotę 7 września o godzinie 9 na parkingu w miejscowości Putgarten. Szczegóły poniżej, w dziale Aktualności. W tej Migawce rozmawiamy też z warszawskim fotografikiem Łukaszem Bożyckim. Na co dzień doktorant Pracowni Biochemii Lipidów w Instytucie Biologii Doświadczalnej PAN Instytutu im. Nenckiego, pasjonuje się robieniem zdjęć makro i przyrody. Jego talent właśnie docenili organizatorzy Wildlife Photographer of the Year, zapraszamy do wysłuchania rozmowy tuż po ogłoszeniu, że zdjęcie Łukasza Bożyckiego w tym roku na pewno zdobędzie jakąś nagrodę w tym niezmiernie prestiżowym konkursie. Na koniec niespodzianka i nasz konkurs, zajrzyjcie w związku z tym też na www.foto-team.pl i słuchajcie Migawki.