To naturalnie nie pierwsza wizyta Tomasza Lazara w Migawce, ale - co robić (mówiąc nieco żartobliwie), skoro "znowu to zrobił". Czyli zdobył kolejną nagrodę w poważanym konkursie Grand Press Photo, za reportaż w kategorii "Życie codzienne". Bardzo ciekawe to zdjęcia czasu izolacji, zrobione w charakterystycznym (przynajmniej tak nam się wydaje) stylu naszego Gościa. Między innymi o tym rozmawiamy w programie, poza tym oczywiście także o innych projektach Tomasza Lazara, których jest dużo - i które są naprawdę różnorodne.
Powoli jednak życie wraca do normalności i wierzę, że już wkrótce znowu regularnie będę odwiedzał kolejne wystawy fotografii prezentowane w Szczecinie. W tej audycji co prawda nie proponuję zupełnie nowej ekspozycji, ale skoro Muzeum Narodowe w Szczecinie już otwarte - to sprawdziłem, czy są propozycje dla fanów fotografii. I jedna z otwartych ponownie wystaw może Was zainteresować. Co prawda jest to ekspozycja multimedialna, ale „Living in the Present Future” w gmachu muzeum przy ul. Staromłyńskiej 1 to naprawdę interesująca propozycja. A dzięki uprzejmości redakcyjnej koleżanki Małgorzaty Frymus, możecie posłuchać materiałów nagranych na wernisażu (i prezentowanych w magazynie Trochę Kultury). Opowiada kuratorka ekspozycji Magda Lewoc oraz jedni z twórców prac tam prezentowanych, Izabella Gustowska i Roman Lipski.
Udało się zaprosić do studia (a to niełatwe złapać ich wszystkich na raz w redakcji, zresztą Mateusza Papke się nie udało) trzech z czterech autorów zdjęć i filmów prezentowanych na naszej głównej stronie radioszczecin.pl jako cykl nazwany "Stany epidemiczne". Robert Stachnik, Wojciech Ochrymiuk i Maciej Papke (plus wspomniany Mateusz) z redakcji On-Line Radia Szczecin opowiadają o swoich wrażeniach podczas tej pracy. To było czasami wręcz surrealistyczne doświadczenie, jeżdżenie po regionie, odwiedzanie pustych miast i wsi zachodniopomorskich. A poniżej kilka wybranych kadrów moich gości.
W tej audycji rozmawiamy z reżyserem dokumentu, Szymon Łaszewski opowiada o kulisach pracy nad filmem f/81. Podejmuje on temat fotoreporterów, którzy robili zdjęcia zarówno w czasie Stanu Wojennego, ale i później, przez lata 80-te aż do upadku PRL-u. Zobaczycie w nim zarówno niezwykle interesujące kadry z historycznych wydarzeń, a przede wszystkim posłuchacie opowieści, jak te fotografie powstawały. Dzięki uprzejmości naszego Gościa cały opublikowany w serwisie You Tube dokument f/81 możecie obejrzeć także ze strony Migawki. 9 lat pracy (bo to projekt bez żadnego wsparcia finansowego, robiony z własnych środków), 30 minut, trzy zaangażowane osoby: Szymon Łaszewski, Dariusz Redos, Dariusz Golik w ramach inicjatywy Moment i naprawdę niezwykłe historie, jakie warto posłuchać. Zresztą: proponujemy taką kolejność - najpierw obejrzyjcie film, a później posłuchajcie rozmowy na jego temat.
Aha - o godzinie 20 (w dniu premiery tej audycji, czyli w niedzielę 10 maja) twórcy zapraszają na internetowe spotkanie i rozmowę o filmie f/81.
Szczeciński fotografik Cezary Dubiel co jakiś czas pojawia się w Migawce, zazwyczaj rozmawiamy o sprawach warsztatowych (albo i kolejnych nagrodach czy wystawach naszego Gościa). Tym razem postanowiliśmy przypomnieć jedną z podstawowych rzeczy, jakiej warto się nauczyć w naszej fotograficznej przygodzie. "Cyfrowa ciemnia", "wywoływanie plików RAW" - nasi uważni słuchacze pewnie pamiętają, że zawsze namawialiśmy do takiego właśnie traktowania naszych plików. I w tej audycji postanowiliśmy przypomnieć, jakie z tego mamy korzyści, ale i jakie pułapki na nas czekają.