Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury » Wydarzenia aktualne
Języki z wody, 2026, wideo. Fot. archiwum Zachęty
Języki z wody, 2026, wideo. Fot. archiwum Zachęty
W tym tygodniu gościliśmy artystów, których praca reprezentuje Polskę podczas Biennale Sztuki w Wenecji. Bogna Burska i Daniel Kotowski przyjechali do Szczecina, na zaproszenie Trafo, na spotkanie w ramach cyklu „Wykładów Mistrzowskich”. A my wykorzystaliśmy okazję i zaprosiliśmy artystów także do Radia Szczecin, by porozmawiać o ich projekcie.

Oni sami przedstawili go w następujący sposób:
„Języki z wody to instalacja audio-wideo, w której Bogna Burska i Daniel Kotowski poszukują alternatywnych sposobów komunikacji inspirowanych życiem więcej-niż-ludzkim.”

A tak swoje wrażenia opisuje dziennikarka, Sylwia Niemczyk (Culture.pl):
„Po wejściu do Pawilonu Polskiego w Wenecji łatwo można sobie wyobrazić, że się znalazło pod wodą. Na zawieszonym naprzeciwko drzwi ekranie oglądamy zanurzony w basenie chór, który śpiewa, posługując się zarówno fonicznym, jak i migowym językiem. Włosy śpiewających osób swobodnie się unoszą, miękko falują ręce, z ust wydostają się pęcherzyki powietrza. Wrażenie bycia w wodzie jest wzmocnione przez muzykę i fale akustyczne, a także przez wideo na drugim ekranie – podwieszonym wysoko, pod kątem do sufitu.”

Dlaczego „Języki z wody”? Pod wodą język foniczny przestaje być użyteczny. Osoby słyszące, uprzywilejowane na co dzień, nagle tracą możliwość swobodnego porozumienia się, natomiast osoby głuche zachowują sprawność komunikacyjną. Języki z wody są więc - między innymi - fantazją na temat superjęzyka. Próbą wyobrażenia sobie, jak wyglądałaby prawdziwa komunikacja międzygatunkowa.

Naszymi gośćmi są więc współautorzy pracy "Języki z wody:
  • Bogna Burska - Artystka wizualna posługująca się wieloma formami wypowiedzi oraz pisząca teksty dramatyczne, obecnie profesorka Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Jej prace dotykają tematów cielesności, pamięci i emocji, a ostatnio pracuje głównie z wątkami komunikacji.
  • Daniel Kotowski – współautor pracy Języki z wody. Artysta i performer. Jego praktyka koncentruje się wokół doświadczenia Głuchych, problematyki języka, komunikacji, biowładzy i biopolityki. Głosem fonicznym pana Daniela jest Agnieszka Bastrzyk, tłumaczka z języka migowego.
Posłuchaj rozmowy Agaty Rokickiej
Języki z wody, 2026, teaser, archiwum Zachęty
 

Zobacz także

2026-06-21, godz. 17:00 Rusza 11. Music Powerania [POSŁUCHAJ] Bajecznym Powitanie Lata rozpoczęło wczoraj 11. Music Powerania czyli letni festiwal muzyczny Baltic Neopolis Orchestry. Festiwal będzie podróżował z… » więcej 2026-06-21, godz. 21:11 Festiwal Polskiego Malarstwa Współczesnego w Szczecinie wraca po 10 - letniej przerwie [ROZMOWA] 26. Festiwal Polskiego Malarstwa Współczesnego może pochwalić się pierwszym sukcesem. Zainteresowanie artystów było bardzo duże, nadesłano sporo prac… » więcej 2026-06-21, godz. 22:04 Spotkanie edukatorów sztuki w Mostach [POSŁUCHAJ] Instruktorzy i nauczyciele pracujący z dziećmi i młodzieżą z terenu całej Polski oraz edukatorzy związani z Międzynarodowym Festiwalem Sztuki Pięknej… » więcej 2026-06-14, godz. 17:00 Dokument Tomasza Chacińskiego „Dymkowski. Najważniejszy mecz" wchodzi do szczecińskich kin. Na boisku znali go z jednego: nie odpuszczał do końca. Dziś Robert Dymkowski - legenda Pogoni Szczecin, autor 120 bramek dla klubu - tę samą walkę przeniósł… » więcej 2026-06-14, godz. 17:00 Będziemy żegnać Ryszarda Słowickiego Wciąż dokładnie nie wiadomo kiedy odbędzie się pogrzeb Ryszarda Słowickiego - szczecińskiego barda. Sprawy się nieco komplikują, ale dyrektor Domu Kultury… » więcej 2026-06-14, godz. 17:00 21.Międzynarodowy Festiwal Muzyczny Sacrum Non Profanum zaczyna się dziś (14.06.2026) Dziś (14.06.2026) w Bazylice Archikatedralnej pw. św. Jakuba Apostoła w Szczecinie inauguracja 21. Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego Sacrum Non Profanum… » więcej 2026-06-14, godz. 17:00 Wkrótce rozpocznie się 62. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej w Kamieniu Pomorskim [ROZMOWA] Przez całe lato w zabytkowej katedrze rozbrzmiewać będą koncerty znakomitych artystów z kraju i z zagranicy w ramach 62. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki… » więcej 2026-06-08, godz. 11:18 "Może mógłbym gdzieś tam trwać ciekawiej". Zmarł Ryszard Słowicki [WSPOMNIENIE] W piątek (5.06.2026) odszedł Ryszard Słowicki. Był to artysta wszechstronny – poeta, kompozytor, pieśniarz, muzyk, dramaturg (autor miedzy innymi wystawionej… » więcej 2026-06-07, godz. 17:00 Rozpoczyna się 61. Międzynarodowy Festiwal Pieśni Chóralnej im. prof. Jana Szyrockiego w Międzyzdrojach [ROZMOWA z… W tegorocznym, 61. Międzynarodowym Festiwalu Pieśni Chóralnej im. prof. Jana Jana Szyrockiego w Międzyzdrojach, o najwyższy laur Konkursu Głównego powalczy… » więcej 2026-06-11, godz. 19:46 Monodram z Ewą Błaszczyk w roli Oriany Fallaci otwiera 3. edycję przeglądu Contra Plures [POSŁUCHAJ] To już trzecia edycja wyjątkowego teatralnego wydarzenia. Contra plures, czyli przegląd polskiego monodramu w Szczecinie, to propozycja skierowana do tych… » więcej
23456