Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury » Wydarzenia aktualne
Języki z wody, 2026, wideo. Fot. archiwum Zachęty
Języki z wody, 2026, wideo. Fot. archiwum Zachęty
W tym tygodniu gościliśmy artystów, których praca reprezentuje Polskę podczas Biennale Sztuki w Wenecji. Bogna Burska i Daniel Kotowski przyjechali do Szczecina, na zaproszenie Trafo, na spotkanie w ramach cyklu „Wykładów Mistrzowskich”. A my wykorzystaliśmy okazję i zaprosiliśmy artystów także do Radia Szczecin, by porozmawiać o ich projekcie.

Oni sami przedstawili go w następujący sposób:
„Języki z wody to instalacja audio-wideo, w której Bogna Burska i Daniel Kotowski poszukują alternatywnych sposobów komunikacji inspirowanych życiem więcej-niż-ludzkim.”

A tak swoje wrażenia opisuje dziennikarka, Sylwia Niemczyk (Culture.pl):
„Po wejściu do Pawilonu Polskiego w Wenecji łatwo można sobie wyobrazić, że się znalazło pod wodą. Na zawieszonym naprzeciwko drzwi ekranie oglądamy zanurzony w basenie chór, który śpiewa, posługując się zarówno fonicznym, jak i migowym językiem. Włosy śpiewających osób swobodnie się unoszą, miękko falują ręce, z ust wydostają się pęcherzyki powietrza. Wrażenie bycia w wodzie jest wzmocnione przez muzykę i fale akustyczne, a także przez wideo na drugim ekranie – podwieszonym wysoko, pod kątem do sufitu.”

Dlaczego „Języki z wody”? Pod wodą język foniczny przestaje być użyteczny. Osoby słyszące, uprzywilejowane na co dzień, nagle tracą możliwość swobodnego porozumienia się, natomiast osoby głuche zachowują sprawność komunikacyjną. Języki z wody są więc - między innymi - fantazją na temat superjęzyka. Próbą wyobrażenia sobie, jak wyglądałaby prawdziwa komunikacja międzygatunkowa.

Naszymi gośćmi są więc współautorzy pracy "Języki z wody:
  • Bogna Burska - Artystka wizualna posługująca się wieloma formami wypowiedzi oraz pisząca teksty dramatyczne, obecnie profesorka Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Jej prace dotykają tematów cielesności, pamięci i emocji, a ostatnio pracuje głównie z wątkami komunikacji.
  • Daniel Kotowski – współautor pracy Języki z wody. Artysta i performer. Jego praktyka koncentruje się wokół doświadczenia Głuchych, problematyki języka, komunikacji, biowładzy i biopolityki. Głosem fonicznym pana Daniela jest Agnieszka Bastrzyk, tłumaczka z języka migowego.
Posłuchaj rozmowy Agaty Rokickiej
Języki z wody, 2026, teaser, archiwum Zachęty
 

Zobacz także

2026-05-24, godz. 17:00 Uroczysta Gala Jubileuszowa 80-lecia Chóru „Hejnał” [POSŁUCHAJ, ZDJĘCIA] Kilka tysięcy koncertów w kraju i za granicą, w tym m.in. występ podczas audiencji u Papieża Jana Pawła II w 1995 roku. Liczne nagrody na prestiżowych… » więcej 2026-05-24, godz. 23:49 Sydonia uniewinniona! Noc Otwartych Sądów w Szczecinie [RELACJA] Po Nocy Muzeów swoje drzwi do niedostępnych na co dzień nawet dla urzędników miejsc otworzyły sądy. To w ramach ogólnopolskiego wydarzenia, która zagościło… » więcej 2026-05-25, godz. 00:18 "Anikoty" - nowa płyta Michała Zabłockiej i Anny Szałapak [ROZMOWA] Michał Zabłocki, poeta i autor tekstów piosenek przygotował płytę w duecie z nie żyjącą już od dziewięciu lat Anną Szałapak, "Białą Damą Piwnicy… » więcej 2026-05-25, godz. 00:47 "Młode Wilki" znów w Szczecinie [POSŁUCHAJ] Festiwal Młodej Sztuki "Młode Wilki" odbywający się w Szczecinie, organizowany przez Akademię Sztuki powoli dobiega końca. W programie trzydniowego przeglądu… » więcej 2026-05-17, godz. 17:00 Taniec i muzyka na 23.Festiwalu Muzyki Dawnej w Szczecinie. Koncert "Muzyka i Kosmos" odbył się wczoraj (16.05.2026) w ramach Festiwalu Muzyki Dawnej. Tym razem wystąpili Mojca Gal (Szwajcaria) - skrzypce barokowe, taniec… » więcej 2026-05-17, godz. 17:00 Jacek Fijałkowski 55 lat pracy artystycznej Przed nami rozmowa z Jackiem Fijałkowskim - fotografem, grafikiem, scenografem. Będzie to przedsmak spotkania "na żywo". Bowiem w najbliższy czwartek (21.05.2026)… » więcej 2026-05-17, godz. 17:00 Odeszła wybitna artystka - wspomnienie Stanisławy Celińskiej Stanisława Celińska urodzona 29 kwietnia 1947 w Warszawa to jedna z najwybitniejszych polskich aktorek teatralnych i filmowych oraz ceniona pieśniarka. Ukończyła… » więcej 2026-05-17, godz. 17:00 Rekord pobity! 551. muzyków zgłosiło się do International Lutosławski Youth Orchestra 2026 [ROZMOWA, ZDJĘCIA] Filharmonia w Szczecinie wierna przekonaniu, że muzyka nie zna granic i podziałów oraz, że jest jedynym uniwersalnym językiem ludzi, powołała w 2013 roku… » więcej 2026-05-13, godz. 00:21 Bibliotekarz i Biblioteka 2025 roku. Inauguracja Tygodnia Bibliotek [POSŁUCHAJ] Barbara Markowska z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Szczecinie została "Zachodniopomorskim Bibliotekarzem Roku 2025", zaś Miejska Biblioteka Publiczna w Kołobrzegu… » więcej 2026-05-12, godz. 15:13 Konferencja naukowa "Czterdziestolatek” – wokół fenomenu kulturowego" [POSŁUCHAJ] W czwartek i piątek (7 i 8 maja) w Muzeum Techniki i Komunikacji - Zajezdnia Sztuki w Szczecinie odbyła się interdyscyplinarna konferencja naukowa poświęcona… » więcej
12345