Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury » Wydarzenia aktualne
Awers i rewers okładki wydawnictwa. Fot. Materiały prasowe Akademii Sztuki w Szczecinie
Awers i rewers okładki wydawnictwa. Fot. Materiały prasowe Akademii Sztuki w Szczecinie
Publikacja podsumowuje dekadę działalności i rozwoju kierunku wokalistyka najmłodszej w Polsce uczelni artystycznej – Akademii Sztuki w Szczecinie.

Pomysłodawczynią pracy naukowej pt. „10-lecie wokalistyki w Akademii Sztuki w Szczecinie”, przygotowanej w ramach zadania sfinansowanego ze środków dotacji podmiotowej na działalność kulturalną uczelni, jest prof. Ewa Filipowicz-Kosińska, a redaktorką wydawnictwa prof. Sylwia Burnicka-Kalischewska. Projekt graficzny książki opracowała dr Kaja Depta-Kleśta.

Cenna lektura bogato ilustrowana zdjęciami, przedstawia m.in. historię kierunku wokalistyka, strukturę organizacyjną, kadrę pedagogiczną, sylwetki wybitnych absolwentów oraz przegląd najważniejszych projektów i wydarzeń artystycznych realizowanych w kraju oraz za granicą przez studentów i pedagogów Akademii.

Książka ma charakter interdyscyplinarny – łączy refleksję naukową z prezentacją imponującego dorobku, odpowiadającego specyfice uczelni integrującej różne dziedziny sztuki, o której mówią:

• prof. Ewa Filipowicz-Kosińska, prowadząca od samego początku klasę śpiewu solowego w Akademii Sztuki, pełniąca funkcję dziekana Wydziału Wokalnego w latach 2020-2024,
• prof. Sylwia Burnicka-Kalischewska, także prowadzącą klasę śpiewu solowego w tej uczelni od 2013 roku i
• prof. Dariusz Dyczewski – dziekan Wydziału Edukacji Muzycznej AS od 2010 do 2016 roku. W latach 2004-2010 zajmował również tożsame stanowisko w filii Akademii Muzycznej w Poznaniu, natomiast od 2016 do 2020 roku był rektorem Akademii Sztuki w Szczecinie.
Posłuchaj rozmowy Doroty Zamolskiej z prof. Ewą Filipowicz-Kosińską, prof. Sylwią Burnicką-Kalischewską i prof. Dariuszem Dyczewskim
 

Zobacz także

2026-08-09, godz. 20:00 Szczecińscy filharmonicy w Chorin. To preludium do obchodów 150. rocznicy urodzin Karłowicza [ROZMOWA, ZDJĘCIA] Orkiestra Symfoniczna Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie pod batutą Przemysława Neumanna po raz kolejny zachwyciła publiczność festiwalu… » więcej 2026-08-02, godz. 20:00 Wspomnienie Niny Grudnik - aktorki szczecińskich scen Nina Grudnik (także Nina Grudnik-Banucha) urodziła się 16 maja 1936 roku w Dąbrowie Górniczej. Po wojnie wraz z rodzicami wyjechała do Wrocławia. Uczęszczała… » więcej 2026-08-02, godz. 20:00 Wspomnienie Henryka Gęsikowskiego Zmarł Henryk Gęsikowski aktor teatralny i filmowy, reżyser teatralny i animator kultury. Ukończył Wydział Aktorski PWSFTviT w Łodzi. Od 1974 roku związany… » więcej 2026-08-02, godz. 20:00 Książka programowa 9. Festiwalu Muzyki Przywracanej Jakie to uczucie usłyszeć muzykę, która przez sto lat nie zabrzmiała ani razu? Czy da się wrócić do dźwięków dawnych synagog, salonów, kościołów… » więcej 2026-08-02, godz. 20:00 82. Rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego - pamiętamy 300 przypinek z symbolem Polski Walczącej, przekazanej przez Muzeum Powstania Warszawskiego zostało wczoraj w samo południe rozdanych w Centrum Dialogu Przełomy… » więcej 2026-08-02, godz. 20:00 Cenne starodruki wróciły do Książnicy Pomorskiej Starodruki zrabowane z przedwojennego księgozbioru Biblioteki Miejskiej w Szczecinie wróciły do macierzy. Dzieła te odzyskano, dzięki staraniom Ministerstwa… » więcej 2026-08-02, godz. 19:27 Rozpoczyna się 16. Summer Contrast Festival [POSŁUCHAJ, ZDJĘCIA] Uznawany jest za jeden z najbardziej klimatycznych i najlepiej zorganizowanych festiwali muzyki elektronicznej w Polsce. Docenia się go za unikalną, wręcz… » więcej 2026-07-26, godz. 20:00 53. Ińskie lato Filmowe już niedługo Ińsko Lato Filmowe jedna z najstarszych cyklicznych imprez filmowych w Polsce, propagująca filmy o wartościach artystycznych i społecznych rozpoczyna się… » więcej 2026-07-26, godz. 20:00 Pod cysterskim niebem w Bierzwniku W kolejnym koncercie z cyklu „Pod Cysterskim Niebem” w Bierzwniku (Gminy Drawno) organizowanym przez Instytut Medyczny im. Jana Pawła II w Szczecinie i Fundację… » więcej 2026-07-26, godz. 20:00 Ruiny Zamku w Dobrej jak nowe Niemal dwa miliony złotych kosztowały właśnie zakończone prace konserwatorskie i restauratorskie przy XIII-wiecznych ruinach zamku w Dobrej (powiat łobeski) Inwestycja… » więcej
12345