Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Multimedialne prezentacje i zbiory z ponad 30 europejskich muzeów, cztery poziomy dla zwiedzających, w tym jeden podziemny pod murami obronnymi. Tak wygląda odremontowany budynek średniowiecznej Bastei w Stargardzie. Fot. Marek Synowiecki [Radio Szczecin]
Multimedialne prezentacje i zbiory z ponad 30 europejskich muzeów, cztery poziomy dla zwiedzających, w tym jeden podziemny pod murami obronnymi. Tak wygląda odremontowany budynek średniowiecznej Bastei w Stargardzie. Fot. Marek Synowiecki [Radio Szczecin]
Multimedialne prezentacje i zbiory z ponad 30 europejskich muzeów, cztery poziomy dla zwiedzających, w tym jeden podziemny pod murami obronnymi. Tak wygląda odremontowany budynek średniowiecznej Bastei w Stargardzie.
Projekt pod hasłem "Dwa miejsca z historią", Stargard zrealizował wspólnie z Neubrandenburgiem. Po drugiej stronie granicy adaptowano dawny klasztor franciszkanów. Całość to koszt ponad 4,5 mln euro.

Przypominając 750-letnią historię miasta w Bastei, postawiono na współczesne multimedia. - Ekrany dotykowe i innego rodzaju media, które się tam znajdą - mówi Marcin Majewski, dyrektor muzeum w Stargardzie. - Niekiedy będą to pierwsze ilustracje dostępne szerszemu gronu, które udało się nam pozyskać z wielu archiwów i muzeów europejskich.

Jolanta Aniszewska ze stargardzkiego muzeum twierdzi, że na czterech kolejnych poziomach, każdy w Bastei znajdzie coś dla siebie.

- Naszą rolą jest opowiadanie o historii miejsca, by widzowie przejęli trochę naszej pasji - mówi Aniszewska. - Ekrany i aplikacje mają również swoje uzasadnienie praktyczne.

Muzeum chce udostępniać swoje aplikacje na tablety i smartfony. Porządkujący Basteję pracownicy muzeum także są pod wrażeniem. - To muzeum będzie na pewno perełką w całym regionie - oceniają.

Oficjalne otwarcie stargardzkiej Bastei o godzinie 17.
Relacja Marka Synowieckiego.

Zobacz także

2013-10-08, godz. 16:36 Najlepsze krótkie filmy wybrane. Czas na finał Shortów Finał Zachodniopomorskich Shortów. We wtorek jury filmowego konkursu wybierze najlepszą produkcję krótkometrażową. O nagrodę główną będzie walczyć sześć krótkich form. » więcej 2013-10-08, godz. 11:51 Wspominają pierwszego polskiego prezydenta Szczecina We wtorek mija 20 lat od śmierci Piotra Zaremby - pierwszego polskiego prezydenta Szczecina. » więcej 2013-10-07, godz. 07:34 Łódka z pnia drzewa. Ma 700 lat Szczecińscy muzealnicy skończyli remontować XIII-wieczną dłubankę, czyli łódkę zrobioną z jednego pnia drzewa. » więcej 2013-10-07, godz. 07:11 Mroczny bohater z Twin Peaks na deskach Współczesnego Za nami pierwsza w tym sezonie premiera na deskach Teatru Współczesnego w Szczecinie. To "Diabeł" - przedstawienie, do którego oryginalny scenariusz napisał, a potem go wyreżyserował Radek Rychcik. » więcej 2013-10-06, godz. 13:07 Dla kogo Nike? Szczecinianka w jury Szczecinianka zdecyduje, kto dostanie jedną z najważniejszych nagród literackich w Polsce. » więcej 2013-10-06, godz. 11:08 Propozycja opery dla dzieci. Premiera była udana "Bajki ci opowiem" to najnowsza propozycja szczecińskiej Opery na Zamku adresowana do najmłodszych widzów. » więcej 2013-10-05, godz. 18:14 Modelowy PGR na wystawie w Kołbaczu Pokazowy PGR, gdzie pracowali naukowcy i oborowi można zobaczyć na wystawie w Kołbaczu. W dawnym opactwie cystersów rozpoczyna się cykl wydarzeń kulturalnych "Cienie zapomnianych kultur". » więcej 2013-10-04, godz. 17:05 Znamy kandydatów do Bursztynowych pierścieni Sześciu aktorów i pięć przedstawień nominowanych w kolejnej edycji "Bursztynowych pierścieni". » więcej 2013-10-04, godz. 12:26 Chór Don Diri Don zdobył Brazylię Szczeciński chór dziecięcy Don Diri Don podbił serca Brazylijczyków. Młodzi śpiewacy wrócili właśnie z trzytygodniowego tournée. Brali udział w Międzynarodowym Festiwalu Chóralnym w Cabo Frio. » więcej 2013-10-03, godz. 17:51 Znacząca europejska kolekcja w Muzeum Narodowym Po blisko 70 latach kolejna część kolekcji Dornów powróciła do szczecińskiego Muzeum Narodowego. » więcej
507508509510511512513