Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

To zagrożenie dla bibliotek i czytelnictwa w Polsce - tak goście poniedziałkowego programu "Radio Szczecin na Wieczór" komentują planowane wdrożenie unijnej dyrektywy o płaceniu tantiem autorom, których książki są wypożyczane w bibliotekach. Fot. Łukasz S
To zagrożenie dla bibliotek i czytelnictwa w Polsce - tak goście poniedziałkowego programu "Radio Szczecin na Wieczór" komentują planowane wdrożenie unijnej dyrektywy o płaceniu tantiem autorom, których książki są wypożyczane w bibliotekach. Fot. Łukasz S
To zagrożenie dla bibliotek i czytelnictwa w Polsce - tak goście poniedziałkowego programu "Radio Szczecin na Wieczór" komentują planowane wdrożenie unijnej dyrektywy o płaceniu tantiem autorom, których książki są wypożyczane w bibliotekach. Jak podkreślają, bibliotek nie stać na taki wydatek.
Maciej Dydo z resortu kultury uspokaja, że to państwo zapłaci, w tej chwili trwa opracowywanie kilku wariantów rozwiązania problemu. - Żaden z wariantów nie zakłada, że wynagrodzenia za wypożyczenia biblioteczne będą obciążały same biblioteki i wypożyczających - tłumaczy Dydo.

To nie uspokaja Krzysztofa Marcinowskiego, dyrektora Miejskiej Biblioteki Publicznej w Szczecinie. - Dziś z budżetu państwa jest przeznaczona kwota 20 mln zł na zakup książek dla bibliotek publicznych. A potem minister powie: "Dobra, to się podzielimy tą kwotą na pół. 10 pójdzie na tantiemy, a 10 na książki" - stwierdził Marcinowski.

Pisarka Izabela Degórska, osobiście zainteresowana, jak podkreśla, dochodami ze swojej pracy - uważa, że lepiej byłoby walczyć z piractwem w internecie, niż obarczać czytelnictwo dodatkowymi opłatami. - Sądzę, że o wiele uczciwsze jest to, żeby czytelnik poszedł do biblioteki, niż żeby ukradł książkę z "chomików".

Dyrektywa dotycząca opłat z tytułu praw autorskich za książki wypożyczane w bibliotekach obowiązuje we Wspólnocie od 1992 roku. W Polsce stosowne przepisy mają wejść w życie w przyszłym roku.

Zobacz także

2012-08-27, godz. 06:29 Fader kręci w Szczecinie. Można zagrać Wojenna historia Norwegów uciekających przez Szczecin z obozu Luftwaffe w Żaganiu zostanie przeniesiona na wielki ekran. Reżyserii filmu ze Szczecinem w roli głównej podjął się producent, Andrzej Fader. » więcej 2012-08-26, godz. 15:17 Najlepsze fotografie Grand Press Photo w Kaskadzie Jeszcze tylko dzisiaj można w Szczecinie oglądać najlepsze polskie fotografie prasowe, które wygrały w ramach konkursu Grand Press Photo. » więcej 2012-08-26, godz. 12:59 Kręcą film w Szczecinie, weź udział w castingu Casting do filmu o Norwegach uciekających z obozu III Rzeszy Luftwaffe w Żaganiu odbywa się dzisiaj w Szczecinie. » więcej 2012-08-26, godz. 10:23 Muzyka rozrywkowa i nie tylko na Różance W niedzielne południe na Różance rozpocznie się koncert męskiego zespołu wokalnego The Baltic Singers. » więcej 2012-08-26, godz. 10:12 Kolejna Fama przeszła do historii Wieczorny koncert w świnoujskim amfiteatrze zakończył Festiwal FAMA. » więcej 2012-08-25, godz. 15:04 Fama zmierza do finału Happeningi, spektakle, koncerty z udziałem 400 młodych artystów. Festiwal Fama w Świnoujściu dobiega końca. » więcej 2012-08-25, godz. 10:16 Tysiące zobaczyły "Zemstę nietoperza" w plenerze [ZDJĘCIA] Ponad 2 tysiące osób obejrzało plenerową wersję "Zemsty nietoperza" Johanna Straussa w szczecińskim Teatrze Letnim. » więcej 2012-08-24, godz. 16:53 Sylwester Ostrowski Quartet na Różance Już w sobotę w szczecińskim ogrodzie różanym mocne jazzowe uderzenie. O godz. 12 na deskach różanego ogrodu wystąpi Sylwester Ostrowski Quartet. » więcej 2012-08-23, godz. 19:56 Niezwykły bal w Teatrze Letnim [ZDJĘCIA] Najsłynniejszą operetkę świata, czyli "Zemstę nietoperza" Johanna Straussa, będzie można zobaczyć w piątkowy wieczór w szczecińskim Teatrze Letnim. Decyzja o organizacji przedstawienia w amfiteatrze zapadła po sukcesie frekwencyjnym… » więcej 2012-08-23, godz. 06:43 Pochodzą z XIV w. i odkryto je u nas [ZDJĘCIA] Średniowieczne freski odkryto podczas prac konserwatorskich we wnętrzu kościoła św. Jana Ewangelisty w Szczecinie. Naukowcy szacują, że znajdujące się na ścianach i sklepieniu świątyni malowidła, pochodzą z połowy XIV w. » więcej
565566567568569570571