Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

To zagrożenie dla bibliotek i czytelnictwa w Polsce - tak goście poniedziałkowego programu "Radio Szczecin na Wieczór" komentują planowane wdrożenie unijnej dyrektywy o płaceniu tantiem autorom, których książki są wypożyczane w bibliotekach. Fot. Łukasz S
To zagrożenie dla bibliotek i czytelnictwa w Polsce - tak goście poniedziałkowego programu "Radio Szczecin na Wieczór" komentują planowane wdrożenie unijnej dyrektywy o płaceniu tantiem autorom, których książki są wypożyczane w bibliotekach. Fot. Łukasz S
To zagrożenie dla bibliotek i czytelnictwa w Polsce - tak goście poniedziałkowego programu "Radio Szczecin na Wieczór" komentują planowane wdrożenie unijnej dyrektywy o płaceniu tantiem autorom, których książki są wypożyczane w bibliotekach. Jak podkreślają, bibliotek nie stać na taki wydatek.
Maciej Dydo z resortu kultury uspokaja, że to państwo zapłaci, w tej chwili trwa opracowywanie kilku wariantów rozwiązania problemu. - Żaden z wariantów nie zakłada, że wynagrodzenia za wypożyczenia biblioteczne będą obciążały same biblioteki i wypożyczających - tłumaczy Dydo.

To nie uspokaja Krzysztofa Marcinowskiego, dyrektora Miejskiej Biblioteki Publicznej w Szczecinie. - Dziś z budżetu państwa jest przeznaczona kwota 20 mln zł na zakup książek dla bibliotek publicznych. A potem minister powie: "Dobra, to się podzielimy tą kwotą na pół. 10 pójdzie na tantiemy, a 10 na książki" - stwierdził Marcinowski.

Pisarka Izabela Degórska, osobiście zainteresowana, jak podkreśla, dochodami ze swojej pracy - uważa, że lepiej byłoby walczyć z piractwem w internecie, niż obarczać czytelnictwo dodatkowymi opłatami. - Sądzę, że o wiele uczciwsze jest to, żeby czytelnik poszedł do biblioteki, niż żeby ukradł książkę z "chomików".

Dyrektywa dotycząca opłat z tytułu praw autorskich za książki wypożyczane w bibliotekach obowiązuje we Wspólnocie od 1992 roku. W Polsce stosowne przepisy mają wejść w życie w przyszłym roku.

Zobacz także

2011-11-28, godz. 15:37 Wokalistyka na Akademii Sztuki coraz bliżej Zaangażowane trzy wydziały Akademii Sztuki, soliści i muzycy z Polski i Niemiec - szczecińska uczelnia wspólnie z niemieckim miastem Ueckermunde przygotowała operę Mozarta "Bastien i Bastienne". » więcej 2011-11-28, godz. 10:22 Stary sprzęt fotograficzny, pralki i młynki - muzeum szuka nowych odwiedzających Muzeum Techniki i Komunikacji zamierza uruchomić kolejne wystawy. » więcej 2011-11-27, godz. 15:55 Prawosławne pieśni w Stargardzie Koncert pieśni paraliturgicznych rozpocznie się dziś na dużej scenie Stargardzkiego Centrum Kultury. » więcej 2011-11-26, godz. 11:46 Wystawa artystów ZPAP w Zamku Prace blisko 200 artystów, członków Związku Polskich Artystów Plastyków Okręgu Szczecińskiego od wczorajszego wieczora można oglądać w Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie. » więcej 2011-11-25, godz. 13:07 Sławomir Nitras i Olgierd Geblewicz na ratunek "Pograniczom" Europoseł PO i marszałek województwa zachodniopomorskiego chcą sfinansować ostatni w tym roku numer "Pograniczy" - dowiedziało się Radio Szczecin. » więcej 2011-11-25, godz. 09:38 Bitwa na... IPod-y Sporty walki teraz bez przemocy - nowa dyscyplina robi furorę także w Szczecinie. » więcej 2011-11-25, godz. 07:33 Studenci Akademii Sztuki znajdą pracę w Operze na Zamku Czworo studentów Akademii Sztuki w Szczecinie podczas wieczornej studenckiej premiery "Trawiaty" otrzymało nominacje na staże w Operze na Zamku. » więcej 2011-11-24, godz. 09:18 André Rouillé o istocie fotografii [POSŁUCHAJ] "Nowe kierunki rozwoju cywilizacyjnego ujawniające się w charakterystyce obrazu cyfrowego" to tytuł wykładu, jaki André Rouillé wygłosił w środę w Akademii Sztuki. » więcej 2011-11-24, godz. 07:39 Patriotyczne pieśni na przerwach lekcyjnych Ponad 50 wokalistów ze Szczecina i okolic rywalizować będzie o Grand Prix Przeglądu Pieśni i Piosenki Polskiej w Skolwinie. » więcej 2011-11-24, godz. 07:21 Audiobooki dla miejskiej biblioteki Zakupy za pół miliona zł robi Miejska Biblioteka Publiczna w Szczecinie. W przyszłym roku na półkach pojawi się kilkadziesiąt tysięcy woluminów. » więcej
599600601602603604605