Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

W sobotę o 15 pod Pomnikiem Czynu Polaków zostaną odczytane wspomnienia świadków, którzy przeżyli bombardowanie Wielunia. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
W sobotę o 15 pod Pomnikiem Czynu Polaków zostaną odczytane wspomnienia świadków, którzy przeżyli bombardowanie Wielunia. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
W sobotę o 15 pod Pomnikiem Czynu Polaków zostaną odczytane wspomnienia świadków, którzy przeżyli bombardowanie Wielunia. To właśnie na to miasto w województwie łódzkim, w 1939 roku spadły pierwsze niemieckie bomby.
Podczas nalotu w tym mieście zginęło 1200 osób. Jak mówi Paweł Bendkowski, z Porozumienia Środowisk Patriotycznych w Szczecinie, miasto padło ofiarą bombardowania Niemców, mimo że nie miało żadnego znaczenia strategicznego.

- Wieluń był miastem bez wojska, niebronionym. To był barbarzyński nalot - mówi Bendkowski.

Prezentowane będą także archiwalne materiały nagrane podczas bombardowania miasta.


Wieluń zbombardowano o 4.40. Westerplatte zaatakowano 5 minut później.

Z kolei w Mławie w województwie mazowieckim gościł prezydent Bronisław Komorowski. Mówił tam, że Polacy mają obowiązek pamiętać o heroizmie żołnierzy, ale i o rozpadzie państwa.

- Tu nikt nie szedł z bagnetem na czołgi żelazne. Tu były polskie bunkry, karabiny maszynowe, armaty, był też dzielny i dobrze wyszkolony żołnierz. Przeciwników zatrzymały pola minowe założone przez Polaków. Miejmy świadomość jednak, że wojna mławska była fragment szerszych zmagań, które świadczyły o naszej militarnej słabości - zauważył Komorowski.

Główne uroczystości z okazji 74. rocznicy wybuchu II wojny światowej odbędą się w niedzielę.
Jak mówi Paweł Bendkowski, z Porozumienia Środowisk Patriotycznych w Szczecinie, miasto padło ofiarą bombardowania Niemców, mimo że nie miało żadnego znaczenia strategicznego.
Z kolei w Mławie w województwie mazowieckim gościł prezydent Bronisław Komorowski. Mówił tam, że Polacy mają obowiązek pamiętać o heroizmie żołnierzy, ale i o rozpadzie państwa.

Zobacz także

2013-09-20, godz. 19:02 Cesarska uczta w Filharmonii Z wysokiego C sezon artystyczny otwiera Filharmonia Szczecińska im. Mieczysława Karłowicza. » więcej 2013-09-20, godz. 18:12 Spektakl dla dorosłych w Teatrze Lalek Spektakl o kobietach z siedemnastego wieku, które marzyły o występach na scenie - sztukę dla dorosłych pokaże w piątek Teatr Lalek Pleciuga. » więcej 2013-09-18, godz. 17:08 Zobacz jak wyglądał człowiek w czasach najdawniejszych Portret człowieka od czasów najdawniejszych do dziś na przedmiotach codziennego użytku: monetach, naczyniach i wisiorkach można oglądać w gmachu głównym Muzeum Narodowego przy Wałach Chrobrego w Szczecinie. » więcej 2013-09-18, godz. 16:31 Remont Zamku. "Postaramy się zrobić cacko architektury" [ZDJĘCIA, WIDEO] Szczeciński Zamek Książąt Pomorskich oficjalnie dostał 25 milionów złotych na przywrócenie świetności północnego skrzydła zabytku. » więcej 2013-09-18, godz. 16:11 Morskie dokumenty o wielkich żeglarkach w Międzyzdrojach Filmy dokumentalne o wielkich żeglarkach, ale także zwykłych kobietach skonfrontowanych z morską przygodą będzie można zobaczyć w środę po południu w Międzyzdrojach. » więcej 2013-09-17, godz. 13:03 To była wizytówka Świnoujścia. Organizator zamyka festiwal [NOWE] Koniec Karuzeli Cooltury w Świnoujściu. Kolejnej imprezy nie będzie. Przyczyną jest brak pieniędzy. » więcej 2013-09-15, godz. 13:15 Folklor w Zamku Książąt Pomorskich Nauka tańców i pieśni ludowych oraz występy zespołów folkowych to niektóre z atrakcji 1. Szczecińskiego Festiwalu Folkloru w Zamku Książąt Pomorskich. » więcej 2013-09-14, godz. 22:08 Opera zaczyna sezon z wysokiego C 200 artystów na scenie jednocześnie, wśród nich soliści, chóry oraz orkiestry z Polski i Niemiec. Muzyczną ucztę na rozpoczęcie sezonu przygotowały Opera na Zamku w Szczecinie oraz Teatr Vorpommern z Greiswaldu. » więcej 2013-09-14, godz. 09:38 Wodowanie w Książnicy Pomorskiej Kolejna historia z życia szczecińskich żeglarzy trafi do księgarń. W sobotę uroczyste 'wodowanie' książki 'Osiem lat na Atlantyku' Wioletty Domosud. » więcej 2013-09-13, godz. 19:40 Rysunki "Gacpara" stanęły na Jasnych Błoniach [ZDJĘCIA, WIDEO] 50 prac zmarłego kilka miesięcy temu Arkadiusza Gacparskiego - malarza i karykaturzysty znanego z rysunków satyrycznych często o politycznym zabarwieniu - można od piątku oglądać na Jasnych Błoniach w Szczecinie i w restauracji '… » więcej
486487488489490491492