Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

W sobotę o 15 pod Pomnikiem Czynu Polaków zostaną odczytane wspomnienia świadków, którzy przeżyli bombardowanie Wielunia. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
W sobotę o 15 pod Pomnikiem Czynu Polaków zostaną odczytane wspomnienia świadków, którzy przeżyli bombardowanie Wielunia. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
W sobotę o 15 pod Pomnikiem Czynu Polaków zostaną odczytane wspomnienia świadków, którzy przeżyli bombardowanie Wielunia. To właśnie na to miasto w województwie łódzkim, w 1939 roku spadły pierwsze niemieckie bomby.
Podczas nalotu w tym mieście zginęło 1200 osób. Jak mówi Paweł Bendkowski, z Porozumienia Środowisk Patriotycznych w Szczecinie, miasto padło ofiarą bombardowania Niemców, mimo że nie miało żadnego znaczenia strategicznego.

- Wieluń był miastem bez wojska, niebronionym. To był barbarzyński nalot - mówi Bendkowski.

Prezentowane będą także archiwalne materiały nagrane podczas bombardowania miasta.


Wieluń zbombardowano o 4.40. Westerplatte zaatakowano 5 minut później.

Z kolei w Mławie w województwie mazowieckim gościł prezydent Bronisław Komorowski. Mówił tam, że Polacy mają obowiązek pamiętać o heroizmie żołnierzy, ale i o rozpadzie państwa.

- Tu nikt nie szedł z bagnetem na czołgi żelazne. Tu były polskie bunkry, karabiny maszynowe, armaty, był też dzielny i dobrze wyszkolony żołnierz. Przeciwników zatrzymały pola minowe założone przez Polaków. Miejmy świadomość jednak, że wojna mławska była fragment szerszych zmagań, które świadczyły o naszej militarnej słabości - zauważył Komorowski.

Główne uroczystości z okazji 74. rocznicy wybuchu II wojny światowej odbędą się w niedzielę.
Jak mówi Paweł Bendkowski, z Porozumienia Środowisk Patriotycznych w Szczecinie, miasto padło ofiarą bombardowania Niemców, mimo że nie miało żadnego znaczenia strategicznego.
Z kolei w Mławie w województwie mazowieckim gościł prezydent Bronisław Komorowski. Mówił tam, że Polacy mają obowiązek pamiętać o heroizmie żołnierzy, ale i o rozpadzie państwa.

Zobacz także

2014-01-22, godz. 20:20 Promocja książki o skazanym na zapomnienie [ZDJĘCIA] Instytut Pamięci Narodowej przypomina osoby związane z Narodowymi Siłami Zbrojnymi. To żołnierze wyklęci, o których Polacy mieli zapomnieć. Promocja książki o Lechu Neymanie odbyła się w klubie 13 Muz. » więcej 2014-01-22, godz. 11:09 Wybitny jazzman w Radiu Szczecin [WYWIAD, ZDJĘCIA] Bernard Maseli - wirtuoz wibrafonu, kompozytor i wykładowca - był gościem środowej audycji "Moje miasto, moja muzyka", a wieczorem wystąpi w studiu koncertowym Radia Szczecin. » więcej 2014-01-19, godz. 10:02 "Po sezonie" we Współczesnym, czyli pierwsza premiera [ZDJĘCIA] Pierwsza premiera 2014 roku w Teatrze Współczesnym w Szczecinie za nami. Komedię „Po sezonie" wyreżyserowała Grażyna Kania. » więcej 2014-01-18, godz. 13:22 Organizatorzy zdradzają, kto odciśnie dłonie w Alei Gwiazd Za oknem zima, Międzyzdroje jednak już myślą o lecie. Znamy już artystów, którzy w tym roku odcisną swoje dłonie w Alei Gwiazd. » więcej 2014-01-16, godz. 23:29 To oni powalczą o Oscary. Akademia ogłosiła nominacje [WIDEO] Amerykańska Akademia Sztuki i Wiedzy Filmowej ogłosiła nominacje do tegorocznych nagród Oscara. » więcej 2014-01-16, godz. 16:40 Studenci chcą pomóc seniorom. Organizują charytatywny spektakl Szczecińscy studenci będą zbierać pieniądze dla podopiecznych Domu Pomocy Społecznej przy ulicy Romera w Szczecinie. Zbiórce będzie towarzyszył spektakl pt. "Siedem grzechów miejskich". » więcej 2014-01-16, godz. 07:23 Startuje wyścig po Oscary. Kto powalczy o statuetkę? Zbliża się ceremonia rozdania nagród amerykańskiego przemysłu filmowego za 2014 rok. Po południu polskiego czasu poznamy nominacje. » więcej 2014-01-15, godz. 11:56 Krzysztof Meisinger w Radiu Szczecin [WIDEO] Jeden z najwybitniejszych polskich gitarzystów Krzysztof Meisinger był w środę gościem audycji "Moje miasto moja muzyka". » więcej 2014-01-13, godz. 08:28 Przedsmak Oskarów. Złote Globy rozdane "Zniewolony" to najlepszy film według komisji konkursowej, która w tym roku przyznała Złote Globy. » więcej 2014-01-09, godz. 21:07 POKOLENIA - czyli twórczość ojca i syna Prace zmarłego w 1991 roku Tadeusza Eysymonta i jego syna Jarosława można oglądać od dziś w Książnicy Pomorskiej. To kilkadziesiąt rysunków, kolaży i obrazów. » więcej
491492493494495496497