Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

W sobotę o 15 pod Pomnikiem Czynu Polaków zostaną odczytane wspomnienia świadków, którzy przeżyli bombardowanie Wielunia. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
W sobotę o 15 pod Pomnikiem Czynu Polaków zostaną odczytane wspomnienia świadków, którzy przeżyli bombardowanie Wielunia. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
W sobotę o 15 pod Pomnikiem Czynu Polaków zostaną odczytane wspomnienia świadków, którzy przeżyli bombardowanie Wielunia. To właśnie na to miasto w województwie łódzkim, w 1939 roku spadły pierwsze niemieckie bomby.
Podczas nalotu w tym mieście zginęło 1200 osób. Jak mówi Paweł Bendkowski, z Porozumienia Środowisk Patriotycznych w Szczecinie, miasto padło ofiarą bombardowania Niemców, mimo że nie miało żadnego znaczenia strategicznego.

- Wieluń był miastem bez wojska, niebronionym. To był barbarzyński nalot - mówi Bendkowski.

Prezentowane będą także archiwalne materiały nagrane podczas bombardowania miasta.


Wieluń zbombardowano o 4.40. Westerplatte zaatakowano 5 minut później.

Z kolei w Mławie w województwie mazowieckim gościł prezydent Bronisław Komorowski. Mówił tam, że Polacy mają obowiązek pamiętać o heroizmie żołnierzy, ale i o rozpadzie państwa.

- Tu nikt nie szedł z bagnetem na czołgi żelazne. Tu były polskie bunkry, karabiny maszynowe, armaty, był też dzielny i dobrze wyszkolony żołnierz. Przeciwników zatrzymały pola minowe założone przez Polaków. Miejmy świadomość jednak, że wojna mławska była fragment szerszych zmagań, które świadczyły o naszej militarnej słabości - zauważył Komorowski.

Główne uroczystości z okazji 74. rocznicy wybuchu II wojny światowej odbędą się w niedzielę.
Jak mówi Paweł Bendkowski, z Porozumienia Środowisk Patriotycznych w Szczecinie, miasto padło ofiarą bombardowania Niemców, mimo że nie miało żadnego znaczenia strategicznego.
Z kolei w Mławie w województwie mazowieckim gościł prezydent Bronisław Komorowski. Mówił tam, że Polacy mają obowiązek pamiętać o heroizmie żołnierzy, ale i o rozpadzie państwa.

Zobacz także

2014-01-30, godz. 07:00 Ekumeniczna modlitwa za ofiary Euromajdanu Szczecinianie w czwartek modlili się w intencji manifestujących na kijowskim Euromajdanie. Wspominano zabitych podczas starć z Berkutem w stolicy Ukrainy w minionym tygodniu. » więcej 2014-01-28, godz. 21:12 W Szczecinie zagrają dla manifestujących w Kijowie Zachodnie Pomorze Ukrainie - to hasło charytatywnego koncertu, który w niedzielę odbędzie się na Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie. W jego trakcie odbędzie się zbiórka pieniędzy i środków opatrunkowych dla Ukraińców manifestujących… » więcej 2014-01-28, godz. 19:11 "Grudzień 1970 w Szczecinie". Promocja książki Michała Paziewskiego w Radiu Szczecin [ZDJĘCIA, WIDEO] "Ten grudzień chodził za mną przez wiele lat" - tak o swojej książce mówi historyk i politolog Uniwersytetu Szczecińskiego, Michał Paziewski. Spotkanie z autorem publikacji "Grudzień 1970 w Szczecinie" odbyło się we wtorek w radiowym… » więcej 2014-01-28, godz. 00:56 Meble z PRL-u sposobem na sztukę i biznes Szczecinianie podbijają Berlin meblami z PRL-u. Michał Szarko i Przybyrad Paszyn wynajdują stare fotele z drewnianymi podłokietnikami, krzesła i komody, które odnawiają, a później sprzedają za zachodnią granicą. » więcej 2014-01-26, godz. 09:21 Tradycyjne kolędy i muzyka Bliskiego Wschodu zabrzmiały w katedrze Historia Chrystusa od narodzin przez drogę krzyżową do zmartwychwstania opowiedziana kolędami - takie misterium kolędowe przygotował w tym roku chór Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego. Premiera "Betlehem Polskiego" Wojciecha… » więcej 2014-01-25, godz. 12:02 Ogniste tango w teatrze, czyli "Maria de Buenos Aires" w Polskim Najgorętsza premiera tej zimy w Teatrze Polskim w Szczecinie już za nami. W piątek wieczorem widzowie obejrzeli operitę Astora Piazzolli "Maria de Buenos Aires". » więcej 2014-01-24, godz. 18:41 Czytają Pana Tadeusza w Zamku Książąt Pomorskich [ZDJĘCIA] Polska aktorka Zofia Kucówna prowadzi warsztaty teatralne w Zamku Książąt Pomorskich. Ich tematem jest "Pan Tadeusz" Adama Mickiewicza. » więcej 2014-01-23, godz. 18:34 Szczeciński jazzman i reszta świata. Jest nowy album, teraz czas na trasę koncertową Szczeciński jazzman nagrał płytę w Japonii z muzykami z Polski, USA i Japonii. Saksofonista Sylwester Ostrowski zaprezentował w czwartek dziennikarzom album "Just Music". » więcej 2014-01-22, godz. 22:44 Wybitny jazzman zagrał w Radiu Szczecin [ZDJĘCIA] Wirtuoz wibrafonu i kompozytor - Bernard Maseli - wystąpił w środę wieczorem w studiu koncertowym Radia Szczecin. » więcej 2014-01-22, godz. 20:20 Promocja książki o skazanym na zapomnienie [ZDJĘCIA] Instytut Pamięci Narodowej przypomina osoby związane z Narodowymi Siłami Zbrojnymi. To żołnierze wyklęci, o których Polacy mieli zapomnieć. Promocja książki o Lechu Neymanie odbyła się w klubie 13 Muz. » więcej
494495496497498499500