Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

W sobotę o 15 pod Pomnikiem Czynu Polaków zostaną odczytane wspomnienia świadków, którzy przeżyli bombardowanie Wielunia. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
W sobotę o 15 pod Pomnikiem Czynu Polaków zostaną odczytane wspomnienia świadków, którzy przeżyli bombardowanie Wielunia. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
W sobotę o 15 pod Pomnikiem Czynu Polaków zostaną odczytane wspomnienia świadków, którzy przeżyli bombardowanie Wielunia. To właśnie na to miasto w województwie łódzkim, w 1939 roku spadły pierwsze niemieckie bomby.
Podczas nalotu w tym mieście zginęło 1200 osób. Jak mówi Paweł Bendkowski, z Porozumienia Środowisk Patriotycznych w Szczecinie, miasto padło ofiarą bombardowania Niemców, mimo że nie miało żadnego znaczenia strategicznego.

- Wieluń był miastem bez wojska, niebronionym. To był barbarzyński nalot - mówi Bendkowski.

Prezentowane będą także archiwalne materiały nagrane podczas bombardowania miasta.


Wieluń zbombardowano o 4.40. Westerplatte zaatakowano 5 minut później.

Z kolei w Mławie w województwie mazowieckim gościł prezydent Bronisław Komorowski. Mówił tam, że Polacy mają obowiązek pamiętać o heroizmie żołnierzy, ale i o rozpadzie państwa.

- Tu nikt nie szedł z bagnetem na czołgi żelazne. Tu były polskie bunkry, karabiny maszynowe, armaty, był też dzielny i dobrze wyszkolony żołnierz. Przeciwników zatrzymały pola minowe założone przez Polaków. Miejmy świadomość jednak, że wojna mławska była fragment szerszych zmagań, które świadczyły o naszej militarnej słabości - zauważył Komorowski.

Główne uroczystości z okazji 74. rocznicy wybuchu II wojny światowej odbędą się w niedzielę.
Jak mówi Paweł Bendkowski, z Porozumienia Środowisk Patriotycznych w Szczecinie, miasto padło ofiarą bombardowania Niemców, mimo że nie miało żadnego znaczenia strategicznego.
Z kolei w Mławie w województwie mazowieckim gościł prezydent Bronisław Komorowski. Mówił tam, że Polacy mają obowiązek pamiętać o heroizmie żołnierzy, ale i o rozpadzie państwa.

Zobacz także

2013-05-26, godz. 16:02 Kryminały, legendy oraz bajki. Festiwal dobiega końca Znani aktorzy ćwierkają, mruczą i pokrzykują, czytając dla zasłuchanej publiczności. W Szczecinie od piątku trwa Festiwal Książki Słuchanej. Trzeciego dnia imprezy Marian Opania interpretował 'Bajki' Jana Brzechwy. » więcej 2013-05-25, godz. 09:58 Książka Słuchana. W sobotę festiwal rozpocznie "Pipi" Festiwal Książki Słuchanej przenosi się z Jasnych Błoni do Teatru Polskiego w Szczecinie. Właśnie tam w sobotę o godz. 12. aktorka filmowa i teatralna - Edyta Jungowska będzie czytać 'Pipi' Astrid Lindgren. » więcej 2013-05-24, godz. 18:01 Prapremiera Mrożka w Teatrze Małym Prapremiera „Pięknego widoku' Sławomira Mrożka za godzinę w Teatrze Małym w Szczecinie. To pierwsza sceniczna realizacja opublikowanej 14 lat temu sztuki. » więcej 2013-05-24, godz. 13:28 Muzyczna gwiazda w Kołobrzegu Andrzej Piaseczny będzie gwiazdą 11. Spotkań Polskich Miast Hanzeatyckich, które w piątek rozpoczynają się w Kołobrzegu. » więcej 2013-05-24, godz. 11:50 Bartosz Opania w Radiu Szczecin [WIDEO] Aktor Bartosz Opania był gościem piątkowej audycji 'Moje miasto, moja muzyka'. Do Szczecina przyjechał na rozpoczynający się właśnie w piątek I Festiwal Książki Słuchanej 'Odkrywcy wyobraźni'. » więcej 2013-05-23, godz. 07:58 Anna Seniuk w Radiu Szczecin Znana aktorka filmowa i teatralna Anna Seniuk będzie gościem rozpoczynającego się 24 maja w Szczecinie Festiwalu Książki Słuchanej 'Odkrywcy wyobraźni'. » więcej 2013-05-22, godz. 12:31 Plakat dla muzeum od szczecinian Ponad 1,2 tys. zł przekazali szczecinianie na zakup wyjątkowego plakatu. Taką kwotę udało się zebrać Muzeum Narodowemu w trakcie tegorocznej Nocy Muzeów. » więcej 2013-05-22, godz. 12:22 Muzyczne wyróżnienie dla grupy z regionu Goleniowsko - szczecińska grupa Lesja Folk została laureatem Festiwalu Folkowego Polskiego Radia „Nowa Tradycja'. Zespół otrzymał tam II nagrodę. » więcej 2013-05-22, godz. 08:49 Nagrodzony w słynnym konkursie z wystawą w Szczecinie Zdobył nagrodę w słynnym konkursie World Press Photo, robił zdjęcia dla The New York Timesa - we wtorek szczeciński fotografik Tomasz Lazar otworzył swoją wystawę w Zamku Książąt Pomorskich. » więcej 2013-05-22, godz. 07:38 Urodzinowy koncert szczecińskiej uczelni Koncert symfoniczny zamiast akademii z przemówieniami. Tak Uniwersytet Szczeciński we wtorek wieczorem świętował swoje 28. urodziny. » więcej
505506507508509510511