Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

"Bunt. Reaktywacja" - lekcję historii pod takim hasłem poprowadzili szczecińscy liderzy organizacji opozycyjnych z lat 80. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin]
"Bunt. Reaktywacja" - lekcję historii pod takim hasłem poprowadzili szczecińscy liderzy organizacji opozycyjnych z lat 80. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin]
"Bunt. Reaktywacja" - lekcję historii pod takim hasłem poprowadzili szczecińscy liderzy organizacji opozycyjnych z lat 80. W spotkaniu w Muzeum Narodowym w Szczecinie wzięła udział ponad setka uczniów z regionu.
Licealistom o swoich doświadczeniach opowiadali: współzałożyciel ogólnopolskiego Ruchu "Wolność i Pokój" - Marek Adamkiewicz, który w 1984 roku odmówił złożenia przysięgi wojskowej za co władze skazały go na 2,5 roku więzienia, Adam Zadworny, wówczas działacz Niezależnego Zrzeszenia Studentów, a obecnie dziennikarz "Gazety Wyborczej" oraz Wojciech Woźniak z Federacji Młodzieży Walczącej.

Wszyscy wspominali bunt młodzieży w latach poprzedzających upadek komunizmu. Ilustracją do tego były fragmenty filmu dokumentalnego pt. "Marsz Wielkanocny", nakręconego w trakcie manifestacji w 1989 roku w Szczecinie.

- To bardziej ciekawi niż zwykła lekcja historii. W szkole nauczyciel opowiada o rzeczach, w których nie uczestniczył, a tutaj mamy świadków. Osoby, które prowadziły i organizowały protesty - przyznawali uczniowie.

- Młodzież zawsze jest taka sama, tylko trzeba umieć do niej podejść - mówił Woźniak.

W spotkaniu uczestniczyli licealiści z Łobza, Maszewa, Czaplinka, Bornego Sulinowa, a także uczniowie LO nr VI w Szczecinie. Ci ostatni przedstawili prezentację, pokazującą najbardziej znany jej przykład współczesnego buntu.

Opowiedzieli o ubiegłorocznych protestach przed i po podpisaniu paktu ACTA. Umowa miała służyć walce z internetowym piractwem, ale zdaniem jej przeciwników, wprowadzenie dokumentu oznaczałoby cenzurę w sieci. Ostatecznie porozumienie ACTA poległo w Parlamencie Europejskim.

Lekcję historii w Muzeum Narodowym zorganizował urząd marszałkowski w ramach projektu Centrum Dialogu Przełomy.
Relacja Dagny Mak.

Zobacz także

2013-01-08, godz. 09:38 Akustyczeń wystartował na bluesowo Szczecińska grupa "My z delty" zaprezentowała się publiczności w Rockerze. » więcej 2013-01-07, godz. 19:06 Tak się kolęduje. Dzieci zaśpiewały świątecznie [ZDJĘCIA] Najpiękniejsze kolędy i pastorałki w wykonaniu dzieci i młodzieży zabrzmiały w hali szczecińskiej Opery na Zamku. W poniedziałkowy wieczór odbył się tam koncert laureatów XIV Festiwalu Piosenki Bożonarodzeniowej Szkół i Prz… » więcej 2013-01-07, godz. 14:27 Filharmonia: Ruszyły REC.enzje Przez 6 najbliższych miesięcy młodzież akademicka weźmie udział w warsztatach z dziennikarzami i publicystami muzycznymi oraz w konkursie recenzenckim im. Waleriana Pawłowskiego. » więcej 2013-01-07, godz. 10:32 Akustyczeń: Zaśpiewają gwiazdy Szczeciński zespół "My z delty" zagra na początek Akustycznia o wieczorem w klubie Rocker. » więcej 2013-01-06, godz. 01:46 Wyjątkowy koncert, a za rok już w nowej Filharmonii Muzyka Astora Piazzoli i Nikołaja Rimskiego-Korsakowa złożyła się na sobotni "Koncert Prezydencki", którego gospodarzem był Piotr Krzystek. » więcej 2013-01-06, godz. 01:23 Chór zaśpiewa dla niepełnosprawnej młodzieży Kolędy polskie, ale także hiszpańskie czy meksykańskie zabrzmią dziś w kościele Matki Bożej Jasnogórskiej na Wzgórzu Hetmańskim, na szczecińskich Pomorzanach. » więcej 2013-01-05, godz. 10:56 "Rythms" - Koncert Prezydencki w Filharmonii W sobotni wieczór salę koncertową szczecińskiej Filharmonii wypełnią dźwięki bandoneonu Konstantinosa Raptisa, roztańczonego w tangu Piazzolli i rozbawionego w kaprysie muzycznym Rimskiego-Korsakowa. » więcej 2013-01-04, godz. 17:10 Muzycy w hołdzie Heniowi Pamięć zmarłego niedawno Henia Talaśko uczczą w piątek szczecińscy muzycy podczas koncertu w Słowianinie. » więcej 2013-01-01, godz. 09:58 Mocne otwarcie roku w szczecińskiej kulturze "Kaligula" Alberta Camusa w reżyserii Anny Augustynowicz i Akustyczeń zapowiadają rok wydarzeń kulturalnych w Szczecinie. » więcej 2012-12-31, godz. 17:29 RAPORT 2012: Szczecińska kultura należała do kobiet Szczecińska kultura w 2012 roku pod znakiem kobiet. Zaczęło się od Nagrody Literackiej "Gryfia" dla Magdaleny Tulli. Potem panie zasiadły w dyrektorskich fotelach dwóch instytucji: Opery na Zamku i Filharmonii. » więcej
550551552553554555556