Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

"Bunt. Reaktywacja" - lekcję historii pod takim hasłem poprowadzili szczecińscy liderzy organizacji opozycyjnych z lat 80. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin]
"Bunt. Reaktywacja" - lekcję historii pod takim hasłem poprowadzili szczecińscy liderzy organizacji opozycyjnych z lat 80. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin]
"Bunt. Reaktywacja" - lekcję historii pod takim hasłem poprowadzili szczecińscy liderzy organizacji opozycyjnych z lat 80. W spotkaniu w Muzeum Narodowym w Szczecinie wzięła udział ponad setka uczniów z regionu.
Licealistom o swoich doświadczeniach opowiadali: współzałożyciel ogólnopolskiego Ruchu "Wolność i Pokój" - Marek Adamkiewicz, który w 1984 roku odmówił złożenia przysięgi wojskowej za co władze skazały go na 2,5 roku więzienia, Adam Zadworny, wówczas działacz Niezależnego Zrzeszenia Studentów, a obecnie dziennikarz "Gazety Wyborczej" oraz Wojciech Woźniak z Federacji Młodzieży Walczącej.

Wszyscy wspominali bunt młodzieży w latach poprzedzających upadek komunizmu. Ilustracją do tego były fragmenty filmu dokumentalnego pt. "Marsz Wielkanocny", nakręconego w trakcie manifestacji w 1989 roku w Szczecinie.

- To bardziej ciekawi niż zwykła lekcja historii. W szkole nauczyciel opowiada o rzeczach, w których nie uczestniczył, a tutaj mamy świadków. Osoby, które prowadziły i organizowały protesty - przyznawali uczniowie.

- Młodzież zawsze jest taka sama, tylko trzeba umieć do niej podejść - mówił Woźniak.

W spotkaniu uczestniczyli licealiści z Łobza, Maszewa, Czaplinka, Bornego Sulinowa, a także uczniowie LO nr VI w Szczecinie. Ci ostatni przedstawili prezentację, pokazującą najbardziej znany jej przykład współczesnego buntu.

Opowiedzieli o ubiegłorocznych protestach przed i po podpisaniu paktu ACTA. Umowa miała służyć walce z internetowym piractwem, ale zdaniem jej przeciwników, wprowadzenie dokumentu oznaczałoby cenzurę w sieci. Ostatecznie porozumienie ACTA poległo w Parlamencie Europejskim.

Lekcję historii w Muzeum Narodowym zorganizował urząd marszałkowski w ramach projektu Centrum Dialogu Przełomy.
Relacja Dagny Mak.

Zobacz także

2012-02-23, godz. 17:37 O Czarnym Kocie Rudym i innych kotach. O kabarecie i teatrze, czyli Poniedzielski w Radiu Szczecin - Teatr ma w sobie coś z domu - mówi Andrzej Poniedzielski, poeta i autor tekstów piosenek, który przyjechał do Szczecina na 15. urodziny kabaretowej sceny Teatru Polskiego. Dziś był gościem Radia Szczecin. » więcej 2012-02-23, godz. 06:56 Wszystkie drogi prowadzą do Gryfina Pod takim hasłem już po raz szósty rusza Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij. » więcej 2012-02-22, godz. 18:18 Czubaszek i Józefowicz na 15. urodzinach Czarnego Kota Rudego Przez pięć najbliższych dni Czarny Kot Rudy, czyli scena kabaretowa Teatru Polskiego świętować będzie swoje 15. urodziny. Bawić będą na nich m.in. Maria Czubaszek z Arturem Andrusem i Janusz Józefowicz z Nataszą Urbańską, a dziś… » więcej 2012-02-21, godz. 14:51 Spotkanie z Haliną Frąckowiak w Zamku Halina Frąckowiak będzie gościem dzisiejszego "Spotkania z Psychologią i Sztuką", które odbędzie się w szczecińskim Zamku Książąt Pomorskich. » więcej 2012-02-19, godz. 14:09 Rywalizowali o wers słynnej poetki Kilkudziesięciu młodych poetów z całej Polski wzięło udział w III Ogólnopolskim Konkursie Poetyckim "O wers Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej". » więcej 2012-02-19, godz. 12:52 "Music for a while" w Akademii Sztuki [ZDJĘCIA] To pierwsze tegoroczne wydarzenie przygotowane przez FAMD w ramach Akademii Muzyki Dawnej. W sobotę w sali kameralnej Akademii Sztuki wystąpił znany kontratenor Piotr Olech oraz Consortium Sedinum, kapela dworska kierowana przez Urszulę… » więcej 2012-02-18, godz. 13:20 Nowy cykl muzyczny: na początek Olech i liryka wokalna XVII wieku Koncertem z udziałem znakomitego kontratenora, Piotra Olecha, szczecińska Fundacja Akademia Muzyki Dawnej rozpocznie dziś nowy cykl edukacyjno-koncertowy. Realizować będzie go wspólnie z Akademią Sztuki w Szczecinie. » więcej 2012-02-17, godz. 13:26 Miecze Europy w Muzeum Techniki Historia europejskiego miecza ma ponad 3 tysiące lat i od dziś będzie można prześledzić ją na wystawie w Muzeum Techniki i Komunikacji w Szczecinie. » więcej 2012-02-17, godz. 11:26 Szczecin ma najpiękniejsze koty Jedni mówią, że wredne, inni że inteligentne. Dziś wszystkie świętują Międzynarodowy Dzień Kota. » więcej 2012-02-17, godz. 09:23 Twórczość Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej w Książnicy Twórczość Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej i polskie wydanie tomiku "Szachownica" - to wszystko na Forum Literackim w szczecińskiej Książnicy Pomorskiej. » więcej
588589590591592593594