Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Projekt rozbudowy Teatru Polskiego w Szczecinie gotowy. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin]
Projekt rozbudowy Teatru Polskiego w Szczecinie gotowy. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin]
Projekt rozbudowy Teatru Polskiego w Szczecinie gotowy. Według niego, zarówno widownie, jak i zaplecza znajdą się w skarpie, na której stoi budynek. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to prace ruszą prawdopodobnie jesienią przyszłego roku.
Projekt przewiduje budowę dwóch profesjonalnych scen z widowniami na łącznie 850 miejsc. Oprócz głównej, w teatrze znajdować ma się również tzw. scena szekspirowska, czyli okrągła i z balkonami. Przykryć ma ją ażurowy, rozsuwany dach.

- Obie sceny będą dawały olbrzymie możliwości do realizowania wszystkich przedsięwzięć i wszystkich rodzajów teatru, jaki możemy sobie wymyślić. Znakomita będzie zarówno słyszalność, jak i oglądalność - mówi dyrektor Teatru Polskiego w Szczecinie, Adam Opatowicz.

W pozostałej części budynku znajdzie się wszytko to, co jest potrzebne do pracy teatru. - Olbrzymie zaplecze, pracownie stolarskie, malarskie i krawieckie, a także przyzwoite garderoby oraz odpowiednie foyer dla widzów - wymienia Opatowicz.

Z kolei w starej części obiektu będą biura, hotel i galeria artystyczna.

Koszt całej inwestycji to 55 mln zł. Dyrekcja teatru zabiega o jej dofinansowanie z funduszy unijnych. Na początku przyszłego roku ma zostać ogłoszony przetarg na wykonawcę prac. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to przebudowa zakończy się w 2016 roku.

Teatr Polski od 1949 roku mieści się w stylowym, zabytkowym budynku przy ulicy Swarożyca w Szczecinie. Kiedyś była to siedziba dawnej niemieckiej loży masońskiej Pod Trzema Cyrklami, którą wybudowali wolnomularze.
Relacja Kamila Nieradki.

Zobacz także

2013-10-11, godz. 21:00 Jazz wrócił z Tokio do Szczecina [WIDEO] Tydzień po powrocie Sylwester Ostrowski Quartet dał specjalny koncert, tym razem w nowo otwartej Galerii Fan - salonie mistrzowskich instrumentów Yamaha. » więcej 2013-10-11, godz. 11:06 Kamień Pomorski europejską stolicą fizyki Ewald Jürgen von Kleist - światowej sławy fizyk, który w XVIII wieku wynalazł pierwszy prototyp kondensatora elektrycznego mieszkał w Kamieniu Pomorskim. » więcej 2013-10-11, godz. 08:18 Perswazja to nie kłamstwo. Najlepszy mówca to wie Tymon Kokoszka z Warszawy wie, jak przekonać innych do swoich poglądów. Został "Mistrzem perswazji" w pierwszym Ogólnopolskim Konkursie Oratorskim, który odbył się w czwartek na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Szczecińskiego. » więcej 2013-10-10, godz. 17:34 Prawdziwa gratka dla kinomanów w Szczecinie Przegląd filmów Jacka Bromskiego rozpoczyna się w Zamku Książąt Pomorskich. » więcej 2013-10-09, godz. 16:54 Archiwalne reportaże Radia Szczecin w studiu S-1 Rozmowy z pierwszymi nauczycielami w powojennym Szczecinie oraz relacja z wydarzeń z grudnia 1970 roku, a wszystkie autorstwa Włodzimierza Kaczmarka, wieloletniego pracownika Radia Szczecin - to program tegorocznego radioART-u. Na spotkanie… » więcej 2013-10-09, godz. 07:49 Wygrał Shorty. W nagrodę zobaczą go widzowie dokumentARTu Film "Drawtrek" Szymona Karpierza najlepszy w Zachodniopomorskich Shortach, czyli krótkich formach filmowych. » więcej 2013-10-08, godz. 16:36 Najlepsze krótkie filmy wybrane. Czas na finał Shortów Finał Zachodniopomorskich Shortów. We wtorek jury filmowego konkursu wybierze najlepszą produkcję krótkometrażową. O nagrodę główną będzie walczyć sześć krótkich form. » więcej 2013-10-08, godz. 11:51 Wspominają pierwszego polskiego prezydenta Szczecina We wtorek mija 20 lat od śmierci Piotra Zaremby - pierwszego polskiego prezydenta Szczecina. » więcej 2013-10-07, godz. 07:34 Łódka z pnia drzewa. Ma 700 lat Szczecińscy muzealnicy skończyli remontować XIII-wieczną dłubankę, czyli łódkę zrobioną z jednego pnia drzewa. » więcej 2013-10-07, godz. 07:11 Mroczny bohater z Twin Peaks na deskach Współczesnego Za nami pierwsza w tym sezonie premiera na deskach Teatru Współczesnego w Szczecinie. To "Diabeł" - przedstawienie, do którego oryginalny scenariusz napisał, a potem go wyreżyserował Radek Rychcik. » więcej
504505506507508509510