Historia Chrystusa od narodzin przez drogę krzyżową do zmartwychwstania opowiedziana kolędami – takie misterium kolędowe przygotował w tym roku chór Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego. Premiera "Betlehem Polskiego" Wojciecha Błażejczyka odbyła się w sobotni wieczór w szczecińskiej katedrze.
Chór Akademicki im. prof. Jana Szyrockiego ZUT już od 30 lat w okresie karnawału zaprasza mieszkańców na śpiewanie kolęd. Tym razem zaprezentował utwór młodego kompozytora.
„Betlehem Polskie” Wojciecha Błażejczyka to zestawienie ludowych tekstów kolęd i pastorałek z etniczną muzyką Bliskiego Wschodu oraz wizualizacjami.
- Połączenie różnych kultur i tradycji było ciekawym i zarazem udanym eksperymentem muzycznym – przyznawali szczecinianie, którzy przyszli na koncert.
Z prawykonania swojego utworu zadowolony był także kompozytor.
- Cieszę się ze współpracy z CHAPS. To bardzo zaangażowany i ambitny zespół. Jestem szczęśliwy, zwłaszcza, że udało im się to przygotować w dość krótkim czasie – mówił Błażejczyk.
- Cieszę się ze współpracy z CHAPS. To bardzo zaangażowany i ambitny zespół. Jestem szczęśliwy, zwłaszcza, że udało im się to przygotować w dość krótkim czasie – mówił Błażejczyk.
Misterium kolędowe w wykonaniu chóru poprowadził dyrygent Szymon Wyrzykowski. - To skomplikowany, ale piękny utwór – przyznał po premierze. - Wojciech Błażejczyk przeprowadził nas od narodzenia Chrystusa, poprzez krzyż do zmartwychwstania, korzystając tylko z tekstów kolędowych.
CHAPS istnieje od 60 lat. Najpierw działał przy Politechnice Szczecińskiej, a obecnie przy Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym. Śpiewa największe dzieła chóralistyki polskiej i światowej.
Zobacz także
2013-10-06, godz. 13:07
Dla kogo Nike? Szczecinianka w jury
Szczecinianka zdecyduje, kto dostanie jedną z najważniejszych nagród literackich w Polsce.
» więcej
2013-10-06, godz. 11:08
Propozycja opery dla dzieci. Premiera była udana
"Bajki ci opowiem" to najnowsza propozycja szczecińskiej Opery na Zamku adresowana do najmłodszych widzów.
» więcej
2013-10-05, godz. 18:14
Modelowy PGR na wystawie w Kołbaczu
Pokazowy PGR, gdzie pracowali naukowcy i oborowi można zobaczyć na wystawie w Kołbaczu. W dawnym opactwie cystersów rozpoczyna się cykl wydarzeń kulturalnych "Cienie zapomnianych kultur".
» więcej
2013-10-04, godz. 17:05
Znamy kandydatów do Bursztynowych pierścieni
Sześciu aktorów i pięć przedstawień nominowanych w kolejnej edycji "Bursztynowych pierścieni".
» więcej
2013-10-04, godz. 12:26
Chór Don Diri Don zdobył Brazylię
Szczeciński chór dziecięcy Don Diri Don podbił serca Brazylijczyków. Młodzi śpiewacy wrócili właśnie z trzytygodniowego tournée. Brali udział w Międzynarodowym Festiwalu Chóralnym w Cabo Frio.
» więcej
2013-10-03, godz. 17:51
Znacząca europejska kolekcja w Muzeum Narodowym
Po blisko 70 latach kolejna część kolekcji Dornów powróciła do szczecińskiego Muzeum Narodowego.
» więcej
2013-10-02, godz. 21:27
Heliodor Sztark ma swoją tablicę w Szczecinie [ZDJĘCIA]
Tablicę pamiątkową na ścianie kamienicy, w której mieszkał konsul II Rzeczypospolitej, odsłoniła jego wnuczka, Sylwia Wierzbicka.
» więcej
2013-10-02, godz. 07:35
Jak zmienia się Szczecin? Tam można to zobaczyć
Charakterystyczne punkty Szczecina - wczoraj i dziś. Powstała strona internetowa, na której możemy zobaczyć przemiany w centrum miasta na przestrzeni lat.
» więcej
2013-10-02, godz. 07:20
Sukces szczecińskiego fotografika
Międzynarodowa Federacja Sztuki Fotograficznej FIAP przyznała Cezaremu Dubielowi tytuł "wybitnego artysty".
» więcej
2013-10-01, godz. 16:02
Była jedna galeria, teraz będzie inna
Galeria zastępuje galerię. Na placu Orła Białego w Szczecinie, w miejscu gdzie jeszcze kilka miesięcy temu swoją siedzibę miała Odra ZOO, powstaje kolejna galeria. Poprzednia musiała się wynieść, bo mieszkańcy skarżyli się na…
» więcej