Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Spotkanie z autorem publikacji "Grudzień 1970 w Szczecinie" odbyło się we wtorek w radiowym studiu koncertowym im. Jana Szyrockiego. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin]
Spotkanie z autorem publikacji "Grudzień 1970 w Szczecinie" odbyło się we wtorek w radiowym studiu koncertowym im. Jana Szyrockiego. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin]
Publikacja Paziewskiego, który w czasach PRL-u był działaczem podziemia, to pierwsza monografia poświęcona szczecińskim protestom robotniczym. Fot. Sylwia Polachowska [Radio Szczecin]
Publikacja Paziewskiego, który w czasach PRL-u był działaczem podziemia, to pierwsza monografia poświęcona szczecińskim protestom robotniczym. Fot. Sylwia Polachowska [Radio Szczecin]
"Ten grudzień chodził za mną przez wiele lat" - tak o swojej książce mówi historyk i politolog Uniwersytetu Szczecińskiego, Michał Paziewski. Spotkanie z autorem publikacji "Grudzień 1970 w Szczecinie" odbyło się we wtorek w radiowym studiu koncertowym im. Jana Szyrockiego.
Książka Paziewskiego, który w czasach PRL-u był działaczem podziemia, to pierwsza monografia poświęcona szczecińskim protestom robotniczym. Szczegółowo opisuje wydarzenia Grudnia '70 w Szczecinie: podaje genezę, przebieg i konsekwencje społecznego buntu.

- Uczyłem się w II LO, które znajduje się tuż obok dawnego Komitetu Wojewódzkiego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. Widziałem więc, tak jak dziesiątki tysięcy innych szczecinian, kłęby dymu oraz ogień wydobywające się z budowli, która uosabiała siłę i potęgę władzy komunistycznej - wspominał Paziewski.

Bohaterami publikacji są mieszkańcy Szczecina, którzy 44 lata temu zbuntowali się przeciwko komunistycznej władzy i dzięki temu odkryli własną tożsamość.

- Właśnie w 1970 roku narodzili się szczecinianie. Wcześniej byli to ludzie, którzy przyjechali tu z różnych części Polski i bardziej identyfikowali się z miejscem, z którego się wywodzili niż z tym, w którym mieszkali. Po Grudniu '70 powiedzieli, że są stąd - mówił dyrektor szczecińskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej, Marcin Stefaniak.

- "Grudzień 1970 w Szczecinie" to historia ludzi niepokornych. To książka określająca, jacy byli i jacy są szczecinianie - dodał prezydent miasta Piotr Krzystek. - Kiedyś odwiedził mnie ambasador USA, który powiedział, że Szczecin jest podobny do Dzikiego Zachodu, bo tutaj trafiali ludzie odważni, którzy chcieli coś osiągnąć i podjąć wyzwanie.

Stanisław Skowron, przywódca jednego z komitetów strajkowych, które wówczas działały w Szczecinie, przypomniał, że wydarzenia Grudnia 1970 roku miały swoje konsekwencje, które każdy z uczestników protestów odczuwał przez wiele lat. - W 1976 roku zostałem powołany do wojska. Podobny los spotkał wielu moich kolegów, którzy uczestniczyli w strajku.

Inny z przywódców, Witold Soiński mówił, że organizatorzy i uczestnicy od początku byli przekonani, że racja jest po ich stronie.

Monografię "Grudzień 1970 w Szczecinie" wydał Instytut Pamięci Narodowej.

Strajki 1970 roku wybuchły 14 grudnia po tym, jak władza wprowadziła podwyżkę cen żywności. 17 grudnia w Szczecinie doszło do krwawych starć. Na ulice wyszli pracownicy stoczni oraz innych zakładów, a także zwykli mieszkańcy.

Demonstranci podpalili gmach Komitetu Wojewódzkiego PZPR. Do manifestujących milicjanci i wojskowi otworzyli ogień. W starciach zginęło 16 osób, a ok. 100 zostało rannych.
- Uczyłem się w II LO, które znajduje się tuż obok dawnego Komitetu Wojewódzkiego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. Widziałem więc, tak jak dziesiątki tysięcy innych szczecinian, kłęby dymu oraz ogień wydobywające się z budowli, która uosabiała si
- Właśnie w 1970 roku narodzili się szczecinianie. Do tego momentu byli tutaj ludzie, którzy przyjechali z różnych części Polski i raczej identyfikowali się z miejscem, z którego się wywodzili niż z tym, gdzie mieszkali. Po tych wydarzeniach Grudnia '
- "Grudzień 1970 w Szczecinie" to historia ludzi niepokornych. To książka określająca, jacy byli i jacy są szczecinianie - dodał prezydent miasta Piotr Krzystek. - Kiedyś odwiedził mnie ambasador USA, który powiedział, że Szczecin jest podobny do dzikiego
Stanisław Skowron, przywódca jednego z komitetów strajkowych, które wówczas działały w Szczecinie, przypomniał, że wydarzenia Grudnia 1970 roku miały swoje konsekwencje, które każdy z uczestników protestów odczuwał przez wiele lat.
Inny z przywódców, Witold Soiński mówił, że organizatorzy i uczestnicy od początku byli przekonani, że racja jest po ich stronie.
Realizacja: Piotr Sawiński, Mateusz Żegliński, Krzysztof Kowalski [Radio Szczecin]

Zobacz także

2014-05-16, godz. 20:27 Celińska przeczytała i zaśpiewała. Ruszył II Festiwal Książki Słuchanej Kilkudniowy maraton głośnego czytania książek w Szczecinie rozpoczęła Stanisława Celińska. Słynna polska aktorka sięgnęła po 'Papuszę' Angeliki Kuźniak. » więcej 2014-05-16, godz. 12:04 Znani aktorzy czytają książki w Szczecinie [WIDEO] Znany z takich seriali jak 'Lekarze', 'Oficer', 'Ekipa' czy 'Usta Usta' - warszawski aktor Marcin Perchuć jest jednym z artystów, którzy biorą udział w drugiej edycji Festiwalu Książki Słuchanej w Szczecinie. » więcej 2014-05-15, godz. 14:33 Pierwsze bajki przeczytane. Ruszył Festiwal Książki Słuchanej Wielkie czytanie wystartowało. Jeszcze nie oficjalnie, ale dla maluchów rozpoczął się w Szczecinie II Festiwal Książki Słuchanej 'Odkrywcy wyobraźni'. » więcej 2014-05-13, godz. 22:12 Weekend z książką czytaną przez gwiazdy II Festiwal Książki Słuchanej startuje w czwartek Szczecinie. 40 pisarzy, aktorów i dziennikarzy m.in. Krystyna Czubówna, Krzysztof Kowalewski, Edyta Olszówka czy Wojciech Pszoniak przeczyta książki znane, ciekawe i doceniane. » więcej 2014-05-13, godz. 18:43 Dzieci recytowały poezję świętego i o świętym Poezja o polskim papieżu oraz dzieła nowego świętego w dziecięcej interpretacji. W Szkole Podstawowej nr 4 w Nowogardzie we wtorek odbył się konkurs „Wypłyń na głębię…” - poświęcony patronowi Janowi Pawłowi II. » więcej 2014-05-12, godz. 14:55 Szczecinianin nagrodzony na Grand Press Photo Fotograf ze Szczecina nagrodzony w tegorocznej edycji prestiżowego konkursu Grand Press Photo. Zdjęcie Marcina Zaborowskiego zajęło trzecie miejsce w kategorii 'Portret sesyjny'. » więcej 2014-05-11, godz. 16:52 Jest galeria sztuki, będzie "strefa ciszy". To w dawnym klasztorze w Marianowie Galeria sztuki powstała w dawnym klasztorze w Marianowie pod Stargardem Szczecińskim. To pomysł tamtejszego proboszcza, ks. Jana Dziducha. » więcej 2014-05-11, godz. 07:56 "Kobieta z brodą" zachwyciła Europę Conchita Wurst wygrała 59. Konkurs Piosenki Eurowizji, który w sobotę odbył się w duńskiej Kopenhadze. Drag queen z Austrii wystąpiła z utrzymaną w musicalowej stylistyce piosenką 'Rise Like a Phoenix'. » więcej 2014-05-09, godz. 16:54 "Magia powraca", czyli muzyka minionych wieków na festiwalu Muzyki sprzed dwustu, a nawet trzystu lat i to w oryginalnym brzmieniu będzie można posłuchać podczas XI Festiwalu Muzyki Dawnej, który w piątek rusza w Szczecinie. Wśród wykonawców są zarówno soliści, jak i zespoły, a w repertuarze… » więcej 2014-05-07, godz. 20:59 "Wdzięczność czytelników jest jak maszyna napędzająca" Wyremontowała bibliotekę, a wcześniej zdobyła na to pieniądze, utworzyła też punkt biblioteczny w areszcie śledczym i zakładzie karnym - Anna Lewicka z Choszczna została Bibliotekarzem Roku Województwa Zachodniopomorskiego. » więcej
456457458459460461462