Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Pozostawmy "Wielki łuk" szczecinianina Bernharda Heiligera w mieście jego narodzin. Fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin]
Pozostawmy "Wielki łuk" szczecinianina Bernharda Heiligera w mieście jego narodzin. Fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin]
Pozostawmy "Wielki łuk" szczecinianina Bernharda Heiligera w mieście jego narodzin. Pod takim hasłem odbył się w środę happenig przed ratuszem staromiejskim, czyli Muzeum Historii Miasta.
Dziś wokół rzeźby znajdują się nielegalne parkingi. Samochody, pomimo znaku zakazu zatrzymywania się i ciągłej linii, nagminnie łamią prawo. Rzadko też zagląda tu Policja czy Straż Miejska. - Trzeba to zmienić - mówili organizatorzy spotkania.

"Wielki łuk" Bernharda Heiligera trafił do Szczecina jako depozyt w 2007 roku. Ale mimo, iż rzeźba jest duża, trudno ją zobaczyć.

- Żeby zobaczyć rzeźbę, trzeba obejrzeć kilka marek samochodów, trzeba się przez nie przedrzeć. Wydzielony słupkami malutki kawałek przestrzeni nie pozwala na zobaczenie w pełni tej dużej kompozycji - mówi Daniel Źródlewski z Muzeum.

- Nie wyobrażam sobie tego miejsca bez rzeźby Heiligera - mówi kierownik Muzeum Historii Miasta Bogdana Kozińska. - W momencie, kiedy pani Heiligerowa przekazywała tę rzeźbę w obecności przewodniczącego Bundestagu, to zobowiązaliśmy się. Ta rzeźba powinna mieć honory, a ona stoi na parkingu. To wstyd.

W 2015 roku przypada 100. rocznica urodzin Heiligera, jednego z najwybitniejszych rzeźbiarzy XX.

Muzeum wraz ze Stowarzyszeniem Nowoczesnego i Estetycznego Szczecina rozpoczęło działania rzecz stworzenia ciekawej i atrakcyjnej przestrzeni wokół rzeźby. Byłoby to argumentem dla Fundacji Heiligera za pozostawieniem na kolejne lata rzeźby w mieście narodzin niemieckiego rzeźbiarza.
Relacja Małgorzaty Frymus.

Zobacz także

2011-12-30, godz. 16:06 Policjant napisał książkę o skradzionych dziełach sztuki Fotografie i opisy kilkuset zabytków i dzieł sztuki skradzionych po II wojnie światowej w województwie zachodniopomorskim zawiera książka napisana przez policjanta wydziału kryminalnego KWP Marka Łuczaka. » więcej 2011-12-28, godz. 14:49 Koncert muzyki żydowskiej w Szczecinie Koncert muzyki żydowskiej w wykonaniu artystów z Berlina zakończy dziś w szczecińskiej siedzibie Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów tegoroczne świętowanie Chanuki. » więcej 2011-12-28, godz. 13:01 Goleniów: Teatr Brama w nowej siedzibie Swoją nową siedzibę oficjalnie otworzy dzisiaj goleniowski Teatr Brama. Urządzono ją po trwającym blisko pół roku remoncie na zapleczu stojącego w centrum miasta amfiteatru. » więcej 2011-12-22, godz. 12:03 Kontrowersje wokół wystawy przed wernisażem Wystawa na Zamku Książąt Pomorskich - "My i oni - zawiła historia odmienności" - ekspozycji jeszcze nie otwarto, a już budzi kontrowersje. » więcej 2011-12-22, godz. 07:04 Najlepsi aktorzy na deskach szczecińskich teatrów Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie podpisuje porozumienie o współpracy ze Związkiem Artystów Scen Polskich i liczy na wspaniałe spektakle w Szczecinie. » więcej 2011-12-19, godz. 16:07 Szczeciński teatr na Dalekim Wschodzie Widownia w Japonii i Chinach z entuzjazmem przyjęła spektakl "Lailonia" w wykonaniu aktorów Teatru Kana. » więcej 2011-12-19, godz. 12:14 Seniorzy aktywni przez kulturę "Seniorzy i kultura" to hasło spotkania, które organizuje dziś Szczeciński Inkubator Kultury. » więcej 2011-12-17, godz. 14:38 "W małym dworku" w reżyserii Anny Augustynowicz Pokaz "W małym dworku" Witkacego w reżyserii Anny Augustynowicz - to wydarzenie dnia szczecińskich obchodów jubileuszu reżyserki. » więcej 2011-12-17, godz. 07:18 Makiety muzeum w muzeum Konkursowe koncepcje planowanego Muzeum Morskiego do zobaczenia na ostatniej w tym roku wystawie czasowej w szczecińskiej Zajezdni Sztuki. » więcej 2011-12-16, godz. 08:38 Etiuda na 170 17 uczniów i studentów ze szczecińskich szkół i uczelni wyróżniono podczas Międzynarodowego Festiwalu Instrumentów Dętych ETIUDA. » więcej
595596597598599600601